(foto's: Robert van Bussel) www.onsbloemendaal.nl Bloemendaalse cast Toen moest men op zoek naar vrijwilligers. Leerlingen van de Bos en Duinschool, de St.Theresiaschool en de Hartenlustschool wilden graag als figurant optreden. De Bornwaterschool deed mee met zeven leerlingen uit groep zes èn hun onderwijzer. Zij zouden een actieve rol in de film gaan spelen. Ook oudere Bloemendalers meldden zich aan als acteur of figurant en zo ontstond er in enkele maanden een hele filmploeg. Fred Rosenhart van Living History Kennemerland (regie en script) en Joop Geurts van Musicord (filmopnames, montage en techniek) namen de professionele begeleiding op zich. Voor de vroege geschiedenis van de Dorpskerk waren twee figuren van belang: Johannes Lubberti, de eerste dominee, en Hercules Jacobs, de schoolmeester die ook als voorzanger en manusje van alles fungeerde. De acteurs voor deze rollen waren snel gevonden. Dominee Ad van Nieuwpoort en onderwijzer Rutger Visser van de Bornwaterschool waren bereid zichzelf te spelen. Hoofdwacht in Haarlem diende als huiskamer van dominee Lubberti en van de notabelen die zo'n grote rol speelden bij het stichten van de kerk en uiteraard was de Dorpskerk de plek waar het allemaal om draaide. In de film wordt de moderne tijd niet helemaal uitgebannen. De film switcht tussen onze tijd en de zeventiende eeuw door middel van zogenaamde ‘dissolves' waarbij het ene beeld overgaat in het andere. Zo kan een zeventiende-eeuwse pofbroek ineens veranderen in een spijkerbroek. De opnames liepen van september tot december 2018 en kregen veel aandacht in de lokale en regionale pers. Het onderwerp sprak blijkbaar veel mensen aan want er kwamen enthousiaste reacties binnen die bemoedigend zijn voor de toekomst. Welzijn Bloemendaal zou graag ook voor de andere vier dorpskernen van de gemeente Bloemendaal een historisch verhaal willen verfilmen. Belangstellenden zijn er genoeg. Maar eerst is er dit verhaal over het ontstaan van de Dorpskerk: de kerk die het echte wonder van Bloemendaal is. Historische locaties Tenslotte moest gezocht worden naar historische locaties. De ruïne van Brederode diende als historisch decor. De tuin van boerderij Sinneveld werd veranderd in de boomgaard waar het wonder van Bloemendaal zich afspeelde. Het Noord-Hollands Archief was de plaats waar historische kaarten en afbeeldingen getoond werden en de kinderen vragen mochten stellen aan hun onderwijzer. De oude schuur, waar de eerste protestantse diensten plaatsvonden, bestaat helaas niet meer, maar de schuur van boerderij Veen en Duin was een goed alternatief. De

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 7