Ze heeft in het geheim wapens vervoerd in haar ponywagen, waarmee ze geregeld door Aerdenhout reed www.onsbloemendaal.nl 27 nr. 4 winter 2018 De ponywagen van het gezin ten Berge waarmee tijdens de oorlog wapens zijn vervoerd ndanks dat ik in Aerdenhout ben geboren en daar lang heb gewoond, ken ik Annemieke nog niet zo lang. Ik heb haar vroeger nooit ontmoet en het zal niet geholpen hebben dat er toentertijd ook in Aerdenhout nog sprake was van een echte zuilenmaatschappij. Zij kwam uit een katholieke familie en mijn familie was protestant. Katholieken en niet- katholieken gingen in die jaren niet of nauwelijks met elkaar om, zelfs niet wanneer ze naast elkaar woonden, en vanzelfsprekend zaten de kinderen op verschillende scholen. Tegenwoordig zijn de zuilen nog steeds terug te vinden in de vier Aerdenhoutse lagere scholen. Dit zijn de christelijke school (de Tijo van Eeghenschool), de katholieke school (de Antoniusschool) en de twee scholen die niet gelinkt zijn aan een bepaalde godsdienst: de Schoolvereniging Aerdenhout- Bentveld en de Vondelschool. Maar de verschillen tussen de scholen zijn veel kleiner geworden. Ik heb in de Teding van Berkhoutlaan gewoond tegenover de Antoniusschool, maar tijdens mijn lagere schooltijd, kort na de oorlog, behoorden de katholieke kinderen voor mij tot een andere wereld. Ik zat op de Schoolvereniging en onderweg naar en van school kwam ik vaak een stroom katholieke scholieren tegen. Maar ik kende ze niet en was ook niet in ze geïnteresseerd. Maar Annemieke heeft, in tegenstelling tot haar jongere zuster en broers, niet op de Antoniusschool gezeten en ik ben haar indertijd waarschijnlijk nooit tegengekomen. In 1945 zat zij al op de middelbare school. Wel heeft zij later, toen haar eigen kinderen naar de Antoniusschool gingen, deel uitgemaakt van het schoolbestuur. Ontmoeting Door het boek 'Aerdenhout - Geschiedenis, mijn vaders sporen, herinneringen'(2011), dat ik over Aerdenhout heb geschreven, ben ik met Annemieke in contact gekomen. Zij wilde wel eens weten wie de persoon was die het in zijn hoofd had gehaald om over 'haar' Aerdenhout te gaan schrijven, en heeft mij toen met enige moeite opgespoord. Daarna hebben we veel gesproken over allerlei Aerdenhoutse zaken. Wat het voor mij heel interessant maakte was dat zij veel kon vertellen over katholieke Aerdenhouters, waar ik weinig van afwist. het katholieke meisjeslyceum, dat indertijd gevestigd was op het adres Dreef 26 in Haarlem, heeft Annemieke als au pair gewerkt bij families in respectievelijk Parijs en Brussel, niet geheel tot haar genoegen. Na terugkomst heeft zij enige tijd in het bedrijf van haar vader gewerkt, dat ondertussen in Amsterdam was gevestigd. In 1956 is zij getrouwd met Guus Poelmann, afkomstig uit een katholieke familie die aan de Zandvoorterweg woonde in Aerdenhout. Via haar man en zijn familie heeft ze dus nog eens een extra band met Aerdenhout gekregen. Annemieke en Guus kregen zeven kinderen, een dochter en zes zoons. Korte biografie Annemieke is geboren in Utrecht en was het oudste kind in een groot katholiek gezin. De familie is vervolgens naar Den Bosch verhuisd en daarna, in 1936, naar Heemstede. De vader van Annemieke was directeur van een confectiefabriek in Haarlem. In 1940 is de familie naar Aerdenhout verhuisd, naar het adres Westerlaan 21 (nu Den Texlaan 25). Dit is een groot huis tegenover het Wethouder Laanpark, dat nog steeds bestaat. Na haar middelbare schoolperiode op het Sancta Maria, Ervaringen tijdens de oorlog Tijdens de laatste oorlogsjaren heeft Annemieke, ze was hooguit veertien of vijftien jaar, het illegale krantje De Patriot rondgebracht, dat werd gedrukt in de melkfabriek Mariënbosch aan de Boekenroodeweg en later in de bedrijfsgebouwen van bloemisterij Thoolen aan de Zandvoortselaan in Heemstede. De drijvende kracht achter dit krantje was Kees Warmerdam, de oudste zoon van de eigenaar van de melkerij Mariënbosch, die toen ongeveer twintig jaar oud was. Het is nu moeilijk voor te stellen dat zulke jonge meisjes door het verzet werden ingezet om dit gevaarlijke werk te doen. En dit is nog niet eens het hele verhaal. Ze heeft zelfs in het geheim wapens vervoerd in haar ponywagen, waarmee ze geregeld door Aerdenhout reed. De pony werd in een stal gehouden in de O

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 27