Architect Auke Komter Architect Gerard Holt Het zandsteen voor de Eerebegraafplaats draagt de kenmerken van het Groot Museum: bewerkingssporen en het ingekerfde bouwnummer. Van de meeste op de Eerebegraafplaats gebruikte stenen is het nummer door de ligging van de steen niet zichtbaar; op enkele plaatsen echter nog wel, met name op de grens van de omloop en de verdieping waar zich de graven bevinden. Op een groot aantal stukken Maulbronner zandsteen (A.A.T.) vervoeren in oktober en november 1946 in 335 ritten het zandsteen van de Fransche Berg naar de duinen aan de Zeeweg in Overveen. De chauffeurs zijn in opleiding voor de dienst in Nederlands Indië. Het zandsteen werd ‘geparkeerd' aan weerszijden van de toegangsweg die de Zeeweg verbindt met de begraafplaats. De keuze valt op gelijkvormige stukken Maulbronner zandsteen, goed stapelbaar en qua kleur en formaat passend bij elkaar en in de omgeving. Steenhouwers uit de regio bewerken het zandsteen waar nodig. De architecten merken op dat men het over de aankoop van de stenen vrij snel eens was, doch dat de overeenstemming over het transport zeven maanden vergde. is in het midden een dookgat te zien. In het dookgat werd een stalen pen gezet (de dook), die met de andere zijde in het dookgat van een bovenliggende steen werd geplaatst, zodat de twee stenen ten opzichte van elkaar niet konden verschuiven. Vaak werd de dook vastgezet met vloeibaar lood. Deze dookgattechniek was bestemd voor toepassing bij de bouw van het Groot Museum; doorgaans vindt men middenboven en middenonder een dookgat. Ook het auditorium en diverse informatiepanelen zijn gebouwd met Maulbronner zandsteen. De gehele Eerebegraafplaats heeft de status van rijksmonument. Andere gebruikers Toen de aanleg van de Eerebegraafplaats voltooid was, had men niet al het aangekochte Maulbronner zandsteen gebruikt. Het restant werd verkocht in de regio. Verscheidene kunstenaars schaften het aan. Het vliegermonument in de Amsterdamse Waterleidingduinen bestaat uit Maulbronner zandsteen van de Fransche Berg. De op-één-na grootste gebruiker in de regio is de Tijo van Eeghenschool in Aerdenhout. Op het schoolterrein zijn bij een naoorlogse tuinrenovatie zestien stenen als borderbegrenzing gelegd, aan de zijde van de Van Lennepweg. In 2002 zijn acht van deze stenen verplaatst naar het achterterrein van de school. Vanaf de Van Vollenhovenlaan zijn ze goed te zien. Ze liggen in een cirkel, zodat een hele groep erop kan plaats nemen. Met ingekerfd nummer en dookgaten zichtbaar als de goede kant boven ligt. De bouwtekeningen van architect Van de Velde laten precies zien waar deze stenen in het Groot Museum een plaats hadden moeten krijgen... Een groot deel van het Maulbronner zandsteen ligt echter in 2018 nog steeds aan de voet van de Fransche Berg. En daar blijft het. Kunstenaars en bouwmeesters kunnen er geen gebruik meer van maken. Wat resteert heeft sinds 2011 de status van rijksmonument en wordt beheerd door de Stichting Het Nationale Park de Hoge Veluwe. Ook de betonnen keermuren die het stuifzand tegenhouden hebben de status van rijksmonument. Een parallel met het Groot Museum In januari 1950 wordt door de accountantsdienst van het Ministerie van Oorlog een merkwaardige parallel met de www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2018 20

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 20