Excursies Ons Bloemendaal Architectuurfietstocht Aerdenhout Rondwandeling buitenplaats Woestduin Rondwandeling over landgoed Schapenduinen ‘Promenade scandaleuse’ rondwandeling Westelijk Tuinbouwgebied, Duinvliet en Elswout o.l.v. Gert Jan van Setten o.l.v. Martin Bunnik o.l.v. George Berenschot www.onsbloemendaal.nl www.onsbloemendaal.nl 26 nr. 1 voorjaar 2020 nr. 1 voorjaar 2020 27 Fieke van Hulst Gidsen zijn nog nader te bepalen Zondag 5 april 2020 Dit landgoed, waarvan de vroege historie al teruggaat naar de twaalfde eeuw, werd in 1930 bebouwd met een landhuis, thans Rijksmonument, naar het ontwerp van de architect W. Hamdorff, die ook het Singer Museum in Laren ontwierp. Toen 'Schapenduinen‘ door de huidige bewoners werd aangekocht had het huis jarenlang gediend als o.a. jongensinternaat en tehuis voor verstandelijk gehandicapte kinderen en verkeerde in zeer verwaarloosde staat. Gidsen zullen ons rondleiden op dit lommerrijke landgoed en vertellen over de geschiedenis van het gebied en natuurlijk hopen wij nog stinsenplanten te kunnen ontdekken. Zondag 24 mei 2020 Wij gaan op de fiets de bijzondere architectuur van Aerdenhout ontdekken. Het thema van de excursie is: 'onvermoede schoonheden in een villadorp' Het zal geen inspannende fietstocht worden, want er wordt veel op- en afgestapt, bij de ca. twintig objecten die we gaan bekijken. Uiteraard zijn daar veel bezienswaardige villa's bij. Ook zullen wij twee kerken en een school aandoen. De nadruk zal liggen op architectuur uit de eerste decennia van de vorige eeuw, met werk van bekende architecten als Jac. London, A. de Maaker, A.P. Smits, W.C. Bauer en K.P.C. de Bazel. Voorafgaand aan de fietstocht geeft Gert Jan van Setten een korte inleiding over de oorsprong en ontwikkeling van Aerdenhout als villadorp. We eindigen ca. 14.00 uur op de hoek van de Bovenweg - Juliana van Stolberglaan. Duur van deze fietstocht is ca. 3 uur. De activiteitencommissie van Stichting Ons Bloemendaal heeft voor haar donateurs weer een aardig gevulde agenda in 2020 samengesteld. Hieronder leest u de omschrijvingen. Eén zondag zullen wij een paar stappen buiten onze gemeente doen en snel terugkeren. Voor praktische informatie kunt u de in dit magazine bijgesloten activiteitenkalender raadplegen en de website www.onsbloemendaal.nl. Daar kunt u lezen vanaf welke datum u zich kunt aanmelden en staan de verzameltijden en -punten aangegeven. Zondag 21 juni 2020 Woestduin vormt samen met Leyduin en de verdwenen hofstede Croesbeek een aaneengesloten complex van buitenplaatsen op de overgang van de duinen naar de lager gelegen strandvlakte. Het in Vogelenzang gelegen gebied is nu in handen van Landschap Noord-Holland. David ten Hove verwerft het buiten in 1764 en vergroot zijn gebied met de pacht van een deel van de Leyduinen. Hij verfraait het buiten en laat een nieuw huis genaamd 'Woestduin' bouwen. Dit huis wordt in 1955 gesloopt. De huidige spiegelvijver, verschillende lanen en de beide uitzichtheuvels stammen nog uit de periode van Ten Hove. Het meest bekend is Woestduin van de periode 1901 1911 toen de eerste renbaan van Nederland hier werd gevestigd. Tijdens de wandeling wordt aan de hand van oude foto's en kaarten verteld hoe het gebied, het voormalige buitenhuis en de renbaan er ooit uit hebben gezien. Wij wandelen langs eeuwenoude grenspalen en Martin zal iets vertellen over de jacht die in de aangrenzende duinen plaatsvond. Duur van de wandeling is ca. 2 uur. Zondag 23 augustus 2020 Voor een keer gaan wij buiten de grenzen van de gemeente Bloemendaal en maken een wandeling door het Westelijk Tuinbouwgebied aan de rand van het Ramplaankwartier, doen landgoed Duinvliet aan en vertreden ons even op Elswout. Het Westelijk Tuinbouwgebied Haarlem ligt ingeklemd tussen deze (voormalige) buitenplaatsen. Sommige bewoners van deze buitenplaatsen waren verwikkeld in de grote of grootste schandalen van hun tijd. Onder leiding van George Berenschot wandelen wij door het Westelijk Tuinbouwgebied Haarlem langs de plekken waar zij woonden en/of waar de schandalen zich voltrokken en maken wij kennis met een ongerept stukje Haarlem. Duur van de wandeling is ca. 2 uur.

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 14