i is trouwens niet, want de meerderheid van de Bloemendaalse bevolking bestond uit katholieken met daarnaast een aanzienlijke groep doopsgezinden. Als eerste dominee werd Johannes Lubberti benoemd die al vanaf 1632 onbezoldigd in de oude schuur predikte en pas in 1634 een officiële aanstelling kreeg. Deze dominee had in de Bloemendaalse geschiedenis niet zo'n goede naam omdat hij geld uit de armenkas had geleend dat hij nooit terugbetaalde. Aan deze kwestie wordt in de film ruimschoots aandacht besteed. 'community building' De film is een initiatief van Welzijn Bloemendaal dat met dit project niet alleen een educatief doel heeft maar ook de saamhorigheid binnen de Bloemendaalse gemeenschap wil bevorderen. Het moest een ‘community building' project worden waaraan verschillende Bloemendaalse organisaties, scholen en vrijwilligers zouden meewerken. En dat lukte. Bloemendaalse schoolkinderen, figuranten, adviseurs, amateur toneelspelers en vele anderen werden bereid gevonden mee te doen. Maar eerst moest er geld gevonden worden, want behalve de vele vrijwilligers waren er ook professionals nodig die het echte werk moesten doen. Ook het huren van historische kostuums was een flinke kostenpost. In korte tijd wist projectleider Nicole Honingh een bedrag van €12.000 bij elkaar te krijgen door een forse subsidie van de Rabobank en het Prins Bernhard Cultuurfonds en bijdragen van de Stichting Dorpshuis, de gemeente, de Stichting Ons Bloemendaal en de familie Patijn. it voorval vormt het uitgangspunt voor de film Het wonder van Bloemendaal die in het voorjaar 2019 is uitgekomen. De film is bedoeld om Bloemendalers, en in het bijzonder leerlingen van de Bloemendaalse basisscholen, kennis te laten maken met een stukje geschiedenis van de plaats waar zij wonen. Daarbij gaat het niet zozeer om het wonder van de boom, maar om de totstandkoming van de protestantse Dorpskerk die in de film wordt voorgesteld als het directe gevolg van het katholieke wonder. De protestantse inwoners van Bloemendaal beschikten voor hun eredienst alleen over een oude schuur bij het huis Aelbertsberg, maar door toedoen van enkele welgestelde buitenplaatsbewoners kregen zij in 1631 toestemming om een eigen kerk te bouwen die in 1636 werd ingewijd. Vanzelfsprekend was dit 1 j J - - V J:

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 6