‘Ik houd van uitgesproken karakters. Samenwerken met hen, vind ik leuk’ Ansichtkaarten Toen hij wist dat hij burgemeester van Bloemendaal zou worden is Elbert Roest ansichtkaarten van de gemeente gaan verzamelen. Hij heeft er inmiddels zo'n zeshonderd. Met de kaarten in de hand is hij gaan kijken hoe de afgebeelde plek er tegenwoordig uitziet. Tot zijn vreugde is Bloemendaal in de structuur niet wezenlijk veranderd en dat is bijzonder. Natuurlijk kunnen er wel eens ingrepen nodig zijn en mits het kwaliteitsverbeteringen betreft, is hij daar niet op tegen. Maar de beslissing om Villa Kareol in 1979 te slopen had bijvoorbeeld nooit genomen mogen worden; als het aan hem ligt zal zoiets nooit meer gebeuren. Hij ziet zijn burgemeesterschap als een schakel in een lang kralensnoer. Het is zijn taak om voor continuïteit te zorgen en niet achter trends aan te lopen. Als historicus gelooft hij in de werking van tijd; dingen lossen zich vaak vanzelf op. Hij wil een anker voor de gemeente vormen door er voor iedereen te zijn en is dan ook vast van plan om zijn burgemeestersperiode uit te dienen. Er is destijds hevig tegen geprotesteerd, maar dat heeft niet mogen baten. Er komen geregeld aanmerkingen tegen ontwikkelingen in de gemeente, en die komen vaak voort uit betrokkenheid van de bevolking. Daar moet goed naar geluisterd worden. De bevolking is trots op deze omgeving, en het is juist deze trots die de verbinding in de gemeente vormt. Het is immers een voorrecht om hier te wonen, maar dat schept wel de verplichting om goed voor de omgeving te zorgen. De rol van Ons Bloemendaal, als bewaker van het historisch erfgoed, vindt hij dan ook erg belangrijk. BEL Combinatie Hoe moet het verder met Bloemendaal als zelfstandige gemeente? In een vorige kabinetsperiode leek fusie met een of meer buurgemeenten de enige optie, maar daar wordt nu gelukkig anders over gedacht. Op Cultureel evenement Wel een groot verschil met Laren is het ontbreken hier van een instelling met de uitstraling als maat gesneden vormen van gemeentelijke samenwerking kunnen een goed alternatief zijn. Roest heeft daar ervaring mee. Op 1 januari 2008 hebben Blaricum, Eemnes en Laren hun gemeentelijke organisaties samengevoegd tot een nieuwe werkorganisatie, de BEL Combinatie. De drie zelfstandige gemeentebesturen waken ervoor dat dat beleid blijft toegespitst op wat er in hun eigen gemeente nodig is. Ook de gemeenten Bloemendaal en Heemstede werken inmiddels op veertig procent van de beleidsterreinen samen. Roest haalt in dit verband minister van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren aan. Zij moedigt gemeentebesturen aan om zelf onderlinge verbanden te zoeken die passen. Met het departement kan vervolgens besproken worden of die werkzame situaties opleveren. Haar Thorbecke-lezing over dit onderwerp heeft Roest op zijn Facebook geplaatst. Zelf lijkt hem een verdergaande samenwerking met het sociaal en cultureel verwante Heemstede een betere oplossing dan bijvoorbeeld een fusie met Zandvoort, Velsen of Haarlem. Maar uiteindelijk zijn het uiteraard de gemeenteraden die moeten beslissen welke kant het op gaat. Cultuur met een kleine 'c' Inmiddels heeft Roest de cultuur in de gemeente Bloemendaal goed leren kennen. 'Karakters aan de kust' noemt hij de spraakmakende bewoners graag. De meeste bewoners kunnen redelijk goed voor zich zelf zorgen. Hij ziet het als zijn taak om te verbinden, en dat kan heel goed via de culturele lijn. In zijn representatieve rol als burgemeester kan hij vrijwel overal binnenlopen. De intocht van Sinterklaas vindt hij hierbij even belangrijk als een tentoonstelling van Japanse kunst. Cultuur met een ‘kleine c' is voor de samenhang in de samenleving even waardevol als met een grote.

Ons Bloemendaal | 2018 | | pagina 7