Oplossing zoekplaatje nr. 11 Het nieuwe zoekplaatje 3S» WIK O: www.onsbloemendaal.nl 30 nr. 4 winter 2019 Frits van der Veldt De historische ijskelder van het vroegere landgoed Boekenroode Het interieur van de ijskelder Old Houses in Holland Een ander zoekplaatje waarop het verlossende antwoord tot dusverre ontbrak, betreft de onbekende ijskelder die vorig jaar in Ons Bloemendaal (najaar 2018) stond afgebeeld. Onlangs is na een intensieve zoektocht alsnog de juiste locatie met succes vastgesteld. De ijskelder bevindt zich middenin een omheind bosperceel langs de Boekenroodeweg, bij velen bekend als het Laantje van Alverna. De bewoonster van de idyllisch gelegen villa waartoe dit terrein behoort, was zo vriendelijk om mij naar de diep tussen de bomen verscholen ijskelder te begeleiden en bood mij ruim de gelegenheid om het historische bouwwerk op de foto vast te leggen. In tegenstelling tot de situatie op de eerder getoonde afbeelding hangt de toegangsdeur van de ijskelder inmiddels weer keurig netjes in de scharnieren. De verdiepte toegang naar de ijskelder bevindt zich aan de westzijde van deze gedeeltelijk ondergrondse rechthoekige ruimte. Het bovengrondse deel is - bij wijze van isolatie - met een dikke laag aarde toegedekt en vormt op die manier een onopvallende licht begroeide heuvel. De ijskelder behoorde ooit tot het statige landgoed Boekenroode. De afgebeelde ansichtkaart bij het vorige zoekplaatje van een boerderij bij Bennebroek, omringd door kleurige bollenvelden, heeft helaas geen enkele concrete reactie opgeleverd. Een mogelijk interessant aanknopingspunt is de veronderstelling dat de ansichtkaart de naaste omgeving van de Meerweg rond het begin van de vorige eeuw weergeeft. Wellicht zijn er lezers onder u die met behulp van deze aanvullende informatie ons alsnog dichter bij de juiste oplossing van dit beeldraadsel kunnen brengen. topgevel, terwijl de overige muren geheel wit van kleur zijn. Degenen die de afgebeelde boerderij van dit zoekplaatje menen te herkennen, kunnen hun reactie sturen naar archief@onsbloemendaal.nl. Pentekening van onbekende boerderij In het archief van de Stichting Ons Bloemendaal bevindt zich een losse bladzijde (p. 77) afkomstig uit de Engelstalige architectuurgids Old Houses in Holland. Het betreft een uitgave uit 1913 van de Britse schrijver Sydney Robert Jones (1881-1966) die meerdere standaardwerken over inheemse bouwkunst uit voorbije eeuwen op zijn naam heeft staan. Al zijn boeken illustreerde hij overigens zelf met de voor hem zo karakteristieke pentekeningen. Zijn sfeervolle tekeningen vormen een natuurgetrouwe weergave van de vele historische panden, gevelaanzichten en landschapstaferelen die hij door de jaren heen in binnen- en buitenland vereeuwigde. De talloze artistieke illustraties van Jones spreken dan ook niet voor niets het hedendaagse publiek nog altijd sterk aan. In dit zoekplaatje gaat het om een niet nader genoemde boerderij in Bloemendaal. In een bijbehorende handgeschreven notitie van de genoemde auteur en begaafd illustrator wordt overigens melding gemaakt van het feit dat de boerderij over een veranda beschikt met rechts daarvan een uit bakstenen opgetrokken h w.jB

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 16