Z Plus en Min x x Z www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 26 nr. 4 winter 2019 nr. 4 winter 2019 27 van de steentijd tot de romeinse tijd. Bijzonder zijn de twee fibula's uit de bronstijd, een bril- en een spiraalfibula, die gebruikt werden als sluitspeld voor kledingstukken. De een is in bruikleen van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden en de andere komt uit de collectie van Museum de Zwarte Tulp. Hoe deze in het bezit van het museum beland is, is een raadsel, evenals de vindplaats. Van de brilfibula staat vast dat hij in Noordwijkerhout gevonden is, en ook de spiraalfibula zou hier vandaan komen. Volgens Jeroen van Zoolingen echter is het hoogst onwaarschijnlijk dat twee zulke unieke archeologische voorwerpen in dezelfde omgeving gevonden zijn. Beerputten Ook uit de Middeleeuwen zijn voorwerpen tentoongesteld, zoals de zogenaamde 'jacobakannetjes' vernoemd naar Jacoba van Beieren, die in de vijftiende eeuw in Slot Teylingen bij Voorhout woonde. Tot slot bevat de expositie glaswerk en serviesgoed afkomstig uit de beerputten die zich bevonden bij de buitenplaatsen van rijke kooplieden en regenten uit Amsterdam die in de zomer in hun buitenplaatsen in de Bollenstreek verbleven. Voor wie meer wil weten over de oudste geschiedenis van de streek is deze tentoonstelling een aanrader. En wellicht kunt u meer licht werpen op het raadsel van de spiraalfibula. Het Verleden van de Velden is te zien tot en met 26 januari 2020. De tentoonstelling is samengesteld rondom drie thema's: bloemstillevens, bollenvelden en Dutch Design, en drie jaartallen: 1650, 1920 en 1980. Een aantal stukken is om uiteenlopende redenen voor het eerst te zien voor het publiek. Deze tentoonstelling is te zien tot en met 15 maart 2020. Museum de Zwarte Tulp Grachtweg 2a, Lisse Voor meer informatie over de openingstijden: www.museumdezwartetulp.nl Tentoonstellingen: Het Verleden van de Velden - van 16 oktober 2019 tot 26 januari 2020 Hollandse Verleidingen - van 9 november 2019 tot 15 maart 2020 Wat gaat er gebeuren met het Landje van Goof, Duinlustweg, Overveen. Het ziet er verlaten en verwaarloosd uit (al jaren). Foto: Anita van der Krol De oprit van Villa Hartenlust is prachtig opgeknapt. Hollandse Verleidingen Tegelijk met deze expositie toont Museum de Zwarte Tulp bijna tachtig kunstwerken en objecten die gerelateerd zijn aan de bollencultuur in Nederland in de tentoonstelling: Hollandse Verleidingen, Verborgen schatten uit de Rijkscollectie. Te zien zijn onder meer een vanitas-stilleven van Hans Bollongier en beroemde tulpenvazen van plateelbakker De Grieksche A, en uit de moderne tijd werken van Jan Sluijters en Leon Senf, tulpenvazen van Jan van der Vaart en pop-artkunst van Reinier Lucassen.-^^ MUSEUMDEZWARTETULP.nl LISSE 09/11/19 15/03/20

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 14