Geen erfgoedbeleid meer in onze gemeente www.onsbloemendaal.nl 34 nr. 1 voorjaar 2019 Elsbeth van Olffen In het najaar van 2018 spraken wij twee keer met de nieuwe wethouder Grondgebied, Henk Wijkhuisen, die erfgoedbeleid in zijn portefeuille heeft. Wij maakten ons zorgen over het aantal beschikbare uren van ‘onze monumentenambtenaar’. Naar ons idee waren dit te weinig uren om het benodigde beleid vorm te geven en uit te voeren. Daarnaast leek het ons geen goede zaak dat de kennis over het erfgoed van de gemeente slechts bij één ambtenaar geconcentreerd is. Tot onze grote verbazing bleek dat de ‘monumentenambtenaar’ in de loop van 2018 helemaal weg was bezuinigd. Zijn inzet was op andere gebieden harder nodig. Dit betekent dat de gemeente aan een aantal zaken niet meer toe lijkt te komen, wat directe gevolgen heeft voor het erfgoedbeleid. Het et is bij de gemeente al een tijd ‘all hands on deck’ Er is momenteel een groot verloop van ambtenaren bovendien moet er veel werk verzet worden in verband met de door fracties ingediende WOB aanvragen, de komende omgevingswet en de energietransitie. Wat is de omgevingsvisie? Binnen de omgevingswet die in 2021 in werking zal treden, is de omgevingsvisie de strategische visie voor de lange termijn. Zij beschrijft het beleid voor alle terreinen van de leefomgeving. Hoe zorg je ervoor dat iedereen in de gemeente fijn kan leven, werken en recreëren? Een omgevingsvisie gaat in op de samenhang tussen ruimte, water, milieu, natuur, landschap, verkeer en vervoer, infrastructuur en cultureel erfgoed. in 2017 door de gemeenteraad genomen besluit om beeldbepalende/karakteristieke panden aan te wijzen, zal voorlopig niet worden uitgevoerd. Ook de toegezegde aanvulling op de monumentenlijst met naoorlogse monumenten lijkt men te zijn vergeten. Het uitbreiden van de bestaande monumentenlijst en het actualiseren van de cultuurhistorische waardenkaart staan niet op de agenda. Wat dan wel? Voorlopig niets. Wij hebben hierover uitgebreid met de wethouder gesproken. Op dit moment wordt gezocht naar mogelijkheden om toch iets van deze zaken op te pakken, omdat dit ook van belang is bij het tot stand komen van de omgevingsvisie die in 2024 gereed moet zijn. Erfgoedbeleid is één van de pijlers van de omgevingsvisie. Zonder erfgoedbeleid is de omgevingsvisie niet volledig. Wij blijven in gesprek met de wethouder over het ontwikkelen van een visie met betrekking tot erfgoedbeleid, de ontwikkeling en uitvoering ervan. Onze zorgen en bevindingen over het (ontbrekende) erfgoedbeleid hebben wij de afgelopen maanden ook besproken met bijna alle politieke fracties. GroenLinks heeft naar aanleiding hiervan vragen gesteld aan de wethouder en zal ook in de Commissie Grondgebied vragen stellen. H

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 34