r wïï 4 - W 1 r www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 22 nr. 4 winter 2019 nr. 4 winter 2019 23 Boswachter Kees Perquin Koetshuis van Leyduin in Vogelenzang Het Huis te Bennebroek (Foto's: Landschap Noord-Holland) ecologisch verantwoord en nodig is. De overgang van beheer door de eigenaar c.s. naar beheer door een natuurbeschermingsorganisatie kwam geleidelijk. Door de toenemende kosten van het houden van personeel en door de financiële voordelen die verbonden zijn aan de status ‘beschermd natuurgebied', waren eigenaren bereid hun goed te verkopen of te vermaken aan een natuurbeschermingsorganisatie zoals Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten, of één van de provinciale Landschappen. Toen in 1939 de bouwheer van Leyduin, Piet Dorhout Mees, overleed, was het gauw gedaan met de particuliere bewoning van het hoofdhuis. Inwonende dochter Daniëla hield het nog een paar maanden vol maar vestigde zich in 1939 al elders. Achtereenvolgens kwamen in het huis een christelijke psychiatrische instelling, de Duitse bezetter, de Marva's, een meisjesinternaat en een opleiding voor gevangenbewaarders. In 1961 verkochten de erven Dorhout Mees het hele landgoed Leyduin inclusief bebouwingen (51 ha) aan de provincie Noord-Holland. De opbrengst was 800.000 gulden. Het beheer werd overgedragen aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland (PWN), aangezien dit bedrijf verstand had van het beheren van terreinen. Immers, PWN bezit het Noordhollands Duinreservaat, een terrein van 5300 ha tussen Schoorl en Wijk aan Zee. Intussen ging de verhuur van het Huis Leyduin door. De Rijkspolitie en de Koninklijke Marechaussee hadden er hun ‘Dienst Luchtvaart'. Hier werden de bemanningen van alle Nederlandse luchtvaartmaatschappijen bekend gemaakt met het aspect ‘veiligheid in de lucht' In deze tijd vonden vliegtuigkapingen plaats. Stichting Landschap Noord-Holland In 1937 kwam de ‘Stichting het Noordhollandsche Landschap' tot stand, opgericht vanuit het dagelijks bestuur van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Het stichtingskapitaal dat de nieuwe organisatie meekreeg bedroeg 100 gulden. De eerste jaren was deze voorganger van de ‘Stichting Landschap Noord-Holland' niet erg aktief wegens de bezetting. Meteen na de bezetting werden substantiële aankopen gedaan. Pas in 1998 kwam Leyduin in beeld want de provincie Noord-Holland wilde van het landgoed af. Zeker is dat de exploitatie van het hoofdhuis niet behoorde tot de core-business van PWN, een bedrijf dat zich bezighoudt met de winning en levering van drinkwater. Leyduin werd overgedragen aan de ‘Stichting Landschap Noord-Holland' (LNH). Ook LNH weet aanvankelijk niet goed wat het aan moet met het Huis Leyduin. Om tijd te rekken wordt het voor een periode van tien jaar (van 2002-2012) verhuurd aan een familie. In deze periode wordt het huis van binnen en van buiten geschilderd. Binnen maakt de donkere eikenhouten toonzetting plaats voor zachte pasteltinten, behalve in de Dorhout Meeskamer, daar blijft het donkereiken. In 2012 worden tevergeefs pogingen gedaan om het hele pand te verkopen of te verhuren. Vanaf 2013 is de formule: - de kamers op de eerste en tweede etage worden verhuurd als kantoorruimte - de kamers op de begane grond zijn te huur voor evenementen, vergaderingen, diners, huwelijken. De verhuur van de kantoorruimtes is uitbesteed aan een Heemsteedse makelaar. Gasterij Leyduin zorgt voor de verhuur en catering van de begane grond. Rol voor particulieren Niet onderschat moet worden hoe groot de rol is die particulieren spelen bij de financiering van de grote projecten waarmee Landschap Noord- Holland te maken krijgt. Elders in de provincie kosten restauratie en herbestemming van forten vermogens, maar ook het Leyduincomplex (Leyduin, Woestduin en Vinkenduin, samen 110 ha) vergt investeringen. Naast reguliere en projectbijdragen van landelijke overheden, de provincie Noord-Holland en soms waterschappen, spannen donateurs zich enorm in. In 2018 brachten zij 834.000 euro bijeen! Daarnaast speelt de Nationale Postcode Loterij een grote rol. Op Leyduin zijn dankzij forse projectsubsidies de belvedère en het Juffershuis gerestaureerd. Ook bedrijven brengen als ‘vriend' van LNH flinke bedragen bijeen. Natuurschoonwet van 1928 De komst van de Natuurschoonwet in 1928 kan gezien worden als het startpunt van een nieuwe kijk op landgoed- en landschapsbeheer. De eigenaren genieten belastingvoordelen, waardoor geen opsplitsing bij vererving plaatsvindt. En voor het publiek zijn de gebieden opengesteld van zonsopkomst tot zonsondergang. Het professionele beheer is bij de landschapsorganisaties in goede handen. Bi i I I ‘.O 'f za 'i1'

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 12