www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2019 29 Bijeenkomst op Duin en Kruidberg (NHA) ij woonde op dat moment in Den Haag. In 1915 zou zij in Bloemendaal komen wonen. In het laatste decennium van de negentiende eeuw was de strijd voor het vrouwenkiesrecht in een stroomversnelling gekomen. In 1894 was de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht opgericht. In 1907 ontstond na een conflict de Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht. Generaliserend kan men zeggen dat de Bond gematigder was dan de Vereeniging. Misschien was de Bond ook iets ‘deftiger'. De Bond had beduidend minder leden dan de Vereeniging. Groei van de Afdeeling De Afdeeling Bloemendaal was de eerste afdeling van de Bond in deze omgeving. Bij de start in 1908 ging het om een kleine groep vrouwen, maar het ledental nam gestaag toe. In 1917 telde de Afdeeling ruim tweehonderd leden. Nieuwe leden kreeg men bijvoorbeeld door het organiseren van openbare lezingen. Maar ook door potentiële leden uit te nodigen op een ‘tea' of door bezoeken te brengen aan vrouwen van wie men dacht dat zij open zouden staan voor het lidmaatschap. Enkele jaren na de oprichting werd gravin Philippine van Heerdt tot Eversberg-Quarles van Ufford Presidente van de Afdeeling. Zij bleef tot het eind toe een drijvende kracht. Zij was ook actief op landelijk niveau, schreef brochures over vrouwenkiesrecht en trad in 1918 toe tot het Hoofdbestuur van de Bond. In 1915 werd ook Lizzy van Dorp lid van de Afdeeling. Grote bijeenkomsten In april 1915 organiseerde de Afdeeling de Jaarvergadering van de Bond. Een grote klus: honderd gasten gedurende twee dagen, van wie er tachtig ondergebracht werden bij particulieren. De overige gasten verbleven in hotels. Men had aangeboden om de reis en eventueel het verblijf te vergoeden. ‘Er werd door menige afdeeling van ons aanbod gebruik gemaakt', aldus het Jaarverslag van 1915. Het evenement was een enorm succes. Lange artikelen in het Haarlem's Dagblad en Het Bloemendaalsch Weekblad verhaalden van de feestelijke ontvangst in Hotel Duin en Daal en een autotocht langs de bollenvelden in 26 auto's. Activiteiten Het hoofddoel van de Bond was het verkrijgen van het vrouwenkiesrecht. Daarnaast wilde men door informatie en educatie vrouwen voorbereiden op deelname aan het openbare leven. De Afdeeling Bloemendaal spande zich in om de twee doelstellingen van de Bond vorm te geven. Zij organiseerde lezingen, soms ook causerieën genoemd, over diverse onderwerpen. Politieke onderwerpen als: ‘Hebben jonge meisjes en jonge mannen ook belang bij het vrouwenkiesrecht' of ‘De resultaten van het vrouwenkiesrecht in Australië'. Maar er waren ook lezingen over bijvoorbeeld het alcoholvraagstuk en staatspensionering. In 1917 trok een avond met een kookdemonstratie en ‘praktische wenken voor zuinigheid' veel belangstelling. Begrijpelijk in deze ook voor veel Nederlanders moeilijke jaren tijdens de Eerste Wereldoorlog. Ook beheerde de Afdeeling een bibliotheekje en rouleerde er een leesmap. Z

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 29