Theo Lommerse Het leven van een melkboer in Bennebroek Van de redactie 4 Alida's Hoeve in de Haarlemmermeerpolder Peter van der Werff Er is niet veel kerst in dit winternummer. We hopen dat u dat niet erg mist; er is tegenwoordig al sinds half november zo veel kerst om ons heen. Wel hebben we, zoals steeds in een aflevering met mengelwerk, geprobeerd om aandacht te besteden aan al onze dorpskernen: vrede op aarde, en in de mensen een welbehagen. We denken dat we daar redelijk in geslaagd zijn. Bennebroek opent, met een stevig artikel van onze vaste medewerker Peter van de Werff over de indertijd bekende melkventer Theo Lommerse en zijn familie. Gert de Kruif, ook geen onbekende voor onze lezers, beschrijft een zaterdagochtend in mei 1949 bij het Huis te Bennebroek, en springt dan over naar Leyduin bij Vogelenzang zeventig jaar later. Vandaar brengen we u naar Overveen, waar op de Joodse Begraafplaats het graf van opperrabijn Itzak Graanboom te zien is. Bart Wallet belicht deze interessante persoon. Ook in Overveen werd onlangs plechtig het Marie Nierhoff-laantje geopend, waarmee een lang gekoesterde wens van uw redactie is vervuld. In Bloemendaal, aan de Parkweg, bracht Godfried Bomans de laatste jaren van zijn korte leven door, maar in Vogelenzang is een doodlopend straatje naar hem vernoemd. En over straten gesproken: zelden kregen we zóveel reacties als op het artikel van Inge de Wilde in ons vorige nummer, vooral uit Aerdenhout, Overveen en Bloemendaal! Het malle 'bijgeloof' blijkt wijder verbreid geweest dan we dachten. Overveen en Bloemendaal figureren ook in een artikel van Marius van Nieuwkerk, maar opgelet: het gaat om gelijknamige plaatsen in Zuid Afrika. We zetten nog een stapje over de gemeentegrens, maar ietsje kleiner. In museum De Zwarte Tulp in Lisse zijn twee aardige tentoonstellingen te zien. Wij wensen u mooie, flonkerende donkere dagen toe. De redactie Paulanha van den Berg - Diamant, Marie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Karikatuur van Bomans en Prenen getekend door Prenen (1937) at Theo Lommerse al vroeg begon te werken lag niet in de bedoeling, maar een knecht op de ouderlijke boerderij Alida's Hoeve gooide roet in het eten. Dat wil zeggen, de man drukte geld achterover en werd ont slagen. Uit nood moest Theo gaan werken. Zo verliet hij al vroeg de Bennebroekse Franciscus- school en begon op zijn bakfiets met het venten van melk, zoals het heette. Maar het paste wel in de langetermijnplanning van zijn ondernemende vader Gerard (1893-1952). Als melkveehouder in de Haarlemmermeer had Gerard in 1930 een winkel aan de Bennebroekerlaan gekocht en de zaak, 'Melkerij Alida's Hoeve', tijdelijk verpacht aan het echtpaar Westmaas. Annie deed de winkel en Toon ging langs klanten in het oude deel van Bennebroek. In 1932, vroeger dan bedoeld, zag vader Gerard Lommerse zich genoodzaakt zoon Theo bij het echtpaar Westmaas onder te brengen. Theo Lommerse (1921-1980) begon als elfjarige boerenzoon al met melkventen. Verbonden met ontwikkelingen in de wijdere samenleving, ontpopte hij zich tot een markant en vooruitstrevend ondernemer in Bennebroek. 1 A h aal.nl D l A

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 3