Foto's, tenzij anders vermeld, uit het archief van Annemieke Poelmann-ten Berge www.onsbloemendaal.nl 28 nr. 4 winter 2018 Op woensdag 30 juni 1954 werd, tot groot ongenoegen van de bewoners, de Westerlaan tijdens een korte plechtigheid omgedoopt in Burgemeester den Texlaan. Een van de nieuwe naambordjes werd onthuld door mevrouw den Tex. Haar man heeft daarna alleen gezegd 'Ik hoop dat mijn naam de bewoners van deze laan voorspoed en geluk zal brengen'. Er waren een paar raadsleden bij en enkele tientallen belangstellenden uit de omgeving. Van de bewoners van de laan was niemand aanwezig (Bron: Noord-Hollands Archief) tuin achter het huis in de Westerlaan. Haar ouders hebben geen enkele weet gehad van deze gevaarlijke praktijken en Annemieke kan zich niet goed meer herinneren of zij zich gerealiseerd heeft hoe groot de risico's waren. De opgeschoten jongens die haar hebben aangezet om mee helpen aan deze geheime verzetshandelingen, zijn er blijkbaar van uitgegaan, overmoedig als ze waren, dat een jong meisje met een ponywagen niet door de Duitsers zou worden verdacht. Westerlaan wordt Den Texlaan Annemieke heeft mij uitdrukkelijk gevraagd om in dit stukje te spreken over Westerlaan en niet over de Den Texlaan. De naamsverandering is indertijd een gevoelige kwestie geweest in Aerdenhout en heeft tot veel commotie geleid. Tot de naamsverandering is besloten in een geheime raadsvergadering op 17 juni 1954 en was een eerbetoon aan C.J.A. den Tex, die burgemeester van Bloemendaal was geweest van 1931 tot 1954 (met uitzondering van de periode 1941-1945). Er wordt zelfs beweerd dat de heer Den Tex zelf de laan heeft uit mogen kiezen die naar hem vernoemd zou worden. Alle bewoners bleken er tegen te zijn. Zij hebben een rekest ingediend waarin de gemeenteraad werd gevraagd om op dit besluit terug te komen. Dit werd afgewezen, waarop de bewoners hebben aangekondigd op de dag van de officiële onthulling Verzuiling Annemieke had indertijd weinig vrienden in Aerdenhout, waarschijnlijk ook omdat zij in Haarlem op school zat. Er was wel een buurmeisje van haar leeftijd, maar dat was een dochter uit een protestantse familie en daar kwam ze niet over de vloer. Haar vader had een aantal (katholieke) kaartvrienden die in de buurt in Aerdenhout woonden en die regelmatig op bezoek kwamen. van het naambordje de gordijnen te sluiten en de vlag halfstok te hangen. Zij zijn ook tevergeefs in beroep gegaan tegen het besluit bij de Kroon. Door een stuk papier met de naam 'Westerlaan' over het nieuwe bordje 'Den Texlaan' te plakken, heb ik samen met een vriendje indertijd ook op onze manier meegedaan aan het protest. Maar dit was snel weer verwijderd. Nu, bijna 64 jaar later, hoorde ik van Annemieke dat een paar bewoners zelfs stiekem de nieuwe naambordjes hebben weggehaald. De vader van Annemieke zou ook bij deze actie betrokken zijn geweest, maar zij heeft dat nooit van hem zelf gehoord. Iedere zondag ging de familie Ten Berge lopend naar de katholieke St. Antonius van Padua-kerk in de Sparrenlaan, een afstand van anderhalve kilometer. In de kerk zaten aan de linkerkant de vrouwen met een hoed op en aan de rechterkant de mannen zonder hoed (zij konden hun hoed op een plank leggen onder de bank). Hoewel ik altijd heb gedacht dat de katholieke Aerdenhouters elkaar allemaal kenden van de regelmatige kerkbezoeken, vertelde Annemieke mij dat er vroeger nauwelijks sprake was van een sociaal contact voor of na de kerkdienst. Er werd ook geen koffie geschonken, wat tegenwoordig wel het geval is. Ontzuiling Ook toen ze getrouwd was bleef Annemieke vanzelfsprekend met haar man en kinderen iedere week naar de katholieke kerk gaan. Maar in de loop van de tijd is daar verandering in gekomen. Haar man had een tjalk gekocht en daar gingen zij regelmatig op zondag mee rondvaren. De sterke invloed van de kerk is drastisch verminderd. Jarenlang is zij actief geweest in het Aerdenhoutse Oranjecomité. Zij was daarin gevraagd door de bekende Aerdenhouter Frans Heerkens Thijssen, die jarenlang op Koninginnedag, met behulp van een luidspreker, zijn stem over de anders zo rustige Spiegelenburghlaan liet schallen. Een zoon van Annemieke, die in Heemstede woont, heeft zijn kinderen naar de christelijke Tijo van Eeghenschool in Aerdenhout gestuurd en niet naar de Antoniusschool, ondanks dat zijn vrouw ook afkomstig is uit een katholieke familie. De tijden zijn veranderd! Het ouderlijk huis van Annemieke Poelmann- ten Berge op het voormalige adres Westerlaan 21. Tegenwoordig is het adres van dit huis Burgemeester den Texlaan 25

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 28