Landgoedbeheer van privé naar openbaar www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2019 21 Oranjerie van Huis te Bennebroek (Foto: NHA) Gert de Kruif In zeventig jaar landschaps- of landgoedbeheer is veel veranderd. Veel gebieden die nu vallen onder de wet natuurbescherming waren vroeger particulier eigendom en in feite slechts open voor de eigenaar en zijn gezelschap. et is zaterdag 14 mei 1949; we zijn op het terrein van het Huis te Bennebroek. Tuinknecht Henk Wesmaas zal deze ochtend de grindpaden om het huis, en van de oranjerie - tevens toegangspoort - naar het huis aanharken. Ook wordt het rosarium voor het huis geschoffeld en aangeharkt. Aan het eind van deze werkdag, om 13.00 uur, halen Henk en de andere werknemers van juffrouw Arnoldine Leonie Willink hun loon op in het kantoortje van tuinbaas Joh. Meij. Na 13.00 uur wordt het stil in het Bennebroeker Bos; het is het publiek niet toegestaan daar te wandelen, hoewel controle nauwelijks plaatsvindt. Een vaste bezoeker is, met instemming van juffrouw Willink, burgemeester baron van Hardenbroek. Hij parkeert bijna dagelijks zijn auto bij het koetshuis om met twee spaniëls na de lunch een wandeling te maken. Zeventig jaar later Het is zaterdag 8 juni 2019 en we nemen een kijkje op het landgoed Leyduin. Boswachter Kees Perquin is paraat voordat het publiek komt. Hij heeft vandaag en morgen weekenddienst; een eer die hem eens in de drie weken te beurt valt. Er is veel te doen vandaag: het wordt mooi weer, ruim 20°. Dat betekent veel wandelaars en veel bezoekers van het restaurant Gasterij Leyduin. Bovendien wordt in het Huis Leyduin een huwelijksceremonie gehouden waar veel gasten verwacht worden. Al met al veel beweging op de parkeerplaats. ‘Het verkeer' op het landgoed krijgt vandaag wat extra aandacht: chauffeurs hebben wel eens de neiging te gaan rijden waar dat in een beschermd natuurgebied niet toegestaan is. Ook vallen enkele andere natuurgebieden onder de weekendhoede van de boswachter, zoals het Naaldenveld in Aerdenhout, het Bennebroeker Bos rond het Huis te Bennebroek, en de Overplaats aan de Rijksstraatweg in Bennebroek. ‘s Avonds om 21.00 uur heeft Kees nog een 'schemerexcursie' door het bos. Tegen die Geleidelijke overgang Ook toen in de afgelopen decennia organisaties als de Amsterdamse Waterleidingduinen (AWD; nu Waternet) en de Kennemerduinen grote stukken duinterrein in eigendom kregen, behielden voormalige eigenaren nog dikwijls jachtrechten in deze gebieden. In 1964 had jhr. A.W.G.van Riemsdijk nog een fazantenfokkerij in de duinen bij Noordwijkerhout. Vóór zijn jachtpartijen werden de fazanten uitgezet in het duinterrein van de Amsterdamse Waterleidingduinen. In het bos rond Leyduin werd ook gejaagd. Tot 1855 door Aarnoud Hendrik van Lennep, daarna door zijn zoons Henrick Samuel en Gerard Louis; deze drie werden ook gesignaleerd bij jachtpartijen van bevriende buren. De zoons van Gerard Louis 'schoten op alles wat los en vast zat', zei destijds een schrijvende nazaat (de columnist G.L. van Lennep), 'zelfs de portretten in de kamer hadden kogelgaatjes in de ogen'. Van 1921 tot 1939 waren het leden van de familie Dorhout Mees die Leyduin bewoonden en er jaagden, maar dat ook 'buiten de deur' deden, onder andere bij jhr. Van Riemsdijk in de AWD. Leyduin De eigendommen worden, een enkele uitzondering daargelaten, niet meer beheerd door eigenaar, rentmeester, tuinbaas en tuinknechts, maar door een beheerteam. In het geval van Leyduin bestaat dat uit een gebiedsmanager en drie boswachters, die samenwerken met vrijwilligers en loonbedrijven. Het team van Landschap Noord-Holland beheert alle eigendommen in het zuiden van de provincie, bij elkaar ruim twintig gebieden. Het beheerteam is gehuisvest in het koetshuis van Leyduin in Vogelenzang. Paden en rosariums worden niet meer aangeharkt. Veel gevallen hout blijft in het bos liggen. De boswachters kunnen u uitleggen dat dit tijd voelen dieren zich vrij en valt er veel te zien! Voor de excursie kon men zich inschrijven via de website van Landschap Noord-Holland. H

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 11