Beksloo De jongens van het voetbalveldje Op het voetbalveldje aan de Bekslaan maakten de onderlinge verschillen niet uit www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2019 17 Peter van der Werff Scheidingen Het was een contrast met de buitenwereld waar strakke scheidingen bestonden. De moeders waren thuis, de vaders naar hun werk. Een jongen ging naar voetbal of de padvinderij. Of naar niks, maar dat was niet best. Wat meisjes deden, daar had een jongen geen idee van. Ook de etiketten van arm of rijk en de schakeringen daartussen, hielden de mensen uit elkaar. De kerkgemeenschappen bleven gesloten bolwerken. De mensen zonder kerk kregen het stempel ‘openbaar'. Het dorp Vogelenzang was een geïsoleerde gemeenschap. De Leidsevaart had een eigen karakter. En dat gold net zo voor de Bijwegbuurt en het oude dorp Bennebroek. et duinveldje had hoge kanten en was omringd door grassen, struiken en bomen. Dat gaf een gevoel van beschutting. Het bood letterlijk bescherming tegen stormen en hagelbuien zo goed als figuurlijk tegen grote mensen van wie je even een paar uur weg was. Voor de jongens was de plek een gezamenlijke miniwereld. Het had voor hen, wat psychologen zouden zeggen, iets van een comfortabele symbiose in de baarmoeder waar je vaag onbewust naar terug kunt verlangen. Door elkaar De onderlinge verschillen die we hadden maakten niet uit. Het gaf niet wat voor kleren je aanhad, wat je vader deed, hoe groot je huis was en of je goed kon voetballen of niet. In die voetbalkom kwam geen ouder kijken en dat was ook geen punt. Een scheidsrechter was niet nodig. Je had geen meningsverschil over een doelpunt. Niemand vroeg om een vrije schop. Blessures kwamen nauwelijks voor. Er was geen dik jongetje dat altijd op goal moest staan. Jongens van zes tot twaalf speelden met en tegen elkaar, of ze nu openbaar, protestant of katholiek waren. Het deed er niet toe hoe goed je kon voetballen. Rituelen Zij het met aarzeling over zijn bemoeienis, had een vader voorgesteld dat we het voetbalveldje Beksloo konden noemen. Het was immers een loo - een open plek in het bos - waar misschien wel magische rituelen plaatsvonden. Rituelen vonden er zeker plaats. Als er genoeg jongens bijeen waren, ontstond er een consensus dat het tijd was voor de toss. De twee oudste jongens waren de grootmagiërs. Zij voerden het sacrosancte ritueel van tossen uit waarmee ze bepaalden wie het eerst een medespeler mocht aanwijzen. Daarna kozen ze om en om hun andere medespelers uit. Dan begon het spel. Het was niet altijd alleen maar voetbal. De katholieke voetballers zaten in het dorp Vogelenzang op school. Daar hadden ze jongens uit het dorp gevraagd voor een wedstrijd aan de Bekslaan. Maar die wilden liever vechten, op zaterdag, om half vier. Ze kwamen op tijd en gingen op een hoge kant staan. Wij gingen naar de andere hoge kant. De spanning steeg, maar niemand wist hoe het moest. Een jongen uit het dorp rende naar ons toe en deelde een schop uit. Iemand van ons deed het na. Dat was het. Er is geen nieuwe afspraak gemaakt. Trainen met Goof Een paar jongens heb ik beter leren kennen. Met Goof Groenewegen gingen ik mee naar huis. Zijn moeder was werkster. Zijn vader was losse bollenarbeider en hing vaak humeurig thuis rond. Goof was het liefst buiten. Maar uit school moest hij eerst naar huis. Zijn moeder had een melkkan met havermoutpap in de keuken neergezet. Met de pan in zijn ene hand en een lepel in zijn andere, at hij braaf alles op. Dan mocht hij mee gaan voetballen. Als er geen voetbal was, gingen we trainen. De uitdaging was om in een keer hardlopend het eind van de Grote Bekslaan te halen. In de Kleine Bekslaan deden we ‘technische bewegingen': hinkelen, achteruit spurten en snel omdraaien. Hoogtepunt was het maken van schijnbewegingen. Op zo'n moment kwam de veeboer in zijn blauwe overall van Tussen de spoorwegovergang en het sprookjesachtige Huis op de Hoogte aan de Bekslaan in Vogelenzang, lag een komvorming zandveldje waar in de jaren vijftig jongens uit de buurt kwamen voetballen. Het ligt er nog, maar de jongens zitten op echte clubs en het veldje is dichtgegroeid. Peter van der Werff speelde er ooit en haalt herinneringen op. Kinderen in de Bekslaan, 1962 (foto NHA) TV H ’-a

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 9