r* www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2019 19 De smederij De 71-jarige Cees Hogenbirk vertelt in een artikel uit 1980 over zijn jeugdjaren in Bloemendaal: 'Ik ben geboren in 1909 boven de oude smederij aan de Bloemendaalseweg 58-60, waar ook mijn vader geboren is. Daar hebben we - drie zussen en drie broers - met mijn ouders onze jeugd doorgebracht. Je had het woonhuis, en een smalle pijpenla van de smederij van 5 bij 5 meter met vier smeedvuren, met een lange tuin van wel 50 meter diep. Helemaal achteraan stond een hout- en turfhok. Dirk Hogenbirksr. mijn overgrootvader naar wie de smederij is vernoemd, is in 1841 uit de Lage Vuursche naar Bloemendaal gekomen. Hij heeft de smederij gekocht van een zekere Van Zijl, die hier al geweest moet zijn in 1752; dat stond in een gevelsteen gehakt en ook vermeld in oude papieren. Ik ben in de zaak de vierde generatie. In de tijd van mijn vader, aan het eind van de negentiende eeuw is het meer een constructiebedrijf geworden. Onze materialen kwamen per schip aan in Amsterdam. Die werden overgeladen op een vrachtdienst per boot naar het Spaarne in Haarlem. Daar werd alles overgeladen op een sleperswagen met paarden, soms met staven et archiefje, grotendeels uit de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw, bestaat uit rekeningen, offertes, opdrachten en fotomateriaal en geeft veel informatie over het reilen en zeilen van de firma Hogenbirk. Het bevindt zich nu in het Noord Hollands Archief. Het verplaatsen van een machine voor de werkplaats aan de Bloemendaalseweg omstreeks 1960 (Foto: archief Hogenbirk) van twaalf meter lang: dan lag zes meter staaf op de sleperswagen en de andere zes sleepten er achteraan over de straatkeien. Als er hele constructies moesten worden aangevoerd, kwamen die per zolderschuit aan in het haventje van Rouwens in de voorbuurt in Bloemendaal. Op de leeggekomen schuit hevelden wij weer constructies voor Haarlem in. Die boot voer door de dr. Bakkerlaan (die er toen nog niet was) onder de spoorlijn door naar de Delft en via de Nieuwe Gracht kwam-ie aan bij het Spaarne. We hebben tot 1974 als zodanig gefunctioneerd'. De Hoef- en Rijtuigensmederij aan de Zijlweg te Haarlem In 1874 begint zoon Dirk Hogenbirk Jr. aan de Haarlemse Zijlweg nr.17 een Hoef- en Rijtuigsmederij. Daarvoor had hij in de Bloemendaalse smederij van zijn vader Dirk Hogenbirk sr. gewerkt. Zijn smederij kreeg al snel in de verre omtrek een goede naam voor het vakbekwaam beslaan van paarden. Op de stoep voor zijn woon- en werkplaats aan de Zijlweg stond een houten travalje dat diende voor het beslaan van de paarden. Hij had in die periode veertien werknemers in dienst. Onder zijn klantenkring behoorde Willem Borski III van de buitenplaats Elswout. Daar deed hij het onderhoud van de rijtuigen en ander smidswerk waaronder het beslaan van de paarden. Toevallig is een rekening van Dirk Hogenbirk uit 1884 gericht aan de erven Borski bewaard gebleven. De smederij werd in 1952 opgeheven. H I A

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 19