‘Het receptje is vanavond klaar, had een totaal andere betekenis dan de Duitse bezetter kon vermoeden www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2018 23 Militair apotheker A.P.W. van der Ham kort voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog a het overlijden van mijn vader is de bedrijfsvoering van de Elswout Apotheek overgenomen door een landelijke stichting en is een korte tijd gevestigd op nummer 337, twee panden verder, om daarna definitief te verhuizen naar de Bloemendaalseweg 238, recht tegenover Albert Heijn in het winkelgebied van Overveen. Maar de naam Elswout Apotheek is gebleven. Evenals de dienstverlening voor een gebied van Overveen, de Zijlweg en het Ramplaankwartier. Collegiale contacten In mijn jeugd had mijn vader collegiale contacten met het dorp Bloemendaal (mevrouw Dibbets), Aerdenhout (Baruch) en met de apotheek in Santpoort Zuid (Sanders), op de grens van Bloemendaal Noord. Bijzonder is dat zowel in Bloemendaal als in Aerdenhout de apotheek nog steeds in het hetzelfde pand is gevestigd als voorheen. Collegiaal betekende dat men om de week voor elkaar waarnam. De Elswout Apotheek had daarover een vaste afspraak met Bloemendaal. Dat was geen sinecure. De ‘‘dienstweek' betekende dat de apotheek zowel voor Overveen als Bloemendaal iedere avond, nacht en weekeinde bereikbaar moest zijn voor spoedeisende zorg. Waarnemen voor Aerdenhout Mijn ouders waren bevriend met het echtpaar Baruch van de apotheek in Aerdenhout. Op een kiekje van juni 1940 in Bergen aan Zee staan oom Leo en tante Mabel Baruch met hun dochtertje samen met mijn moeder, mijn broer Pim en ik. Leonard Baruch was joods en moest in de oorlog onderduiken. In die tijd heeft mijn vader de apotheek in Aerdenhout overeind gehouden. Veel later kreeg ik een fotoboek in handen met prachtige sfeerbeelden van de stad Haarlem en omgeving. Die had Baruch in zijn jonge jaren gemaakt. Na zijn dood heeft zijn dochter deze geschonken aan de Historische Werkgroep Haerlem. Marcel Bulte en Wim Post hebben het boek in 1993 uitgegeven onder de titel Haarlem, verdwenen stadsbeelden. De Collectie-Baruch. De wereld is soms kleiner dan je denkt. Tweede Wereldoorlog In de oorlog was nachtdienst voor mijn vader een probleem. Hoewel hij beschikte over een vervalst paspoort dat hem te oud maakte voor de verplichte werkdienst (Arbeitseinsatz) in Duitsland, vertrouwde hij daar toch niet op. Bovendien was hij betrokken bij de illegaliteit. Daarom had hij in 1943 voor zichzelf en mogelijk een tweede persoon een schuilplaats laten maken in de liftschacht tussen de apotheek en de spoelkelder. De schuilplaats werd afgesloten door een enorme medicijnkast, die je kon verschuiven. Dat is een aantal malen gebeurd. Wanneer er in de nacht aan de deur werd gebeld, gingen mijn moeder en hij samen naar beneden, hij verdween achter de medicijnkast, waarna mijn moeder de apotheekdeur opende. Als de kust veilig was, kwam hij uit de schuilplaats om de farmaceutische zorg te verlenen Meer dan twee jaar maakte hij zo zijn beroepscode waar. Overigens was de Elswout Apotheek in de oorlog ook een communicatiecentrum voor de illegaliteit in Bloemendaal. De apotheek had - zelfs voor de Duitsers - een verzorgend karakter, was daardoor niet direct verdacht en beschikte over een telefoon die dag en nacht gebruikt kon worden. Illegale berichten De telefoon op handbereik in de oorlog N

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 23