Zoekplaatje 10 Zoekplaatje 11 Het nieuwe zoekplaatje 12 Sfc r www.onsbloemendaal.nl 30 nr. 1 voorjaar 2020 Frits van der Veldt Drietal historische woningen aan de Laan van Boreel in Bloemendaal als relict van de voormalige hofstede Veenberg (1968). Na een herhaalde oproep ontvingen wij tot ons genoegen alsnog een reactie op het zoekplaatje van een ansichtkaart met een onbekende kweker tussen de kleurige bollenvelden bij Bennebroek. De heer Martin Bunnik, auteur van talrijke lokaal historische publicaties, wist ons te melden dat de afgebeelde boerderij met de bijbehorende hooiberg en opstallen uit omstreeks 1880 stamde en zich indertijd aan de Meerweg 16 in Bennebroek bevond. Deze voormalige boerderij werd in 1911 overgenomen door veehouder Hein Lammers, die plaatselijk onder de bijnaam Hein Dribbel bekend stond vanwege zijn nogal druk aandoende aard. Na diens dood bewoonde zijn dochter Bep Lammers de boerderij, welke uiteindelijk rond 1990 werd gesloopt om plaats te maken voor de bouw van drie villa's. Rechts op de achtergrond is de bebouwing aan de Reek te Het vorige zoekplaatje (nr. 11) leverde een bruikbare reactie op van de heer Gert de Kruif die aangaf dat de fraaie pentekening van de Engelse schrijver en illustrator Sydney Robert Jones de gerestaureerde boerderij Veen en Duin in Bloemendaal verbeeldt. Deze suggestie bleek bij nader inzien weliswaar niet geheel correct maar bracht ons wel op het juiste spoor. In werkelijkheid toont de tekening namelijk een drietal aaneengesloten woningen met rood-wit-groene luiken, die volgens een zoekgeraakte gevelsteen uit 1664 zouden dateren. Aanvankelijk behoorde deze De bouwlocatie van de drie vrijstaande villa's tijdens de sloop van de aldaar gelegen boerderij aan de Meerweg 16 in Bennebroek (ca. 1990). schilderachtige huisjes bij de vroegere hofstede Veenberg, ook wel als Veen en Berg aangeduid, dat op een steenworp afstand van de voornoemde boerderij Veen en Duin lag. Zowel de boerderij als de drie nabijgelegen woningen maakte vanaf 1763 deel uit van het landgoed Wildhoef, dat later in het bezit kwam van de familie Van Wickevoort Crommelin. De vermelde kleuren van de luiken zijn ontleend aan de kleurstelling van het familiewapen van dit geslacht en dateren uit de periode dat deze familie het landgoed - met inbegrip van de huisjes - in eigendom had. Overlijdensadvertentie van bloemist Jacob van der Laan jr. (1884-1964) Historische boerderij gesitueerd langs een door prachtige iepen geflankeerde laan in de omgeving van Aerdenhout. Voor het nieuwe zoekplaatje is deze keer een foto geselecteerd die sporen van aanzienlijke waterschade vertoont. De historische foto (afm. 156x212 mm) toont een met riet gedekte boerderij, gelegen aan een rustieke laan in Aerdenhout met aan weerszijden hoog opgaande iepen. Bij het toegangshek staat even verderop een statig geklede heer met een modieuze strohoed op zijn hoofd, hetgeen doet vermoeden dat de opname ruwweg uit de De drie fraai tussen het geboomte aan de Laan van Boreel 1-3-5 gelegen woningen staan, evenals de aangrenzende boerderij Veen en Duin, op de rijksmonumentenlijst. De door de heer Gert de Kruif ingezonden reactie ging vergezeld van een zwart- periode 1900-1920 dateert. In die jaren was het immers algemeen gebruik om gedurende de zomermaanden de warme vilthoed te verruilen voor een luchtige strohoed. De vraag is welke laan met de aanliggende boerderij hier staat afgebeeld. Herkent u de locatie of beschikt u over aanvullende informatie over de bewuste boerderij, dan vernemen we dat graag via archief@onsbloemendaal.nl. wit foto uit 1968 waarop blijkt dat de karakteristieke bomenrij opvallende gelijkenis vertoont met de eertijds door Sydney R. Jones weergegeven bomen. Bovendien zijn links op de foto nog net enkele opstallen van de boerderij Veen en Duin zichtbaar. zien. De bloeiende hyacintenvelden op de voorgrond waren oorspronkelijk in eigendom van de bloemist Jacob van der Laan en werden later overgenomen door diens gelijknamige zoon, die de villa Eikenhorst aan de Bennebroekerlaan 12 bewoonde, thans gemeentelijk monument. In 1952 kwam het bollenbedrijf in handen van de Engelse bloembollenimporteur Cooper, Taber Co Ltd., waar Jacob van der Laan jr. na de overname als directeur aantrad. Het bedrijf verhuisde in 1969 vanuit Bennebroek naar Den Bosch. Op de vraagstelling van zoekplaatje nr. 10 waar de met trots vervulde kweker te midden van zijn volop in bloei staande hyacinten geposteerd staat, luidt het verlossende antwoord dat het hier naar alle waarschijnlijkheid Jacob van der Laan jr. (1884-1964) betreft, de destijds circa 23-jarige zoon van de oude Jacob van der Laan (1846-1930). r - B Tot ohm diepe droefheid overleed op 22 dec. mij m innig geliefde rtmo, ome dierbare broer JACOBUS COR?SELIS GEHMT d. LAAN Bennebroek G. A. E. van der Laan- Kruscmsn J. H. M. Rey don van der Lasn Haarlem F. j. C, va» der Laan Bennebroek. 23 d«. 19M. „Eikenhorst". Bennebroekerlaan 12

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 16