Bestuur Ons Bloemendaal vraagt monumentenstatus aan voor ‘Meertje van Caprera’ www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2019 31 Elsbeth van Olffen Het ‘Meertje van Caprera’ dreigt in de verdrukking te komen door het intensieve gebruik van de omringende sportvelden. Het bestuur van Ons Bloemendaal heeft besloten daarom de monumentenstatus voor het gebied aan te vragen. Locatie voor Aelbertsberg De geschiedenis van deze plek gaat ver terug. Aangenomen wordt dat niet alleen de idyllische plek aan het opgaande duin maar ook de aanwezigheid van het meertje bepalend is geweest voor de locatie van het grafelijk domein Aelbertsberg in de late dertiende eeuw. De aanwezigheid van voldoende water was belangrijk voor de waterhuishouding van de grachten rond het kasteel. We vinden het meertje terug op de oudste kaarten van 1599 van Pieter Bruyns en Adrian Ockers waarop je kunt zien dat het gebied rond het meertje is ontgonnen tot een weiland met sloten. In de loop der jaren vormde deze prachtige plek de inspiratiebron voor schrijvers, dichters, schilders en fotografen. De p de voorpagina van het vorige nummer van Ons Bloemendaal poseert burgemeester Roest voor een schilderij dat vanuit de Krullenlaan het uitzicht verbeeldt over het Meertje van Caprera' naar de daarachter liggende duinen. Het schilderij hangt op de werkkamer van de heer Roest in het gemeentehuis en is daar door zijn imposante grootte een prachtige blikvanger. Het schilderij is in 1889 geschilderd door Piet Schipperus. Licht- en zendmasten Nog wel. Want de afgelopen decennia is er veel veranderd. Het meertje behoort tot Natura 2000 gebied, maar door het steeds intensiever gebruik van de omringende sportverenigingen raakt het in de verdrukking en dreigt het mooie uitzicht door licht/ zendmasten, hekken en ballenvangers verstoord te raken en uiteindelijk te verdwijnen. Al dertig jaar tracht Stichting Ons Bloemendaal door gesprekken, afspraken en juridische procedures te voorkomen dat dit uitzicht verloren gaat. Wat ons betreft moet de gemeente nu een keuze maken. bewoners van het landgoed lieten een theekoepel bouwen en voorbijgangers kregen een eigen bankje ‘de Genestetbank' om van het mooie uitzicht te genieten. Het is een van de mooiste uitzichten over de strandvlakte op de duinen in onze gemeente. Aanvraag monumentenstatus Artikel 1 lid a, sub 2 van de Erfgoedverordening Bloemendaal 2010 biedt de mogelijkheid een terrein dat van algemeen belang is wegens zijn schoonheid, betekenis voor de wetenschap of cultuurhistorische waarde de status van monument toe te kennen. Kiest de gemeente ervoor dit uitzicht te behouden dan is een aanwijzing tot monument een goede stap om aan te geven dat dit landschap van cultuurhistorische waarde is, bijzonder gewaardeerd wordt en behouden moet blijven. Met een aanwijzing tot monument is het ‘Meertje van Caprera' beter bestand tegen ontwikkelingen in de toekomst en kunnen wij allemaal hopelijk nog lang van dit unieke al uitzicht genieten. O

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 31