www.onsbloemendaal.nl 16 nr. 1 voorjaar 2019 Geschiedschrijver In het raadsvoorstel van B&W uit 1952 tot toekenning van de zilveren medaille stond dat Marie Nierhoff altijd ‘van de gedachte is uitgegaan dat de registrator de wegbereider van de historicus moet zijn'. Na haar pensionering ontpopt Marie - bevrijd van haar werkweek als verzamelaar van archiefstukken - zich als historicus. Zij is weliswaar autodidact, maar gaat aan de slag. En hoe! Tussen haar 60-ste en 82-ste schrijft ze een heel oeuvre bij elkaar op basis van bestaand - meestal door haar zelf eerder verzameld - materiaal dan wel op basis van eigen intensief nieuw onderzoek. Haar belangrijkste boek is zonder twijfel het standaardwerk Bloemendaal, lanen en wegen: hun naam en geschiedenis, dat in 1963 door de gemeente Bloemendaal wordt uitgegeven. Volgens kenners kan het qua gedetailleerdheid zeker wedijveren met het proefschrift van P. Hoekstra over de gemeente Bloemendaal. Verder springt de Oorlogskroniek 1939 1945 gemeente Bloemendaal er uit. In 1955 typt Marie 196 dicht beschreven vellen uit, waarin van dag tot dag alle gebeurtenissen gedurende de Duitse bezetting in het raadhuis en in de gemeente Bloemendaal gedetailleerd besproken worden. Een uniek document, dat zestig jaar na de bevrijding in 2005 door de gemeente wordt uitgegeven in een bewerking van historicus dr. Jaap Vogel. Ook De Hofstede Saxenburg in Aelbertsberg of Bloemendaal verschenen in de serie ‘Streekgeschiedenis van Zuid-Kennemerland' (uitgave van de Vereniging Haerlem; Schuyt en Co Haarlem 1971) en Herinneringen aan de boerderij 'Veen en Duin' aan de Kennemerweg in Bloemendaal (in 1974 voor Aannemersbedrijf Witkop te Bloemendaal uitgegeven door Schuyt en Co te Haarlem) verdienen aparte vermelding. Daarnaast schreef Marie Mejuffrouw Nierhoffop 74-jarige leeftijd in juli 1967 Nierhoff korte publicaties over onder meer het openbaar vervoer en de wegenzorg. Actievoerder tegen sloop op het Kerkplein In december 1976 geeft Marie Nierhoff op 84-jarige leeftijd de aanzet tot een kritische publicatie over de voorgenomen sloop van twee historische pandjes op het Kerkplein in Bloemendaal. De huisjes worden toch gesloopt, maar Marie is op deze manier indirect betrokken bij de oprichting op 14 februari 1977 van de ‘Stichting Ons Bloemendaal'. Vanaf dat moment bestaat het voornemen om het cultureel erfgoed in de gemeente Bloemendaal beter te beschermen. Voor Marie Nierhoff is het actievoeren overigens bekend terrein. Al in 1941 strijdt zij met de Bond Heemschut tegen de voorgenomen sloop van het tolhuis Haringbuys in Aerdenhout. Ook is zij een van de drijvende krachten achter de plannen voor oprichting van het monument op de plek waar ongeveer in 1100 het Huis Aelbertsberg is gebouwd en de oorsprong van Bloemendaal ligt. Om die reden mag zij op 13 september 1975 het monument onthullen. Met dank aan het Noord-Hollands Archief en aan René van Dijk van het Regionaal Archief Gorinchem. Bronnen: CBG/Centrum voor familiegeschiedenis in Den Haag; Over moeder Van Bergeijk en dominee Smit: René van Dijk, ‘Anekdote uit het Stadsarchief', in: Gorcumse Courant (6 augustus 2008); Noord-Hollands Archief te Haarlem, Persoonsdossier mej. A.M.G. Nierhoff, grondlegster tot de aanleg en zorg voor de ontwikkeling van het historisch archief van de gemeente Bloemendaal 1917-1986. Verhuizing naar Wildhoef De laatste 25 jaar van haar leven woont Marie Nierhoff in het bejaardenhuis Wildhoef te Bloemendaal, waar zij in 1961 naar toe verhuist. Vijf jaar eerder verschijnt haar eerste boek Het landgoed Wildhoef in Bloemendaal (uitgegeven voor de Vereniging Haerlem door de Erven Bohn Haarlem 1956). Op Wildhoef overlijdt mejuffrouw Nierhoff op 10 december 1986 op 94-jarige leeftijd. Zij heeft de gemeente Bloemendaal veel gegeven, dat ook anno 2019 nog van onschatbare waarde is! In zijn ‘In memoriam' schrijft Bert Sliggers in het Haerlem Jaarboek 1986: ‘Mocht de gemeente Bloemendaal ooit nog een straat willen vernoemen, dan komt de auteur van Lanen en Wegen daar zeker voor in aanmerking'. Na ruim dertig jaar is het eindelijk zover! Het is slechts een pad geworden, maar wel een heel mooi pad met een prachtige naam: het Marie Nierhoff-laantje/^?^

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 16