S s De werkkamer van de directeur van internaat Rolduc in Kerkrade (Fotograaf onbekend, Spaarnestad, Collectie Stoop) Waarom de glasnegatieven, dus de originelen waarvan de fotoafdrukken zijn gemaakt, zich in het bezit van Adriaan Stoop bevonden, is een raadsel. Heeft hij zich bij de opheffing van de drukkerij (wanneer dat was, is onbekend, er zijn na 1920 geen activiteiten geregistreerd) over het materiaal ontfermd? Hoogstwaarschijnlijk hebben zich in Stoop’s bad nog veel meer glasnegatieven bevonden want de nummers van de Tulp-negatieven lopen niet door en van veel afbeeldingen gebruikt voor de cassette en het schoolplatenproject zijn geen exemplaren gevonden. Het overgrote deel van de overige ca. 330 glasnegatieven is ook in Indië gemaakt, maar helaas is daar vaak de fotograaf niet van te achterhalen. Het zijn veel landschapfoto’s, maar ook foto’s van de tempels Boroboedoer en Prambanan op Java en een reeks foto’s van de Ursulinenschool in Bandoeng en van een niet-geïdentificeerd katholiek jongensinternaat. Ook van de niet-Indische glasnegatieven is niet bekend welke relatie ze met Stoop hebben. Dick Rozing, Nederlands-Indië: Door de ogen van het verleden. De eerste aardrijkskundige fotoplaten van Nederlands-Indië 1912-1913 (Amersfoort 2014) Henriette van Voorst Vader, Leven en laten leven. Een biografie van ir. Adriaan Stoop 1856-1935 (Haarlem 1994) Literatuur Reinjan Mulder, Zwavelwater. De geschiedenis van Adriaan Stoops kuuroord in Zuid-Duitsland (Amsterdam 2019) Het zijn onder andere opnamen van het internaat Rolduc in Kerkrade en van hotels in Oisterwijk. Het katholieke karakter van een groot deel van deze foto’s is opvallend, want Stoop zelf was Nederlands Hervormd en zijn onderwijsinitiatieven waren niet religieus gericht. Er is dus nog veel uit te zoeken. De foto’s zijn te bekijken op de Beeldbank van het Nationaal Archief onder STOOP en op www.spaarnestadphoto.nl onder de zoekterm Stoop. www.onsbloemendaal.nl iar 2019

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 12