Woningen of waterwinning? Nieuwe ontwikkelingen op het Zandwaaierterrein www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2019 25 Elsbeth van Olffen Het terrein aan de Zeeweg in Overveen, bij de meesten bekend als het Zandwaaier terrein, werd in 1897 door de gemeente Haarlem aangekocht voor waterwinning en vervult sinds die tijd een functie in de drinkwatervoorziening van onze omgeving. Het terrein werd in 2004 door PWN (Provinciaal Water Net) aan ontwikkelaar Cobraspen verkocht waarbij de aanwezige gebouwen, deels nog in functie, in eigendom bleven van PWN en de grond via een erfpachtconstructie in gebruik bij PWN. Cobraspen wilde het terrein, door de ontwikkelaar 'Reinwaterpark’ genoemd, herontwikkelen. et was de bedoeling dat de gebouwen op het terrein van PWN overgenomen zouden worden en de aanwezige monumenten en de nog aanwezige waterwinfunctie in de nieuwe plannen ingepasfl®o?en worden. Jarenlang is gesproken over uiteenlopende nieuwe functies van het terrein en het aantal mogelijke woningen dat daar gerealiseerd zou kunnen worden. Stichting Ons Bloemendaal heeft zich samen met ‘De Vrienden van Middenduin’ en andere belanghebbenden ingezet om te zorgen voor een herontwikkeling Bijzondere ontwikkelingen In maart 2018 gaf de gemeenteraad met de goedkeuring van het VOSP (Voorlopig Ontwerp Stedenbouwkundig Plan) het groene licht aan de ontwikkelaar om zijn plannen verder uit te werken. Inmiddels heeft zich echter een bijzondere ontwikkeling voorgedaan. Door de droogte van de afgelopen zomer kwam bij PWN de vraag naar voren of het zijn taak, het verzorgingsgebied voorzien van drinkwater, kan blijven garanderen zonder gebruik te maken van het Pompstation Overveen (PO). Uit onderzoek blijkt nu dat het terrein in Overveen, door de toenemende vraag naar water en in geval van calamiteiten zoals extreme droogte, een belangrijke functie vervult c.q. kan gaan vervullen. Men voorziet daarom een intensiever gebruik van het terrein voor de waterwinning. Daarom wil PWN het Pompstation Overveen (PO) behouden en kunnen er geen nieuwe waarin de geschiedenis van het terrein en de voormalige waterwinfunctie zichtbaar blijven. Daarnaast moeten de aanwezige monumenten een passende functie krijgen en moet het terrein zijn natuurlijke karakter behouden. Om dit te bereiken hebben wij tijdens raadsvergaderingen ingesproken, brieven geschreven aan het college en deelgenomen aan het participatieproces van dit project. woningen worden gebouwd. Woningbouw zou de gebruiksmogelijkheden van het PO voor PWN belemmeren vanwege technische-, milieu- en veiligheidseisen en dat zou de strategische flexibiliteit van de bedrijfsvoering van PWN ernstig aantasten. In een uitgewerkt plan van oktober 2018 is aangegeven hoe PWN dat voor zich ziet. Nieuw plan PWN In dit plan wordt overwogen het terrein op te knappen en deels openbaar te maken. Ook overweegt men een aantal bomen rondom de watertoren te kappen zodat de toren weer beter zichtbaar wordt. Voor de gebouwen die momenteel niet in gebruik zijn, wil men een passende functie zoeken. In de plannen blijft ook de plek voor Copernicus (sterrenwacht) en Juttersgeluk (een sociaal project) gegarandeerd. Herontwikkeling van het terrein zoals de ontwikkelaar zich dat voorstelt, lijkt hiermee voorlopig niet mogelijk. Wij zijn niet ongelukkig met deze ontwikkeling. Wij vinden het mooi dat het gebied zijn oude functie van waterwingebied en natuurlijke uitstraling blijft behouden. Door de openstelling en de andere plannen die PWN met het gebied heeft, lijkt het een prachtige plek te worden toegankelijk voor ons allemaal. H

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 25