www.onsbloemendaal.nl 14 nr. 1 voorjaar 2019 Hoofd van de Afdeling Registratuur en Archief Op 22 maart 1917 ontvangt ‘Mejuffrouw M. Nierhoff te Beverwijk' de brief van B&W van Bloemendaal die haar verdere leven zal bepalen: ‘Wy hebben de eer U te berichten, dat Gy met ingang van 1 April e.k. door ons benoemd zyt tot Steno-typiste ter Secretarie dezer Gemeente, op een wedde van f 50.- 's-Maands en zulks gedurende den tyd dat de adjunct- Commies, de heer J.M. Groen, by den landstorm onder de wapenen zal zyn'. Marie gaat in Bloemendaal aan de slag in het oude raadhuis van Zocher in de kern van Overveen. Zij maakt direct een goede indruk, want een jaar later wordt ze per 1 april 1918 benoemd tot ‘klerk ter secretarie' met een jaarloon van f 700,-- Een mooie ambtelijke loopbaan volgt. Na klerk volgt de bevordering tot adjunct commies, adjunct commies 1e klasse, commies 2e klasse, commies-chef, en ten slotte hoofdcommies. Welke werkzaamheden Marie in al deze rangen heeft verricht is niet bekend, maar uiteindelijk wordt zij ‘Hoofd van de afdeling Registratuur en Archief', ‘het hart' van het raadhuis, waar zij zich zeer verdienstelijk maakt met de opbouw van een goed geordend gemeentearchief. De heren Martens en Polderman zijn de medewerkers van haar afdeling. Door de jaarlijkse loonsverhogingen en dankzij haar bevorderingen gaat Marie steeds meer verdienen: van f 700,-- in 1918 naar f 5400,-- per jaar in 1948. Vanaf 1933 werkt ze in het tijdelijke raadhuis ‘De Nagtegaal' aan de Bloemendaalseweg iets ten noorden van de Julianalaan. Jubileum in 1942 Op 1 april 1942 is Marie 25 jaar in dienst. Haar eerste jaar als invalkracht vanaf 1 april 1917 is bij haar diensttijd getrokken. Collega Charles Lebeau van de afdeling Publieke Werken maakt een prachtige oorkonde met een gedicht waaruit de grote waardering voor haar spreekt. Een brief aan de jubilaris verklaart alle symboliek op de oorkonde. Dat Marie Nierhoff in de jaren vóór 1940 het archief van de gemeente Bloemendaal vorm heeft gegeven, komt tijdens de bezetting goed van pas. In opdracht van B&W schrijft de historicus P. Hoekstra tijdens de oorlog zijn proefschrift Bloemendaal; Proeve ener streekgeschiedenis (1947). In zijn voorwoord bedankt Hoekstra ‘mej. A.M.G Nierhoff, die onvermoeid en met voorbeeldige belangstelling mij op haar vriendelijke wijze heeft geholpen'. Doorzettingsvermogen, accuratesse, interesse en vriendelijkheid, het zijn de steeds terugkerende kernwoorden om ambtenaar Nierhoff te karakteriseren. Elf blauwe cahiers Direct na de bevrijding in mei 1945 krijgt Marie Nierhoff het idee om een aantal inwoners van de gemeente te vragen hun jeugdherinneringen van rond 1900 op papier te zetten ten behoeve van het gemeentearchief, zodat voor toekomstige generaties vastgelegd wordt wat allemaal veranderd is. Een groot aantal inwoners voldoet aan haar verzoek. De teksten worden uitgetypt en - voorzien van originele foto's - ingebonden in blauwe cahiers in tweevoud: één voor De secretarie van de gemeente Bloemendaal in het raadhuis van Zocher in de oude kern van Overveen in 1917. Zit Marie Nierhoff achterin de ruimte aan de typmachine? (Bron: Bloemendaal in oude ansichten; 1989) J

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 14