www.onsbloemendaal.nl 18 nr. 3 najaar 2019 Richting het Grote Huis ‘Rechts van de oprijlaan stond het huis van de jachtopziener. Daar woonde een streng-katholieke familie, ik speelde met een van de dochters. Op een goed moment kwam ze op mij af en zei dat ik niet katholiek was en ze dus niet met mij mocht spelen. Ik mocht er ook niet meer in huis komen. Het was de eerste keer in mijn kinderjaren dat ik zoiets belachelijks hoorde. Toen ik het later aan mijn moeder vertelde, zei ze dat er nu eenmaal mensen waren die religie serieus namen. Daarna speelde ik vaak met mijn nichtjes.' Geen schoolkind Er kwam een nieuwe jachtopziener, Engel van der Meulen, met zijn gezin. ‘Die waren vriendelijker. Daar mocht ik zomaar binnenlopen. Hun kinderen zaten op dezelfde school als ik, de Graaf Florisschool. Die was openbaar. Op weg naar school liepen we door de Kleine Bekslaan; een lange, saaie weg. In de winter droegen we gele klompen waar de sneeuw aan bleef plakken. Dat maakte het lopen zwaar.' De keren dat ik Bien als klasgenoot zag, was ik onder de indruk van de ernst waarmee ze de wereld in zich opnam. Maar in gedachten kon ze ver weg zijn. Ook fysiek was ze vaak afwezig. Met haar vrijgevochten tropengeest, liet Bien de school de school en dwaalde rond in de natuur. Ze verwerkte alle indrukken uit de Javatijd, de lange zeereis en het Hollandse familieleven. Daarbij kwamen de nieuwe indrukken van het bestaan in Vogelenzang, ‘De Vogelenzang', zoals volgens lokaal gebruik ook de Barnaarts zeggen. In de streek kort je Lisse af tot Lis, maar Vogelenzang heet De Vogelenzang. In de jeep van de familie reden ze regelmatig door de duinen naar het strand om te zwemmen. ‘Ik zie nog de betonnen bunkers liggen die de Duitsers hadden gebouwd. Ik liep ook wel naar mijn oom en tante op de Grote Bekslaan om daar bij mijn nichtje te logeren. Die rust van de bomen en toen nog zo weinig verkeer - daar genoot ik van. Het gaf mij vrede, want ik ben eigenlijk nooit een kind van de drukte geweest.' Het Grote Huis op de achtergrond, midden V wil

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 18