Zoekplaatje nr. 7 Witgepleisterde villa Frits van der Veldt De afbeelding uit de vorige rubriek toonde een sterk in verval geraakte toegang tot waarschijnlijk een in onbruik geraakte ijskelder. Opvallenderwijs waren de ingekomen reacties op deze foto tamelijk verdeeld. Verreweg de meeste reacties maakten weliswaar melding van een al dan niet verwaarloosde ijskelder die ergens in de gemeente Bloemendaal verscholen ligt, maar daarentegen was van de geopperde locaties er niet één hetzelfde. Een rondgang langs alle veronderstelde ijskelders bleef helaas zonder resultaat. Bij nader inzien bleek namelijk geen van alle volledig overeen te komen met de specifieke kenmerken, zoals die op de afgebeelde foto zichtbaar zijn. Archiefonderzoek leverde evenwel een bron op met een serieuze verwijzing naar een andere mogelijk in aanmerking komende ijskelder in de omgeving van het landgoed Koekoeksduin in Aerdenhout. Nochtans ontbreekt iedere aanvullende informatie die het bestaan van deze ijskelder kan bevestigen en bovenal aantoont dat deze locatie daadwerkelijk de juiste is. Het riante landgoed Koekoeksduin is jarenlang in bezit geweest van de bekende oud-topman van Philips, Roel Pieper, die daar met zijn gezin woonachtig was. Onlangs is dit monumentale domein in andere handen overgegaan en wordt het kolossale landhuis momenteel grondig verbouwd. Het maar liefst twaalf en een halve hectare grote terrein is echter hermetisch van de buitenwereld afgesloten en wordt voortdurend met camera's beveiligd om onbevoegden te weren. Met gevolg dat terreinverkenning ter plaatse vooralsnog niet mogelijk bleek en zodoende definitief uitsluitsel omtrent de bewuste ijskelder tot op heden helaas uitbleef. Dus is het ditmaal een kwestie van afwachten in hoeverre het verlossende antwoord op het laatste zoekplaatje zich alsnog aandient. Allereerst onze dank en waardering voor de hoge respons op het vorige zoekplaatje. De archiefcommissie is bijzonder verheugd over het feit dat een schare enthousiaste lezers steeds op onze fotorubriek reageert en wij hopen dan ook dat u dat onverminderd blijft doen. Dus schroom niet en klim in de pen of neem plaats achter het toetsenbord van uw computer, want elke suggestie is van harte welkom. Dan is het nu tijd voor de volgende opgave. Deze keer een foto van een witgepleisterde villa die hoog boven de omringende begroeiing uittorent. De sportkledij van de - nauwelijks te ontwaren - badminton spelende dame doet vermoeden dat de opname van halverwege de tweede helft van de vorige eeuw dateert. De symmetrische gevels van deze in laat neoclassicistische stijl opgetrokken villa zijn rondom door middel van pilasters of muurpijlers gelijkelijk in drieën opgedeeld en waarvan het middelste deel enigszins uitspringt. Rechts aan de achterzijde is de uitgebouwde parterre van een overdekte veranda voorzien. Opnieuw de vraag om welk pand het hier gaat en hoe de bewoningsgeschiedenis ervan luidt. Uw reactie kunt u weer mailen naar archief@onsbloemendaal.nl

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 34