www.onsbloemendaal.nl 14 nr. 3 najaar a2pi9 Met dank aan Grad de Graaf reitners lange Amsterdamse periode werd tussen 1902 en 1906 onderbroken omdat hij in die jaren in Aerdenhout verbleef. De liefde bracht hem daar. Hij trouwde in 1901 met zijn naaktmodel Marie C.J. Jordan (1866-1948), die graag buiten woonde. Het echtpaar kocht voor 9200 gulden een stuk grond en liet er een villa met atelier op bouwen, 'Inter Quercus' (tussen de eiken), later 'Rockaertsduin' geheten. Architect van dit huis in Engelse landhuisstijl op de Aerdenhoutsduinweg 13 was Willem C. Bauer met wie de Breitners bevriend waren. Op de tweede etage was het atelier van de schilder, verbonden met een dakterras, en kort na de oplevering werd er een houten tentoonstellingsruimte aangebouwd. Willem Bauer ontwierp in dezelfde tijd nog drie huizen in Aerdenhout. Aan de trambaan (nu: Marius Bauerlaan 5) verrees het huis ‘De Merel' voor de vriendin van Frederik van Eeden, Betsy Hoogstraten-van Hoytema. Bauer kende haar uit de kunstenaarskolonie van Van Eeden in Bussum, waar hij ook enkele 'hutten' en kleine landhuizen had gebouwd. Naast het huis van Betsy op nummer 3 ontwierp Bauer voor zijn broer, de schilder Marius Bauer, het huis met atelier 'Stamboel', dat in 1973 helaas werd gesloopt. En aan de Schulpweg 2 verrees 'Gimlihuize' voor Betsy Witsen-van Vloten. Samen met Theo Rueter tot slot bouwde Bauer in 1902 de villa 'Duinweide' eveneens voor Betsy van Hoogstraten aan de Bentveldsweg 104. Kunstenaars en intellectuelen Aerdenhout was in het begin van de twintigste eeuw een centrum voor kunstenaars en intellectuelen. De uit Hongarije afkomstige schilder Oscar Mendlik woonde aan de Van Lennepweg 1 in villa 'Erdölak', de schrijver dr. Nico van Suchtelen, directie-secretaris van de Wereldbibliotheek, in 'De Zonnehof' aan de Bentveldsweg 102 en Gerard H.G. von Brucken Literatuur B.C. Sliggers, 'Breitner en Bauer in Bloemendaal', in: Ons Bloemendaal (oktober 1991). M.-A. Coebergh-van der Marck, 'Allerliefste huisjes. Echo's van Walden in Aerdenhout', in: Haerlem Jaarboek (1 januari 1995) 120-138. Oscar Mendlik, Kunstenaars in Aerdenhout (Niet gepubliceerde herinneringen 1950). Terug naar het geliefde Amsterdam Langer dan vier jaar hebben George en Marie Breitner-Jordan het in Aerdenhout niet uitgehouden. Vooral hij wilde weg. In 1906 vertrokken zij naar de Overtoom (nr. 227) in Amsterdam. Hun huis 'Inter Quercus' werd als zomerverblijf verkocht aan mr. Gijsbert van Tienhoven, commissaris der koningin en oud- minister president. Tegen Mendlik schijnt Breitner gezegd te hebben dat hij het groen en de zee 'verdomd vervelend' vond. Teylers Museum bezit het schilderijtje 'Kinderen in het duin', maar dat maakte Breitner in1884, ver vóór zijn jaren in Kennemerlandn^^ Fock op de Schulpweg 12. Hij was componist van een bescheiden oeuvre van kleine composities, een oratorium, een symfonie en suites voor orkest. Zijn naam is op de achtergrond geraakt, hoewel Mengelberg over hem zei dat hij 'een van onze geniaalste componisten' was, van wie we nog veel konden verwachten. De filosoof dr. J.D. Bierens de Haan woonde in het huis 'Duinhage' aan de Slingerweg 2. Bierens de Haan, auteur van Wereldorde en geestesleven (1919), was mede-oprichter van de Internationale School voor Wijsbegeerte in Leusden bij Amersfoort en van het Algemeen Nederlandsch Tijdschrift voor Wijsbegeerte. Thuis in Aerdenhout hield hij voordrachten voor een kleine groep belangstellenden, waar Mendlik en zijn vrouw Julia Mijnssen deel van uit maakten. B

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 14