Zoekplaatje nr. 8 38 Frits van der Veldt Stadsbus lijn 3 Zomerzorgerlaan-Heemstede Het nieuwe zoekplaatje betreft deze keer bij wijze van uitzondering een foto uit de collectie van het NZH Vervoer Museum in Haarlem. De afbeelding dateert uit de tweede helft van de vorige eeuw en toont een stadsbus (lijn 3) van de NZH onderweg naar Heemstede. Het eindpunt van buslijn 3 lag in de periode 1956-1966 bij de rotonde aan de Zomerzorgerlaan te Bloemendaal. Deze toenmalige busroute naar Heemstede liep vanaf de genoemde rotonde via de Zomerzorgerlaan, Bos en Duinlaan, Rustenburgherweg, Bloemendaalseweg, Dr. Dirk Bakkerlaan, Ignatius Bispincklaan, Platanenlaan, Iepenlaan, Kleverlaan en de Verspronckweg richting station Haarlem. Daarvandaan ging de busroute verder via onder andere de Wilhelminastraat en de Leidsevaart naar station Heemstede-Aerdenhout om tenslotte langs onder meer de Zandvoortselaan, Binnenweg en het Valkenburgerplein te eindigen bij De Glip in Heemstede. De vraag is waar deze foto indertijd is genomen en welke houten (nood)gebouwen er op de achtergrond staan. Suggesties zijn andermaal van harte welkom via het vertrouwde e-mailadres archief@onsbloemendaal.nl Het ontwerp van de villa Eben Haëzer is van de hand van de Amsterdamse architect Gerlof Salm (1831 1897) en vertoont sterk eclecticistische stijlkenmerken; een bij uitstek zakelijke en praktisch ingestelde architectuurstroming gecombineerd met neoclassicistische invloeden. Veel van de door Gerlof Salm ontworpen gebouwen staan in Amsterdam, zoals de vermaarde poptempel Paradiso, het prominente Aquariumgebouw van Artis, de synagoge en concertzaal aan de Rapenburgerstraat en de Keizersgrachtkerk aan de gelijknamige Keizersgracht. Na een ingrijpende verbouwing in 1994 biedt de vrijstaande villa Eben Haëzer tegenwoordig plaats aan elf luxe appartementen en kantoorruimte waarin Brederode Woningbouwvereniging is gevestigd. In het verleden zijn de vier oorspronkelijk aanwezige schoorstenen aan de slopershamer ten prooi gevallen. Later zijn de drie afzonderlijke dakkapellen aan de oostzijde samengetrokken tot één geheel, terwijl bovendien de overdekte veranda op de eerste verdieping tot extra kantoorruimte is omgebouwd. Inpandig is enkel het interieur van de vroegere regentenkamer nog redelijk intact gebleven. Daar hangt een karakteristiek schilderij van de bekende Bloemendaalse schilder Simon de Heer (1885-1970) aan de wand waarop de villa vereeuwigd staat. www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2019 Villa Eben Haëzer/ Marijke Het statige gebouw op de foto in de vorige aflevering werd door meerdere lezers herkend als de villa Eben Haëzer (Hebreeuws voor ‘Steen der Hulp') aan de Bos en Duinlaan 2 te Bloemendaal. Het pand dateert uit 1866 en werd uit de nalatenschap van baronesse Johanna Jacoba von Ziegesar-Bondt gebouwd ten behoeve van arme weesmeisjes. Het weeshuis bood niet alleen opvang aan deze weeskinderen, maar zij werden daar ook opgeleid tot dienstmeisje. Op 18-jarige leeftijd verlieten zij het weeshuis en traden daarna veelal in dienst bij welgestelde families in Bloemendaal en omgeving. In 1927 moest het weeshuis uit financiële overwegingen zijn deuren sluiten. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de villa in gebruik genomen door de Duitse Organisation Todt, die verantwoordelijk was voor de bouw van de roemruchte Atlantikwall. Na de oorlog was de villa onder de naam Huize Marijke in gebruik als opvanghuis voor ongehuwde moeders met kind en als kindertehuis. Tussen 1980 en 1995 werden er jongeren in gehuisvest in het kader van begeleid wonen.

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 38