‘Schaep14’; de naam is afgeleid van het adres Schaepmanlaan 14 www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2019 27 Contact: http://www.schaep14.nl a hun pensionering maakten ze hun droom waar om ‘iets met boeken te doen'. Ze dachten eerst aan een boekwinkel - Barend volgde zelfs een cursus voor boekhandelaar - maar uiteindelijk begonnen ze uitgeverij ‘Schaep14'; de naam is afgeleid van hun adres Schaepmanlaan 14. Hun eerste uitgave was Trage post voor Anna Johanna (2014), met brieven van Joke aan haar kleindochter over boeken die haar altijd waren bijgebleven. Het ‘Schaep14'- fonds telt nu elf boeken, elk jaar verschijnen er dus twee a drie, in oplagen van gemiddeld driehonderd exemplaren, met als uitschieter Het koffertje van mijn moeder. Herinneringen aan Indië (2018) van Martje Saveur over het leven van haar ouders in Nederlands-Indië, waarvan 1300 exemplaren werden verkocht. Egodocumenten Barend en Joke benadrukken dat de uitgeverij onafhankelijk is. Winst wordt in hun bescheiden onderneming niet gemaakt, maar de uitgaven moeten wel kostendekkend zijn. ‘Schaep14' is gespecialiseerd in de uitgave van niet te omvangrijke egodocumenten: brieven, memoires, biografieën. De uitgeverij krijgt geregeld manuscripten aangeboden, maar niet alles leent zich voor publicatie. Te persoonlijke autobiografieën die alleen voor een beperkte (familie-) kring interessant zijn of te feitelijk zijn en het niveau van een uitgebreide genealogie niet overschrijden komen niet in aanmerking. Boeken moeten ook niet te dik zijn. ‘Die horen in de grote markt thuis' Auteurs van wie wél werk wordt uitgegeven, worden door Joke en Barend begeleid. Zij treden op als redacteur en bewerken de teksten in overleg met de schrijver. Vooral Joke heeft daarin grote ervaring en zij geeft ook schrijfcursussen, recent zelfs een spoedcursus van enkele uren in de Kennemer Boekhandel in Haarlem over ‘Autobiografisch schrijven. Hoe doe je dat?' ‘Er kwamen na afloop meteen mensen naar me toe die me hun teksten wilden laten lezen'. Fritzi Harmsen van Beek en Cissy van Marxveldt Onder de verschenen titels duiken ook bekende namen op. Liefste liefs van Fritzi bevat 64 prentbriefkaarten die Fritzi Harmsen van Beek in bijna dertig jaar aan haar vriend Lucas van Blaaderen zond. ‘Het werd ons duurste boek', zegt Joke, ‘omdat niet alleen de teksten, maar ook de afbeeldingen van de prentbriefkaarten werden afgedrukt' En Monica Soeting, biografe van Cissy van Marxveldt, verzorgde de uitgave Lief dagboek, beste kameraad, een dagboek van de schrijfster van de H.B.S. tijd van Joop ter Heul, dat ze als achttienjarige bijhield in Engeland. In haar biografie, waarop Monica Soeting Uitgaven van 'Schaep14' Joke Linders, Trage post voor Anna Johanna Barend Linders, Wim Verhagen en Piet Vlaar (red.), Lezen met een zilveren randje. Tgv 25 jaar leesclub (1968-1993) Anton Wesselingh (red.), Van laagveen en rode aarde. Brieven van Witte Pater Frans Wesselingh (1903-1977) Barend Linders, Misschien een verleden tijd. Leven en dood van Mathieu Linders Joke Linders, Tussen ganzenveer en telefoon. Drie voormoeders uit Amsterdam Liefste liefs van Fritzi Joke Linders (red.), Golfslag. Van Wim Hofman naar Ed Leeflang en terug Piet van der Ham, Politiek in Bloemendaal. Zelden deed ik iets alleen Monica Soeting (red.), Lief dagboek, beste kameraad. Cissy van Marxveldt in Engeland Martje Saveur, Het koffertje van mijn moeder. Herinneringen aan Indië Hildebrand de Boer, Voor eeuwig vrij. Eerebegraafplaats Bloemendaal Joke Linders, Geversstraat25. Opgroeien in Oegstgeest Roeien in China Het fonds opende met werk van Joke Linders en de meest recente uitgave is ook van haar hand. In Geversstraat25. Opgroeien in Oegstgeest schrijft zij over haar jeugd in de jaren veertig en vijftig in een gedegen katholiek middenstandsmilieu. Generatiegenoten zullen de tijd onmiddellijk herkennen. Ook Barend schreef over zijn jonge jaren in een boek over zijn vader Mathieu Linders, leraar Grieks. In Misschien een verleden tijd haalt Barend herinneringen op, veertig jaar na de dood van zijn vader met wie hij een moeilijke relatie had. In voorbereiding is de twaalfde uitgave van ‘Schaep14' een verhaal over een Nederlandse roeicoach die gevraagd is om in China voor de roeisport te werken. ‘Misschien is De grote roeiganger een goede titel', opper ik. Maar dat blijkt nog geen uitgemaakte zaak. Zelf zijn Barend en Joke ook aan nieuw werk begonnen. Barend wil over muziek schrijven, want o ja, hij haalde na zijn pensioen ook nog een master musicologie en Joke bereidt een boek voor met persoonlijke verhalen over kinderboekenschrijfster Tonke Dragt. Zij zijn al met al niet twee oudere Bloemendalers die louter van hun rust genieten. promoveerde, was geen ruimte om dit dagboek in zijn geheel op te nemen, maar voor een aparte uitgave van 120 bladzijden was het zeer geschikt. N

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 27