Museum de Zwarte Tulp Museum over de bollenstreek, van de vroegste geschiedenis tot kunst geïnspireerd op bolgewassen 1 oV www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2019 25 De brilfibula en de spiraalfibula uit de bronstijd, die gebruikt werden als sluitspeld voor kledingstukken Marie-Christine Marres In Lisse, in het Zuid-Hollandse deel van de Bollenstreek, bevindt zich Panorama Tulipland In de komende jaren wil het museum verhuizen naar een nieuwe locatie aan de Heerenweg 331 in Lisse en zal het een nieuwe naam krijgen: Holland Tulip Museum. Een langgekoesterde wens zal dan in vervulling gaan: het panorama Tulipland van Leo van den Ende na ruim tien jaar weer voor een groot publiek zichtbaar maken. Zolang hoeft u echter niet te wachten met een bezoek: zowel de tentoonstelling over de archeologische vondsten uit het gebied als de tentoongestelde selectie uit de Rijkscollectie zijn een bezoek zeker waard. aast de vaste collectie herbergt het museum door het jaar heen verscheidene tijdelijke tentoonstellingen. Deze winter zijn dat er zelfs twee: Het Verleden van de Velden, over archeologische vondsten in de bollenstreek en Hollandse Verleidingen, met bijna tachtig bollen-gerelateerde kunstwerken en objecten uit de Rijkscollectie. Het museum bestaat sinds 1985 en is gehuisvest in een gebouw in het centrum van Lisse dat ooit als bollenschuur dienst deed. Hier wordt verteld over de eeuwenoude geschiedenis, het werken op het land met zijn seizoensgebonden ritme, het wetenschappelijk onderzoek, de export en toeristische promotie. Ook laat het museum zien hoe kunstenaars zich door de eeuwen heen - en nog steeds - door bolgewassen hebben laten inspireren. De bollenteelt beperkt zich niet tot Zuid-Holland. Zo kent Overveen een rijke bollengeschiedenis, te zien op een aantal schilderijen in de vaste collectie van Museum de Zwarte Tulp en worden er ook in Vogelenzang en andere delen van Noord-Holland bollen geteeld. De Zwarte Tulp wil graag het museum zijn van de gehele bollenstreek in Noord- en Zuid Holland, maar provinciegrenzen vormen soms een onzichtbare obstakel voor deze ambitie. Toch vindt gelukkig elk jaar het bloemencorso plaats in beide provincies en hoeft er dus eigenlijk geen belemmering te zijn. Het Verleden van de Velden Bloembollen worden al vele jaren geteeld in de Bollenstreek, maar getuige de vele archeologische vondsten die in de loop der tijd zijn gedaan woonden en werkten hier duizenden jaren voor de bollenteelt ook al mensen. In zijn boek Het Verleden van de Velden ('Signalement', in Ons Bloemendaal jrg 41 (2017), 2, 24) geeft Jeroen van Zoolingen een totaaloverzicht van de voornaamste opgravingen en vondsten die in de streek zijn gedaan. Tijdens een lezing naar aanleiding van zijn boek vertelde Van Zoolingen over de oudste vondst uit de streek: een vuurstenen beitel uit Lisse. Tot zijn spijt was niet bekend waar het voorwerp gebleven was. Wat bleek: het lag in het depot van Museum de Zwarte Tulp! Dit was de aanleiding voor de tentoonstelling over de vroegste geschiedenis ver voor de tijd van de bollenteelt; de beitel is er nu een van de topstukken. Spiraalfibula De getoonde voorwerpen variëren van gereedschappen, munten en aardewerk tot sieraden en dateren uit verschillende perioden, Museum de Zwarte Tulp, hét museum over alles wat te maken heeft met de bloembollen, van de geschiedenis van de bollenteelt tot de kunst die geïnspireerd is door bolgewassen. Uë Wm I -- r N

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 13