John van Hoolwerff Was er een adellijke afkomst? u www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2020 21 Rijksstraatweg 26, Bennebroek (Foto: Jeroen van der Werff) Peter van der Werff John van Hoolwerff, staand achter de man met de hoed. Carel August van Hoolwerff zittend links. Eind jaren dertig ohn van Hoolwerff (1908-1976) was voorbestemd om carrière te maken bij Philips. In Zürich had hij economie gestudeerd en er zijn academische doctorsgraad behaald. Daarmee kreeg hij een goede positie bij het vooroorlogse bedrijf van Philips in Eindhoven. In 1936 trad hij in het huwelijk en ging met zijn vrouw naar Engeland waar hij een functie bij Philips United Kingdom kreeg. Hij stelde een reorganisatieplan op, maar de Engelsen wilden van hem als buitenlander geen ideeën aannemen. Teleurgesteld door de afwijzende houding keerde hij terug naar Nederland en ging op het binnenduin langs de Rijksstraatweg in Bennebroek wonen. Het huis had een romantisch uiterlijk. Het interieur bezat door de eikenhouten lambrizeringen en parketvloeren veel allure, maar was hierdoor wel donker. Carrièreswitch John begon een studie medicijnen. De oorlog vertraagde zijn studie. In 1953 kon hij afstuderen en was daarmee Dr. J. van Hoolwerff, arts. Hij startte een eigen praktijk maar, met op steenworp afstand de huisartspraktijken van dokter Van Aalst en dokter Manschot, was het moeilijk voldoende particuliere patiënten te krijgen. Ir. Den Boesterd, directeur van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland (PEN), en bekende van de familie, nodigde hem uit als bedrijfsarts. Daar ging hij op in en vanaf die tijd reed hij voor zijn werk naar het PEN-gebouw in het Bloemendaalse Kinheimpark. Voor zijn vaste patiënten in Bennebroek en omgeving bleef hij huisarts. Zoals vaker het geval is, draaide zijn gezin mee in de praktijk. Ze moesten poeders vouwen: “Allemaal precies gelijk, anders moest het over. Pappie was een perfectionist.” Ze namen de telefoon aan, deden de deur open tijdens het spreekuur, of gaven medicijnen mee die waren klaargezet. Bennebroek had indertijd geen aparte apotheek. In de middag mocht zijn oudste dochter haar huiswerk in zijn werkkamer maken. John hield van autorijden. Dorpsgenoten zagen hem vlot zijn tuin uitrijden om met een doorgaande, soepele beweging voor te sorteren bij het kruispunt de Viersprong. Hij kon ook met plezier over techniek vertellen, zoals over de bevoorrading van de centrale verwarming: “De vrachtwagen komt oprijden tot naast de zijkant van het huis. Van binnenuit doet iemand het stalen luik open. De bijrijders storten de kolen in de koker naar de kelder. Die blijven boven de cv-ketel opgeslagen liggen. Telkens als het nodig is, gaat een deel van de kolen automatisch naar de ketel. Prachtig, niet?” John van Hoolwerff werkte als gepromoveerd econoom bij Philips in Eindhoven en in Engeland. Na de oorlog werd hij bedrijfsarts in Bloemendaal en voerde een huisartspraktijk in Bennebroek. In de familie ging een verhaal over adellijke voorouders. Hijzelf zei er niets over. In samenspraak met zijn oudste dochter, is de schrijver in de annalen gedoken. Piet Lieftinck Dr. John van Hoolwerff had regelmatig contact met zijn enige neef, Dr. Piet Lieftinck. Piet had rechten en economie gestudeerd in Utrecht en New York, en was ook gepromoveerd in de economie. Maar hij ging de politiek in. Tussen 1946 en 1952 was hij viermaal minister van Financiën. Hij was het die het befaamde koffertje met miljoenennota en rijksbegroting op de derde dinsdag van september introduceerde. Later werd hij directeur bij de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds in Washington en was adviseur bij bedrijven en instanties. Ondanks zijn drukke bestaan, kwam hij graag op bezoek bij zijn Bennebroekse familie. De kinderen luisterden naar zijn verhalen over verre landen. Of ze keken naar zijn ovale hoofd en ronde brillenglaasjes om die later na te tekenen. De vader van John en de moeder van Piet waren broer en zus. Zij heetten Carel August en Gerarda van Hoolwerff. Hun afstamming, waarbij het ging om de werkelijke identiteit van hun vader, is lange tijd in nevelen gehuld gebleven. Waren zij nu wel of niet van adel? Maar er speelde ook een zekere ambivalentie. Enerzijds telde in vroeger jaren een onduidelijkheid over vaderschap wel zwaar en was de beste keus alleen de officiële lezing aan te Piet Lieftinck, 1902-1989, op Prinsjesdag met koffertje /7.' J

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 11