rü si a zestien jaar burgemeester van Laren te zijn geweest, maakte Roest vorig jaar de overstap naar de gemeente Bloemendaal. Wat inwoners betreft lijken Laren en Bloemendaal veel op elkaar. Hij had ook voor een heel ander soort gemeente kunnen kiezen als volgende stap maar evenals in Laren is in Bloemendaal veel moois te vinden. Roest houdt van schoonheid: van de landschappen, de bijzondere wolkenpartijen, de zee en van het cultureel erfgoed. En hij heeft veel ervaring met assertieve inwoners met een kritische houding. Hij besloot dan ook om te solliciteren naar het burgemeesterschap van Bloemendaal. ‘Ik houd van uitgesproken karakters. Samenwerken met hen vind ik leuk'. Buitenplaatsen Er zijn natuurlijk ook verschillen tussen beide gemeenten. Laren was van oorsprong een boerendorp maar veranderde door de komst van de tram in een kunstenaars- en forensendorp. De wordingsgeschiedenis van de gemeente Bloemendaal werd vooral bepaald door de vele buitenplaatsen, bewoond door rijke Amsterdamse families die 's zomers de stad ontvluchtten. Veel van deze families, zoals de Borski's, hebben een aanzienlijk stempel op Bloemendaal gedrukt. Zij financierden bijvoorbeeld de spoorlijn tussen Amsterdam en Haarlem om hun eigen woongebied te ontsluiten. Van de vele buitenplaatsen resteren er nog zeventien. Op deze erfenis moeten we bijzonder zuinig zijn. Bij het behoud van de laatste buitenplaatsen vindt Roest het belangrijk aandacht te geven aan het verantwoordelijkheidsgevoel van de eigenaren. Hij heeft inmiddels elf van de buitenplaatsen bezocht en hij is onder de indruk van de liefde en de zorgzaamheid waarmee landgoedeigenaren hun erfgoed in stand proberen te houden, want dat valt niet altijd mee. National Trust Roest is zelf lid van de National Trust, een charitatieve instelling in het Verenigd Koninkrijk, opgericht in 1895 met als doelstelling het behoud van landschap en erfgoed. De instelling heeft drie miljoen donateurs en werkt samen met enkele grote bedrijven. In de kern is het particulier georganiseerd met veel directe inbreng vanuit de bevolking. In Nederland kennen we die traditie niet. Landschap Noord-Holland, beheerder van Leyduin, en Staatsbosbeheer dat Elswout in stand houdt, komen hier nog het dichtst bij in de buurt. Maar het zijn wel overheidsinstellingen en een probleem in Nederland is dat de geloofwaardigheid en de goede bedoelingen van het openbaar bestuur voortdurend ter discussie gesteld worden. Ook als het om natuur- en cultuurbehoud gaat, valt het niet altijd mee om als overheid waardering te krijgen. Historicus Elbert Roest is in Hoogezand opgegroeid. Een Groningse tongval zal men bij hem echter niet horen; zijn ouders kwamen oorspronkelijk niet uit Groningen. Hij studeerde geschiedenis en kunstgeschiedenis en vindt dat deze achtergrond hem enorm helpt bij het uitoefenen van zijn functie. ‘Het is een levenshouding'. Hij begint zijn speech bij een publiek optreden graag met een historische instap. In zijn functie als bestuurder helpt het hem om zijn rol te relativeren. Het gemeentehuis in winterse sferen. Foto Cor van Iperen I f' N - i

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 6