Inhoud HET LAATSTE GESPREK www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2019 3 Foto cover: Theo Lommerse op de Duinlaan rond 1950 (Foto: privébezit) De kamer werd kristal zolang zij bezig was en kraakte in het vuur. De wijn slonk in het glas. Er viel een dunne sneeuw in ’t donker voor de kim Sonnet van Harry Prenen in herinnering aan zijn vriend Godfried Bomans. Uit: Haarlem in verzen, 1989. Pose van twee vrienden voor het leven, wandelend in de Haarlemmer Hout: Godfried Bomans en Harry Prenen. Om de peilloze diepte van hun gesprek aan te geven, schreef Godfried (rechts op de foto uit 1937) eronder: 'Kritik der reinen Vernunft' (hoofdwerk van Immanuel Kant). 4 10 15 24 27 28 31 33 35 Verder in dit nummer Van de redactie Nogmaals de huisnummering, Inge de Wilde Hier woonde Godfried Jan Arnold Bomans, Gert Jan van Setten Museum de Zwarte Tulp, Marie-Christine Marres PlusMin Stand van Zaken OproepReactieMededelingen Zoekplaatje Colofon 12 Van bekeerling tot religieuze vernieuwer. Het dramatische verhaal van de Hollands-Zweedse opperrabbijn Izak Graanboom Een van de opvallendste graven op de schilderachtige joodse begraafplaats te Overveen is dat van Izak Graanboom. Bart Wallet 5 Theo Lommerse. Het leven van een melkboer in Bennebroek Theo Lommerse begon als elfjarige boerenzoon al met melkventen. Verbonden met ontwikkelingen in de wijdere samenleving, ontpopte hij zich tot een markant en vooruitstrevend ondernemer in Bennebroek. Peter van der Werff 18 Bloemendaal en Overveen in Zuid-Afrika Marius van Nieuwkerk deed onderzoek naar zijn familiegeschiedenis in Zuid-Afrika en stuitte op een zeventiende-eeuwse Van Niekerk. Marius van Nieuwkerk 20 Landgoedbeheer. Van privé naar openbaar In zeventig jaar landschaps- of landgoedbeheer is veel veranderd. Veel gebieden die nu vallen onder de wet natuurbescherming waren vroeger particulier eigendom en in feite slechts open voor de eigenaar en zijn gezelschap. Gert de Kruif Daarbuiten lag de tuin bevroren en verlaten: - toen, dwars door het gesprek, zag zij opeens haar kans en nam het woord in hem, - muziek achter het praten alsof de toverfluit ons nodigde ten dans. Dit was het schemeruur dat wij te samen zaten bij ’t haardvuur en de kaars onder de spiegelglans waarin wij tijd en tel en krijgsrumoer vergaten met midden tussen ons een schim: Moeder de Gans. Hij wenkte mij nog na en sloot de voordeur weer. De kaarsvlam is gedoofd. De spiegel blinkt niet meer. Moeder de Gans is weg. - Nu is hij zelf die schim.

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 2