www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2019 Bij het afscheid van Marie Nierhoff vanwege haar vervroegde pensionering ontvangt zij tijdens de raadsvergadering van 19 juni 1952 uit handen van burgemeester jhr. mr. C.J.A. den Tex de 'zilveren medaille' (Foto: Haarlems Dagblad) de auteur, één voor het gemeentearchief. Vele facetten van het leven in de gemeente Bloemendaal komen in deze cahiers aan bod. Pensioen en een zilveren medaille In verband met haar minder goede gezondheidstoestand verleent het college van B&W Marie Nierhoff op haar eigen verzoek per 1 juli 1952 eervol ontslag als chef van de afdeling Interne Zaken. Zij is dan zestig jaar en exact 35 jaar in dienst bij de gemeente Bloemendaal. Twee weken eerder, op 19 juni 1952, wordt in de gemeenteraad afscheid genomen van ‘Mejuffrouw Nierhoff', waarbij zij door burgemeester jhr. mr. C.J.A. den Tex de ‘zilveren medaille' van de gemeente Bloemendaal met oorkonde krijgt uitgereikt ‘speciaal voor haar bijzondere verdienste voor het oud-archief der gemeente' In het voorstel van B&W aan de raad om de medaille toe te kennen lezen we dat het aan het initiatief van Marie Nierhoff te danken is dat ‘het gemeentearchief thans een op Bloemendaal betrekking hebbende uitmuntende historisch-topografische verzameling rijk is, bestaande uit boeken, brochures, knipsels, familie-archieven, kaarten, prenten, foto's e.d.' De burgemeester spreekt Marie in de raad bijzonder lovend toe. Weer vallen ongeveer dezelfde kernwoorden: werklust, preciesheid en welwillendheid. Op de publieke tribune zitten familie, vrienden en enkele vakgenoten. Opmerkelijk: ook alle auteurs van de blauwe cahiers of hun nabestaanden zijn door B&W uitgenodigd om daarmee het belang van hun werk te Privéleven Over het privéleven van Marie Nierhoff is weinig bekend. Na haar vertrek uit Beverwijk woont zij aanvankelijk op het adres Adriaan Stoopplein 5 te Overveen en vervolgens in de woning Julianalaan 49 (boven) te Overveen, tijdens de bezetting door de Duitsers omgedoopt in Lindelaan. Na de oorlog trekt Marie vanwege de heersende woningnood in bij de Bloemendaalse gemeentesecretaris Gerrit van Eck, die met zijn vrouw de woning Dr. D. Bakkerlaan 5 te Bloemendaal heeft gekocht. Het echtpaar is kinderloos, heeft ruimte over en Marie betrekt een kamer op de eerste verdieping. In Ons Bloemendaal (voorjaar 2005) beschrijft Marina Scholte-de Jong, een nicht van het echtpaar van Eck-de Jong, haar ‘bezoekjes' als klein meisje aan ‘Tante Rie' van boven: ‘een beminnelijke dame, die je hartelijk ontving, je op je gemak wist te stellen, en vriendelijk informeerde naar je belevenissen op school en thuis' Een familielid van Marie, ook uit Bloemendaal, zelf inmiddels de tachtig gepasseerd, vertelt dat ze Marie destijds bijna wekelijks bezocht en noemt haar ‘zeer innemend, heel sociaal en beschouwend, liefdevol en warm, kortom: een persoonlijkheid, een dame!' onderstrepen. Het Haarlems Dagblad van 20 juni 1952 doet uitgebreid verslag van het afscheid met een foto van de overhandiging van de zilveren medaille. Voor twee dagen per week zal Marie in ‘haar' archief blijven werken. Zij zal dit blijven doen tot 18 juni 1957, de dag waarop zij de leeftijd van 65 jaar bereikt. A.M.G. Nierhoff onthult de gedenksteen met inscriptie op de plaats van het Huis Aelbertsberg op 13 september 1975. Naast het gedenkteken burgemeester dr. D.H. Peereboom Voller. (Foto: NHA) >3 ■7*

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 15