Kröller-Müllers en het niet gebouwde Groot Museum op de Hoge Veluwe blootgelegd. De dienst stelde, in opdracht, een onderzoek in naar het financieel beheer van de Stichting De Eerebegraafplaats te Bloemendaal, over de jaren 1945 - 1949. De onderzoekers verbaasden zich over het feit ‘dat met de aanleg van de Eerebegraafplaats een begin was gemaakt zonder dat de omvang van het werk (‘in bouwkundige afmetingen of in geld') geheel vast stond'. Er werd niet gewerkt met aanbestedingen of de aanvraag van offertes. Door de Stichting waren bovendien ‘kosten gemaakt (o.a. voor de aankoop en het vervoer van de Maulbronner steen) zonder dat een plan reeds in enigermate in definitieve vorm vaststond' De gevolgen voor de Stichting waren minder ernstig dan die voor het echtpaar Kröller-Müller. De accountantsdienst concludeerde slechts dat ‘dezerzijds de indruk werd verkregen, dat aan de efficiency niet steeds de nodige aandacht werd besteed' Hoe het ook zij, het Maulbronner zandsteen lijkt ook in deze regio voor ‘de eeuwigheid verzameld' te zijn, net als de kunstverzameling op de Hoge Veluwe, zoals Eva Rovers met de titel van haar omvangrijke biografie over Helene Kröller-Müller aangeeft. Literatuur: -‘De Erebegraafplaats te Overveen', in: Ons Bloemendaal (1 september 1980) 7-11. -Johannes van der Wolk, De Kröllers en hun architecten (Otterlo 1992) -Klaus-Jürgen Sembach en Birgit Schulte, Henry van de Velde (Antwerpen 1993) - H.P.G. de Boer, ‘Eerebegraafplaats Overveen' in: Ons Bloemendaal (1 april 1995) 51-52. -Peter H. Heere e.a., De Eerebegraafplaats te Bloemendaal (Den Haag 2005). -Toos van Kooten en Marente Bloemheuvel (red.), Beeldentuin Kröller-Müller Museum (Rotterdam 2007). -Eva Rovers, De eeuwigheid verzameld (Amsterdam 2010). -Ariette Dekker, Leven op krediet. Anton Kröller (Amsterdam 2015). Website: http://hkf.bplaced.net/geschichte. html (over Steinbruch Freudenstein, Maulbronn. Informatie: Aafke Kylstra (Stichting Het Nationale Park de Hoge Veluwe, Hoenderloo); Bas Mühren (Kröller-Müller Museum, Otterlo) en Sybille Burrer (Pforzheim). 4 www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2018 21

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 21