Apothekersassistentes Mijn vader leidde ook de apothekersassistentes zelf op. Pas veel later is de opleiding ondergebracht in een reguliere onderwijsinstelling. Onze woonkamer diende dus vaak als leslokaal en kon dan niet door het gezin gebruikt worden. De meeste assistentes bleven lang in dienst van de Elswout Apotheek. Drie van hen herinner ik mij vanwege een bijzondere gebeurtenis. De vader van assistente Pien Vaumont is in juli 1944 als verzetsman in Heemstede doodgeschoten en rust nu op de Eerebegraafplaats. Hoewel ik toen pas zeven jaar was, maakte de droefenis in de apotheek grote indruk op mij. Gert Heijn kwam na het slagen voor haar examen als dank voor de lessen een pot pindakaas aanbieden, van het merk Albert Heijn. Dat was voor de oorlogsdagen een feestelijke gebeurtenis. Mies Meuring woonde vlak bij ons in de buurt en is later getrouwd met Barend Biesheuvel. In 1972 ontving het college van Haarlem hem als de toenmalige premier van Nederland, Biesheuvel. Bij het voorstellen van de leden van het college memoreerde hij bij wethouder Piet van der Ham, dat die bij zijn vrouw op schoot had gezeten. Wel als peuter, voegde hij er aan toe. Dat zal wel kloppen maar ik herinner het mij niet meer. werden doorgegeven door te werken met zogenaamde medicijncodes. ‘Het receptje is vanavond klaar', had een totaal andere betekenis dan de Duitse bezetter kon vermoeden. Dienstverlening van de Elswout Apotheek De Elswout Apotheek had in en na de oorlog haar eigen dienstverlening. Nu stuurt de huisarts via de computer de recepten naar de apotheek. In de oorlogsjaren en daarna konden de inwoners uit Overveen en uit het Ramplaankwartier hun recept kwijt in één van de vele oranje busjes, die in die tijd verspreid over het gebied te vinden waren, bij de huisartsen en in de tuinen van een aantal patiënten. Tweemaal per dag haalde de loopjongen (per fiets) de recepten uit de busjes. Als de loopjongen ziek was, moest mijn vader, mijn broer Pim of ik de ronde langs de busjes maken. Iedere dag werden de drankjes bereid en voorzien van een particulier of ziekenfondsmerkteken. De kurken van de flesjes van de particulieren waren versierd met een goud- of een zilverkleurig kapje, ziekenfondspatiënten kregen een gekleurd kapje om de kurk. Dat onderscheid was logistiek handig, maar tegelijk een rangverschil van twee betalingssystemen. Relatie van de Elswout Apotheek en de drogisterijen In Overveen waren twee drogisterijen. Mijn vader was er op gebrand dat die geen producten gingen verkopen www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2018 24

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 24