“Geen blauwe melk, hoor” riepen sommigen. 9 1960-1980 Aad 1927-2005 1930-2010 Hogerop Integratie met de buitenwereld kent, met de uitbouw van het dorp, ook zijn gewin voor de lokale middenstand. In de jaren twintig verschijnen de eerste huizen op het binnenduin ten zuiden van de Bennebroekerlaan. De woeste gronden, onaantrekkelijk voor bewerking, krijgen een woonbestemming. Op de oude duingrond in het zuidwesten van de gemeente sticht de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in 1928 een psychiatrisch ziekenhuis, genoemd Vogelenzang. En begin jaren dertig komen in het noordwesten de eerste delen van de Bijwegbuurt tot stand. De melkhandelaren Theo Lommerse en Jan Bakker rijden hogergelegen wijken binnen waar zij navenant hogere bestedingen door bewoners en inkomsten voor zichzelf vinden. Vroeg in de jaren vijftig golft de rationalisering door Nederland. Voor het boerenland komt de ruilverkaveling op gang. De woongebieden krijgen met een herverdeling, het ‘saneren' van bedieningswijken te maken. In Bennebroek ontstaat een beweging voor het saneren van de melkwijken. Theo Lommerse, vooruitstrevend en goed geïnformeerd is de centrale man in het overleg tussen de zes betrokken melkhandelaren. Teun Clay gaat met pensioen en geeft zijn wijk, Vogelenzang plus een deel van de Bijwegbuurt, over aan Gerard Lommerse. De verdere Bijwegbuurt en Rijkstraatweg zijn voor Theo Lommerse. Jan Bakker doet het oude dorp, zuidelijk van de Bennebroekerlaan. Frans Lommerse gaat naar Reek, Kerklaan, Meerweg en aangrenzend stuk in de Haarlemmermeer. Rond 1960 begint Theo's vaste knecht Jan Assendelft een eigen winkel in de nieuwgebouwde wijk Bloemhof ten zuiden van de Zwarteweg. De klanten, protestant, katholiek of anderszins krijgen aan huis de melkboer die bij de sanering is aangewezen. Als in 1968 aan de oostkant van het dorp de Meerwijk tot stand komt en de meeste klanten naar de supermarkt gaan, behoort het bedienen aan huis al snel tot het verleden. grepen hem beet, trokken hem van zijn fiets en sloegen hem in elkaar. Met zijn verwondingen verdween hij in het ziekenhuis en in het dorp is hij niet meer teruggezien. Zijn vrouw verhuisde kort daarna even geruisloos. Theo verkocht weer na zessen, met de tegenzin van weleer maar zonder angst voor bekeuringen. Van de politieautoriteiten moesten voortaan twee agenten samen de avondpatrouille doen. “Helemaal niet nodig', vond het dorp. “De heren begrijpen er niet veel van." Verhuizen en motoriseren Eind jaren vijftig is Nederland hersteld van de oorlog en de tekenen van een snel groeiende bevolking en een toenemende welvaart laten zich zien. Bennebroek beleeft de voltooiing van de Bijwegbuurt en het bouwen van de Bloemhof, een nieuwe wijk tussen de Bijwegbuurt en psychiatrisch ziekenhuis Vogelenzang. De familie Lommerse groeit mee. In 1960 neemt Theo's broer Frans de winkel en het woonhuis aan de Bennebroekerlaan over. Theo verhuist zijn winkel, vrouw en twee kinderen naar de Zwarteweg. Daar krijgt het gezin nog een derde kind. Vaste winkelkrachten Annie Westmaas en Fia Guttmann gaan mee naar de Zwarteweg, evenals Jan Assendelft voor zijn wijk Bloemhof en Ziekenhuis Vogelenzang. Hij krijgt iets heel nieuws tot zijn beschikking: een gemotoriseerde driewieler. De buurt leert hem kennen als de melkventer met een Sharp transistorradiootje