Nieuwe bestuursleden Ons Bloemendaal Bestuur Stand van zaken www.onsbloemendaal.nl 28 nr. 1 voorjaar 2020 29 Paulanha van den Berg Wim Alferink, voorzitter Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Zeeweg, zal Ons Bloemendaal een boek uitbrengen in 2021 Wij zijn erg blij met een nieuwe vrijwilliger. Stefan Schuller heeft de ICT van de stichting onder zijn hoede genomen. Wel zijn wij nog op zoek naar een nieuwe secretaris. Ook is de door ons gewenste Erfgoedcommissie nog niet gevormd. De oproep in de vorige uitgave heeft jammer genoeg nog niets opgeleverd. Elders in het blad treft u de uitnodiging aan voor de Voorjaarsbijeenkomst, die op 7 april wordt gehouden in het Gemeentehuis aan de Bloemendaalseweg in Overveen. De heer Freek H. Schmidt van Mooi Noord-Holland zal een lezing houden met als titel ‘Genius Loci', bouwrichtlijnen en kenmerken van Bloemendaal zijn bepalend voor het architectonische ontwerp. Organisatie Al het werk voor Ons Bloemendaal wordt gedaan door vrijwilligers. In totaal werken ongeveer dertig mensen mee. Het gaat om bestuursleden, commissieleden, redactieleden en adviseurs. Elk jaar, in januari, ontmoeten wij elkaar. Dit jaar was dat 16 januari in het Brouwerskolkje in Overveen. Naast het gezellig samenzijn vertelde Frits van der Veldt, lid van de Archiefcommissie iets over het werk van die commissie. Zeeweg 100 jaar In 2021 bestaat de Zeeweg in Overveen honderd jaar. De aanleg en de geschiedenis van deze weg gaf genoeg aanleiding om daar een boek over uit te geven. De Boekencommissie is samen met verschillende auteurs hard aan het werk om een fraai boek samen te stellen. Het zal begin 2021 verschijnen. In de volgende uitgave van dit blad treft u hierover meer informatie aan. Bouwkunst 1940 - 1965 Over de periode van de wederopbouw in de Gemeente Bloemendaal is nog nooit een uitputtend onderzoek gedaan. Gelukkig heeft de gemeente opdracht gegeven zo'n onderzoek uit te voeren. Aansluitend moet worden bepaald wat cultuurhistorisch bewaard en beschermd moet worden. In het boek van Wim Post De monumenten van de gemeente Bloemendaal staan slechts vijf monumenten uit die periode. Lopende zaken De in de vorige uitgave genoemde zaken hebben nog onze volle aandacht: Landschappelijke verbetering Zeeweg en entree Nationaal Park Zuid-Kennemerland Ringvaart Haarlemmermeer De Omgevingswet Ook de groencorridor van het Meertje van Caprera tot het riviertje de Delft staat nog op het programma. Het onderzoek naar de bouwkunst van 1940 tot 1965, maar ook de periode daarna heeft onze aandacht. Omdat tegenwoordig het slopen van gebouwen die geen bescherming genieten, alleen nog moet worden gemeld bij de Omgevingsdienst IJmond bestaat het risico dat cultuurhistorische waardevolle zaken onopgemerkt verdwijnen. Wij vragen daarom bij de gemeente om aandacht voor karakteristieke panden. Twee nieuwe leden zijn recent toegetreden tot het bestuur. De redactie vroeg Klaartje Pompe en Frank Verveld om zich voor te stellen aan de hand van drie korte vragen: 'Wie ben je en wat is je achtergrond, waarom wil je je inzetten voor Ons Bloemendaal en wat zijn jouw plus- en minpunten in de gemeente'. Tijdens de jaarvergadering op 7 april aanstaande kunt u persoonlijk kennis maken. Klaartje Pompe Wat kan ik in het kort over mijzelf vertellen? Ik ben geboren en getogen in de havenstad Rotterdam. Een dynamische moderne stad. In Leiden heb ik geschiedenis gestudeerd en ben ik afgestudeerd in middeleeuwse geschiedenis. Na de vervolgopleiding archivistiek ben ik gaan werken bij het Stadsarchief Rotterdam. In 2007 verhuisden we naar Heemstede en sindsdien werk ik in Haarlem bij het Noord-Hollands Archief met veel plezier als afdelingshoofd Publiek. Mijn werkzaamheden omvatten onder andere het verder helpen van de vele geïnteresseerde bezoekers met hun onderzoek in de vele bijzondere archieven en collecties van het Noord-Hollands Archief. Ik ben 56 jaar, gehuwd en moeder van drie volwassen kinderen. Sinds 2017 wonen mijn man en ik in de mooie gemeente Bloemendaal. Ik vind het belangrijk om mijn kennis en expertise in te zetten voor Ons Bloemendaal, een stichting die waakt over het behoud van monumenten en natuur. Bovendien hebben we een leuk bestuur, waar het goed samenwerken is. Er zijn veel mooie plekken in de gemeente Bloemendaal, de prachtige huizen en lanen, de architectuur van de gebouwen, de ruimte en het groen. Soms geeft het net een vakantiegevoel, het wonen met zoveel bomen om mij heen en het strand dichtbij. Ik hoop tijdens een van de bijeenkomsten van Ons Bloemendaal verder kennis te maken! Frank Verveld In het Bloemendaalse Park ben ik geboren en getogen. Vijfentwintig jaar geleden keerde ik met mijn gezin terug uit Brabant en kwam vlakbij mijn ouderlijk huis te wonen. Met veel plezier wonen we in deze prachtige gemeente. Na mijn werkzame leven in de financiën van de voedingsmiddelenindustrie ben ik aan de UvA geschiedenis gaan studeren. Met mijn passie voor geschiedenis en mijn liefde voor Bloemendaal hoop ik een bijdrage te kunnen leveren aan het behoud van het cultureel erfgoed in Bloemendaal. Vorig jaar reageerde ik spontaan op een oproep van onze voorzitter tijdens de jaarvergadering. Bloemendaal heeft naar mijn idee voornamelijk sterke kanten. Ik vind dat de gemeente voortreffelijk zorgt voor het openbare groen en onze wegen. Zelf woon ik in een Beschermd Dorpsgezicht. Dat legt beperkingen op maar is ook een groot goed. Ik vind dat we in de hele gemeente voorzichtig om moeten gaan met de bebouwde omgeving. De afwikkeling van het verkeer vind ik een belangrijk knelpunt in onze gemeente. De aansluiting op het landelijk wegennet is problematisch en dan zijn er ook nog twee belangrijke verbindingen naar de kust dwars door onze gemeente. Natuurbeschermer Jac. P. Thijsse was 100 jaar geleden al bedroefd over de aanleg van de Zeeweg.

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 15