Archeologische resten Aelbertsberg Het onderzoek heeft vijf zones geïdentificeerd: 3: www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2019 35 orig jaar februari heeft onderzoeksbureau RAAP in opdracht van Ons Bloemendaal het terrein van het voormalig grafelijk hof Aelbertsberg onderzocht. Dit kasteel dateert van rond 1100 en wordt gezien als het eerste bestuurlijk centrum in Bloemendaal. Het gebouw is door de tijd heen diverse keren in verval geraakt en vervolgens weer opgebouwd; uiteindelijk is het in 1813 volledig gesloopt. Begin jaren zeventig heeft men vastgesteld dat de funderingen van het Hof ten zuidwesten van het Meertje van Caprera liggen. Met de huidige technieken is het mogelijk om zonder de grond te beroeren, toch te bekijken wat zich onder de grond bevindt. Bij dit geofysisch onderzoek maakt men gebruik van een weerstandstechniek. Zo kon deze keer een uitgebreider gebied onderzocht worden. Uit het onderzoek is gebleken dat er niet alleen funderingsresten van het kasteel, maar ook resten van de slotgracht liggen, slechts een halve meter onder de grond. De gracht is gevuld met puin waar misschien ook gebruiksvoorwerpen tussen zitten en zelfs organisch materiaal. Tegenwoordig is het beleid om archeologische resten in tact onder de grond te laten liggen en niet op te graven. Wel wordt gekeken of door beplanting en bestrating zichtbaar kan worden gemaakt waar de gracht en het gebouw onder de grond liggen. Het gehele rapport kunt u op onze website bekijken. 4: 5: 1 2: de gracht van hof Aelbertsberg waarschijnlijk een voormalig poortgebouw of privaattoren fundering van een gebouw of kelder mogelijke funderingsresten legenda V zones elektrische weerstandsonderzoek CZZj zones afwijkende waarden [JZZ3 mogeijke zones afwijkende waarden beo rond erzoek N o boring boring net puh boring met grachting

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 35