in zijn cabine. Theo Lommerse is eind jaren zestig de eerste met een rijdende winkel, in een Volkswagen- plus-aanhangwagen. Een sensatie in het rustige dorpsleven. In de zomer gaat hij er met zijn gezin mee op vakantie. Midden jaren zestig heeft Theo Lommerse een primeur in Nederland: een elektrische winkelauto van bijna zes meter lang met een snelheid van twintig kilometer per uur. Zoon Nico van dertien reed er ook in, behalve als de politie in de buurt was. Dan moest hij de auto op de handrem zetten en wegrennen via poortjes en achtertuinen. In de jaren zeventig en tachtig had Theo een elektrische wagen van negen meter lang. Wijnen en delicatessen De ventwijken en zuivelwinkels van de familie Lommerse hebben met de komst van supermarkten hun functie verloren. Theo ging met pensioen. De winkels van Gerard Lommerse en Frans Lommerse zijn verbouwd tot woonhuis. Ook de boerderij Alie Frans Met speciale dank aan Nico Lommerse. Verder werkten mee: Jan Assendelft, Anne-Mieke Akerboom-Lommerse, Han Breek, Han Höcker, Irene Kroes-Westmaas, Frans Lommerse, Wim Lommerse, Aat Marree, Ton Nederstigt, Clara Stolp, Leonore van der Werff en Herman Wubbe. Alle foto's zijn in privébezit. Bronnen: A.W.M. Nieuwenhuizen, 1999. Vier eeuwen Lommerse. Eigen uitgave P. Reinders en A. Vernooij, 2013. Alles van melk. Geschiedenis van de Nederlandse zuivelindustrie. Uitgeverij Wbooks, Zwolle https://techniekinnederland.nl/nl/index. php?title=Melkfles_versus_melkpak 1932-1947 1937-1960 1965-1975 1975-1980 1980-1994 van Lommerse is niet meer. De opstallen zijn afgebroken en vervangen door de kassen van Tuincentrum Global Garden. Het intensieve leven van Theo Lommerse duurt nog geen zestig jaar: “Ach, wat wisten wij vroeger over de gevaren van roken?" zegt de omgeving. Mevrouw Bep Lommerse-van der Berg zet, geholpen door haar kinderen de winkel voort. Zoon Wim is de enige Lommerse nog actief als ondernemer in het Bennebroekse. Na het overlijden van zijn moeder heeft hij de winkel aan de Zwarteweg overgenomen omzich in wijnen en delicatessen te specialiseren. www.onsbloemendaal.nl nr. 4 winter 2019 Mevrouw Westmaas, assistente in de winkel Theo Lommerse als melkhandelaar Bij benadering Annie 1933-1993 Met winkelwagen op de Krakeling Theo Piet Ouders en kinderen Lommerse van Boerderij Alida's Hoeve 1921-1980 1923-2005 Josien 1924-1997 Gerard 1926-1982 Bloembollenkweker. Later bij Cementbouw Melkhandelaar Melkveehouder. Nam in 1952 Boerderij Alida's Hoeve van zijn vader over Huisvrouw Melkhandelaar. Theo's compagnon. Na1960 eigen bedrijf in Vogelenzang Bedrijfsleider op Franse boerderijen. Na1964 Railbedrijf Hoogovens Huisvrouw 1932-heden Melkhandelaar. Nam in 1960 de zaak van Theo op Bennebroekerlaan over Ongehuwd Melkventen met kleine bakfiets Winkel Melkerij Alida's Hoeve aan Bennebroekerlaan 1947-1950* Melkventen met paard-en-wagen 1950-1960* Melkventen met grote bakfiets Winkel Melkerij Alida's Hoeve aan Zwarteweg 1958-1965* Theo in Volkswagenbus met aanhangwagen 1960-1965* Jan Assendelft met overdekte driewieler Electrische winkelwagen, 6 meter lang Electrische winkelwagen, 9 meter lang Electrische winkelwagen, 9 meter lang, door zoon Wim 1980-heden Delicatessenzaak door zoon Wim Gerard 1893-1952 en Joanna van der Knaap 1888-1967 Johan 1920-1989

Ons Bloemendaal | 2019 | | pagina 5