M du I Tl ‘Onze Nieuwe Koers: gemeenschapszin en moedercursusserï.-^^ Hotel Welgelegen (NHA) Fragment uit het Bloemendaals adresboek van 1912 in Santpoort. Meer dan zeshonderd mannen en vooral vrouwen woonden deze bijeenkomst bij. NEDERLANDSCHE BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. Afdee 1 ing Bloemendaal. Opgericht Februari 1909. Vrouwen krijgen actief kiesrecht Eerder dan verwacht kregen de vrouwen actief kiesrecht. In mei aangenomen. Het moet met vreugde ontvangen zijn, maar in het Jaarverslag van de Afdeeling is daarover niets terug te vinden. Wel bereidde men zich voor om als organisatie op een andere manier door te gaan. Wij zullen ‘als organisatie zeker nog veel nuttig werk kunnen verrichten' Het grote doel was gerealiseerd. Bronnen: - Atria te Amsterdam, Archief Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht. IAV 00000295 inv.nr.0029 Jaarverslagen - Het Bloemendaalsch Weekblad en Haarlem's Dagblad 1900-1921 - Martin M.G. Fase, ‘Dr. Lizzy van Dorp (1872-1945), de eerste vrouwelijke jurist en econoom' in: Ons Bloemendaal, jrg. 41, zomer 2017 De grondwetswijziging van 1917 In 1916 kwam het kabinet Cort van der Linden met voorstellen voor een grondwetswijziging: algemeen mannenkiesrecht, passief kiesrecht voor vrouwen en de mogelijkheid om op een later tijdstip actief vrouwenkiesrecht in te voeren. De Afdeeling Bloemendaal ging met nieuw elan aan de slag. Toen de grondwetswijziging in 1917 was aangenomen en er in juli 1918 Tweede Kamerverkiezingen zouden komen, spande men zich in om zoveel mogelijk vrouwen in de Kamer te krijgen. Ook was het belangrijk om de kennis van vrouwen over de politiek 1919 werd een initiatief wetsvoorstel van de liberaal Marchant en maatschappij te vergroten voor wanneer zij actief kiesrecht zouden krijgen. Er werden veel avonden georganiseerd. De onderwerpen waren politiek- neutraal, zoals paste bij de Bond: een uitleg van de werking van de evenredige vertegenwoordiging of over de ‘Vrouw en de politiek' Men streefde weliswaar De Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht fuseerde met naar neutraliteit, maar de politieke oriëntatie was een andere organisatie tot de Unie voor Vrouwenbelangen. De duidelijk liberaal. Zo spraken er twee vrouwen - Afdeeling Bloemendaal sloot zich hierbij aan. De eerste causerie vooraanstaande leden van de landelijke Bond - die op van gravin van Heerdt tot Eversberg in 1920 had als onderwerp: de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer stonden, respectievelijk voor de Vrijzinnig Democratische Bond en de Economische Bond. Ook de Presidente van de Afdeeling Bloemendaal, gravin van Heerdt tot Eversberg stond op de verkiezingslijst van een liberale partij, de Bond van Vrije Liberalen. Er was veel Afdeeling Bloemendaal belangstelling voor deze avonden in de Rusthoek en Vreeburg. Van de 22 vrouwelijke kandidaten werd echter slechts één vrouw gekozen. Suze Groeneweg nam voor de SDAP plaats in de Tweede Kamer. 's Avonds waren er lezingen en de volgende dag Gemeenteraadsverkiezingen werd de Jaarvergadering gehouden. In hetzelfde jaar Een jaar later waren er gemeenteraadsverkiezingen. Ook bij organiseerde de Bond met de Afdeeling Bloemendaal deze verkiezingen mochten vrouwen nog niet stemmen, nog een feestelijke bijeenkomst op Duin en Kruidberg maar konden wel gekozen worden. Hoe kon men zorgen dat vrouwen op een verkiesbare plaats zouden komen? Op een van de avonden die de Afdeeling Bloemendaal organiseerde rond deze verkiezingen, werd voorgesteld om een onafhankelijke lijst met vrouwen samen te stellen. Volgens gravin van Heerdt tot Eversberg was de kans dan veel groter dat er een vrouw in de Raad gekozen zou worden. Anderen bestreden het idee. Er werd een Comité opgericht, maar de lijst is er niet gekomen. De gemeenteraadsverkiezingen verliepen teleurstellend. Bij de verkiezingen in mei 1919 waren er twee vrouwelijke kandidaten, maar geen van beiden werd in de Gemeenteraad van Bloemendaal gekozen. punt van allen d:e Vrouwenkiesrecht voorstaan en het lezingen, cursussen enz. en het uitgeven van geschriften. Aanmelding voor lidmaatschap bij een der bestuursleden Minste jaarlijksche bijdrage 0.50. Bestuur Mevr. P. Dre. Gravin v. Heerdt tot Eversberg, presidente. Mej. Ré Levie, secretaresse. Mevr. D. SchieferdeckerStibbe, penningmeesteresse. M. C. KoolhovenLogeman. M. C. de Clercq v. Scherpenberg. B. Veltman—Povel. De bond stelt zich ten doel het vormen van een vereenigings- - -v... ..~t ver spreiden van kennis omtrent dit vraagstuk door middel van Aanmelding voor lidmaatschap I tl

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 30