www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2018 25 De Elswout Apotheek anno 2018 Met dank aan de informatie van apotheker Marc van Bijsterveld. Veranderingen In het verleden waren apothekers meestal zelfstandig ondernemers die zelf moesten zorgen voor een pand, personeel, financiën e.d. Dat is nu meestal niet meer het geval. Het vak van apotheker is inhoudelijk wel veranderd. Vroeger werd veel medicatie in de apotheek gemaakt, tegenwoordig zijn er nog maar een paar apotheken die eigen bereidingen uitvoeren. Nog tot zeker in de jaren zestig bleven de met de hand gemaakte producten in de Elswout Apotheek bestaan naast de voorverpakte medicijnen (spécialités). Pillen bleven gedraaid worden, zetpillen gegoten, drankjes o.a. de dropdrank) gebotteld en zalven op maat gemaakt in de avonduren door een van de assistenten in het laboratorium in het naastgelegen huis aan de Zijlweg. Omdat veel verpakte medicijnen nogal duur bleken te zijn, werd naarstig gezocht naar goedkopere locopreparaten die de apotheek zelf vervaardigde. Verder was er sprake van een circulaire bedrijfsvoering. Veel medicijnen werden bereid als drankjes. De flesjes hadden statiegeld en werden meestal door de patiënten keurig teruggebracht, in de kelder omgespoeld en opnieuw gebruikt. Een doelmatig duurzaam systeem waar veel consumenten nu naar terugverlangen. die volgens hem waren voorbehouden aan de apotheek. Omgekeerd gunde hij de drogisten hun drogisterijartikelen als zonnebrandcrèmes, lotions, tandpasta, e.d. Maar helemaal logisch was de produktverdeling niet. Zo vond hij het wel passend dat een apotheek drop kon verkopen. Maar niet voorverpakt. Tot begin jaren zestig werden er zelf verpakte zakjes drop aangeboden die op een heel simpele weegschaal door de assistentes afgewogen werden. Een beperkt maar toereikend assortiment. Een bijzondere service van de Elswout Apotheek was ook de indrukwekkende stalen weegschaal. Voor een paar centen kon je daarmee je gewicht meten. De opbrengst ging in een busje voor een goed doel. In de huidige tijd staan naast het afleveren van de geneesmiddelen aan de patiënten, vooral de medicatiebewaking en medicatiebegeleiding centraal. Er heeft dus een verschuiving plaatsgevonden van ambacht naar dienstverlening. Met deze dienstverlening wordt dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijkheden die automatisering biedt. Ook met de afhandeling van de kosten, wordt het overgrote deel afgehandeld via computersystemen waarbij de kosten zo veel mogelijk rechtstreeks met de zorgverzekeraar worden verrekend. Veranderde positie van de Elswout Apotheek Om de kosten in de zorg te beteugelen is jaren geleden door de politiek een systeem van marktwerking ingevoerd. Zorgverzekeraars hebben een regierol gekregen en zijn goed in staat gebleken om de almaar oplopende kosten te beteugelen. In de apotheek deed met name het preferentiebeleid zijn intrede waarbij de zorgverzekeraars bepalen welk generiek merk aan hun verzekerden afgeleverd dient te worden. Dit systeem heeft tot enorme prijsdalingen en besparingen geleid. Zorgverzekeraars bieden overigens voor de gehele dienstverlening van apotheken contracten aan, maar onderhandelen niet met individuele apotheken. Deze marktontwikkeling heeft ertoe geleid dat veel zelfstandige apotheken toenadering zoeken tot een sterke marktpartij die namens de apotheek onderhandelt met de zorgverzekeraar over de inhoud van de contracten. De apotheken in Overveen, Bloemendaal en Santpoort De Elswout Apotheek heeft zich samen met de Bloemendaalse Apotheek en de Santpoortsche Apotheek om die reden aangesloten bij Benu Nederland B.V. Dit bedrijf heeft naast het aanbieden van een franchiseformule, waaronder het voeren van de contractonderhandelingen, ook ongeveer 350 apotheken in haar eigen bezit. Apotheken zoeken enerzijds steeds meer toenadering tot grote partijen voor hun contractonderhandelingen, anderzijds neemt het aandeel van apotheken in het bezit van deze grote partijen ook toe, waarbij de volledige zelfstandigheid dus afneemt. Ondanks alle veranderingen vind ik het prettig binnenkomen in de Elswout Apotheek waar ik klant ben. Ik waardeer de inzet van de assistentes en apotheker van Bijsterveld die hier aan het werk zijn. BENU

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 25