www.onsbloemendaal.nl nr. 3 najaar 2019 29 e combinatie van de oude lindebomen met de jaren-dertig en jaren-vijftig huizen eronder gaven mij hetzelfde nostalgische gevoel als de fotoboeken Holland zonder Haast. In deze boeken schetsen fotografen Maria Austria en Sem Presser een beeld van het naoorlogse Nederland toen er van ‘onthaasting' nog geen sprake was. De auteur heeft een biologische bloemenkwekerij op de historische moestuin van landgoed Berkenrode te Heemstede. www.atelierbotanica.com Riool en andere leidingen Toen viel er een brief Herinrichting Vngelenzangeewng, 2018 van de gemeente in de bus. Het riool op de Vogelenzangseweg en Graaf Florislaan moest gemoderniseerd worden, de straten anders ingedeeld en het bleek dat de wortels van de lindebomen rondom de leidingen groeiden. Er kwam een informatieavond. Ik dacht nog naïef: ‘Het zal zo'n vaart niet lopen met de bomenkap, iedereen hier ziet toch dat deze bomenlaan prachtig groen erfgoed is?' Niets bleek minder waar. De handen gingen op elkaar toen bleek dat het besluit voor de bomenkap eigenlijk al De oranje stip Op een gure dag startte de bomenkap. Toevallig was ik thuis dus ik ging kijken. Het tempo was enorm. Grote grijpers pakten de stam vast, de boom werd bij haar enkels afgezaagd en ze verdween in de versnipperaar. Toen ik enigszins sikkeneurig naar huis liep zag ik in mijn straat tot mijn verbazing bijna alle bomen met een oranje stip op de stam. Oranje stip betekende: kappen. Dat had de wethouder mij toch niet verteld?! Wat te doen? De mannen van het kapbedrijf op straat voerden gewoon hun opdracht uit. Dus ik plaatste een bericht hierover in de facebookgroep, maar had weinig hoop op goede afloop. Een uur later kreeg ik een melding op facebook. Een ambtenaar had mijn bericht gezien en ondernam direct actie met het kapbedrijf. Het bleek inderdaad een fout en de meeste bomen bleven staan. De oranje stippen zijn inmiddels van de stammen verdwenen, maar telkens als ik langs de bomen rij bekruipt mij stiekem een goed gevoel. Lindebomen Enfin, al rijdend onder het bladerdak van de lindebomen benijdde ik de Vogelenzangers, omdat ze in zo'n prachtig groen dorp aan de rand van het duingebied woonden. Uiteindelijk ben ik zelf vijf jaar geleden ook zo'n benijdenswaardige Vogelenzanger geworden. Ik kocht een huis aan de Graaf Florislaan, het oudste laantje, en een van de extra's was het uitzicht op de lindebomen aan de Vogelenzangseweg en de bomen aan de Graaf Florislaan. Als ik 's ochtends mijn neus naar buiten stak dan rook ik een aardse boslucht en in juni rook het hele dorp naar het zware zoete parfum van de lindebloesem. En Vogelenzang deed zijn naam eer aan, want het stikte van de vogels in het dorp. Ik voelde mij een enorme bofkont. was genomen. Er sijpelde de hele zomer een soort ‘siroop' uit de bomen op auto's, daken en fietsen van de mensen die onder de bomen woonden. En iedereen was de plakkerige bende zat. De bomen moesten weg! Ik was enorm teleurgesteld, maar begreep het chagrijn wel een beetje. Aan de aanwezige wethouder vroeg ik wat er in mijn straat zou gebeuren. ‘Oh, da's zo'n karakteristiek laantje! We kappen daar maar een paar bomen vanwege het riool.' En inderdaad, op de plattegrond zag ik welke bomen ze precies zouden kappen. De gemeente deed overigens erg haar best in haar communicatie: er kwam zelfs een facebookgroep waar ambtenaren berichten plaatsten over het project. D

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 29