www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2019 13 Vader en moeder De vrijzinnig-liberaal Jacobus E. Nierhoff (Avereest 1846-Gorinchem 1916) was hoofdboekhouder en kassier van de suikerfabriek in Gorinchem en tevens assistent-thesaurier van de Hulpbank, een onderdeel van de vrijmetselaarsloge ‘Orde en Vlijt'. Daarnaast was Nierhoff ook secretaris van de brandweer en ‘schrijver' van een van de brandspuiten in Gorinchem. Het college van brandmeesters schreef dat hij werkte ‘met eene accuratesse die onnavolgbaar is'. Zijn dochter Marie zou later blijk geven van dezelfde accuratesse en ordelijkheid. De moeder van Marie, Machelina van Bergeijk (Gorinchem 1851-Amsterdam 1927) was huisvrouw, maar ook een zeer zelfstandige persoonlijkheid. Machelina en Jacobus trouwen op 21 augustus 1879 en al zes weken later - op 4 oktober - wordt hun eerste dochter geboren. Dominee Smit van de Christelijke Afgescheiden Gemeente van de Vertrek naar Beverwijk Als Marie Nierhoff, 24 jaar oud, als enig kind nog thuis woont, overlijdt haar vader in september 1916 aan kanker, 69 jaar oud. Opmerkelijk genoeg verlaat de weduwe nog geen twee maanden later samen met haar dochter Marie haar geboorte- en woonplaats Gorinchem. Heeft het nog te maken met het voorval met dominee Smit in 1879? Voor Marie zal het een keerpunt in haar leven zijn. Moeder en dochter gaan namelijk in Beverwijk wonen in de Zeestraat, nummer 64. Dat verklaart ook waarom Marie Nierhoff begin 1917 bij de gemeente Bloemendaal solliciteert. Zij legt daarvoor niet de in die tijd flinke afstand van Gorinchem af, maar komt uit het nabij gelegen Beverwijk. De RKKerk, Haarstraat23 te Gorinchem. De kerk is een Rijksmonument net als de woning Haarstraat 21 links daarvan met lichte gevel. Marie Nierhoff is geboren in de bovenwoningen Haarstraat 17-19 links van deze woning boven een bakkerswinkel. (Bron: Ansichtkaart in bezit auteur) Gereformeerde Kerk, waar Machelina net lid van is geworden, laat haar weten dat hij vanaf de kansel zal meedelen dat zij heeft gezondigd tegen het zevende gebod. Machelina schrijft daarop de dominee een brief met het verzoek daarvan verschoond te blijven en zegt direct haar lidmaatschap van de kerk op. Als dominee Smit niet luistert en het kerkvolk de mededeling toch doet, klaagt Machelina de dominee aan bij Justitie wegens ‘publieke hoon of laster'. De rechter veroordeelt de dominee tot een boete van f 25,-- of zeven dagen hechtenis. De dominee verliest vervolgens ook het door hem ingestelde hoger beroep. Deze actie van Maries moeder zorgt voor de nodige beroering in het rustige Gorinchem. Heeft Marie Nierhoff de accuratesse van haar vader meegekregen, dat zij haar hele leven een zelfstandige vrouw is geweest, komt ongetwijfeld van moeder. nna Maria Gillia Nierhoff werd op 18 juni 1892 om half tien 'savonds geboren in het Zuid-Hollandse vestingstadje Gorinchem, als jongste van zeven kinderen. Het gezin woonde in de Haarstraat 17-19 op een bovenwoning boven de bakkerij van Cornelis Smits. Anna Maria Gillia, kortweg Marie genoemd, bracht haar hele jeugd door in Gorinchem. Niet bekend is welke school ze na de lagere school heeft bezocht. Marie Nierhoff was Nederlands Hervormd. Ze had vijf zussen en een broer. De zussen gingen in de verpleging; broer Arnoldus werd Rijksaccountant. A

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 13