www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2019 21 Aerdenhout Het echtpaar Andriesse woont in Amsterdam aan het Dijsselhofplantsoen. Op de ochtend van 14 mei 1940 hebben zij geprobeerd, evenals vele andere joden, om via IJmuiden per schip naar Engeland te vluchten. Dit mislukt evenals een overnachting in het overvolle Hotel Duin-en-Daal in Bloemendaal om het de volgende dag weer te kunnen proberen. Die avond komt het bericht dat Rotterdam gebombardeerd is en de capitulatie volgde kort daarop. Omdat het in juni '40 te gevaarlijk voor het echtpaar Andriesse wordt in Amsterdam en zij de winter vrezen in het grote huis met oog op de inmiddels stopgezette olieverkoop en de verplichte egale emigratie Het joodse echtpaar Albert Andriesse en Ella Andriesse-van den Bergh met zoon Benno en dochter Rita met haar man Frits Markus schepen zich in te Lissabon op 15 mei 1941 op de Ciudad de Sevilla, met bestemming New York via Cuba. Ze hebben dan al een uitzonderlijke reis achter de rug. Van Amsterdam tot aan de Spaanse grens zijn zij onder begeleiding van twee SS'ers, met toestemming van de nazi-autoriteiten, Nederland ontvlucht. Tijdens de oversteek zetten ze beiden separaat hun verhaal op papier. Uitverkorenen Abraham Albert Andriesse (1880-1965), was een Amsterdamse bankier en partner bij de prestigieuze firma Pierson Co. Hij was zeer gezien in de Amsterdamse financiële wereld en was bestuurslid van de Vereeniging voor den Effectenhandel. Hij had een groot internationaal netwerk in heel Europa en de Verenigde Staten, hetgeen hem van pas kwam bij het zoeken naar een ontsnappingsroute uit bezet gebied. Zijn echtgenote Elisabeth Gariella (Ella) Andriesse-van den Bergh (1888-1955) was een dochter van Sam en Betsy van den Bergh-Willing. Haar vader was medeoprichter van multinational Unilever. In lijn met familietradities zette Ella zich als ‘vrouw van' in voor liefdadigheid en cultuur. Haute bourgoisie Albert en Ella Andriesse maken deel uit van een kleine joodse elite in de Amsterdamse haute bourgoisie en behoren tot de selecte groep die langs legale weg in 1941 naar het buitenland vluchtte. Dat was niet te vroeg: nog geen jaar later zouden de Duitsers alles op de uitvoering van de Endlösung der Judenfrage richten. Het was een tot dan toe bestaande nazi-strategie om door legale emigratie van goed geassimileerde, leidende en kapitaalkrachtige joodse burgers de Duitse kas te spekken èn de joodse gemeenschap te verzwakken. verduisteringsmaatregelen, besluiten ze buiten de stad te gaan wonen. Van een vriend, Leendert de Vlugt, staat een 'aardige halve villa leeg en te huur' in Aerdenhout. Binnen een week zijn zij verhuisd naar Spiegelenburghlaan 3. Daar blijken de voorzieningen zoals vlees, vis en gevogelte aanzienlijk beter te zijn, maar wel veel duurder, want vlees, boter, eieren en kaas worden spontaan door leveranciers buiten de distributie om gebracht.En hier woont de familie Andriesse gedurende de winter van '41. Goede vrienden Toen ik met mijn echtgenoot in de tachtiger jaren van de vorige eeuw een aantal jaren in New York woonde heb ik Rita en Frits Markus vele malen ontmoet, als goede vrienden van mijn ouders. Het is een gemiste kans geweest dat ik hen nooit gevraagd heb hoe zij in New York terecht zijn gekomen. Met dit fascinerende boek is mij dat alsnog ter ore gekomen! Vertrek Op 26 april 1941 vertrekt Ella uit Aerdenhout en Albert, Benno en Rita en Frits Markus-Andriesse uit Amsterdam per trein naar de Frans-Spaanse grens via Brussel en Parijs met 18 'handkoffers'. Zij kregen toestemming het land te verlaten na betaling van een aanzienlijk bedrag. Bij de emigratie van een andere groep vermogende joden wordt gesproken van fl 50.000 per persoon. Zij worden begeleid door twee Hauptscharführer in uniform: dit waren SS'ers die de zogenaamde Judentransporte vergezelden. In Hendaye, bij de Spaanse grens, worden ze verder aan hun lot overgelaten. In juni '41 arriveren zij in New York en na maanden in een hotel zijn zij gaan wonen in een appartementencomplex op 969 Park Avenue aan de Upper East Side. Zij zijn altijd in New York blijven wonen en werden Amerikaans staatsburger. De familie Andriesse is zich steeds ten volle bewust geweest van de uitzonderlijke positie die hen ten deel is gevallen en zij zijn daar altijd ook erg dankbaar voor geweest. Bart Wallet, Ontkomen Uitgeverij Mozaiek 2019 ISBN 978 90 239 5409 5 Prijs: 17,99 L

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 21