Van de redactie Uitnodiging Voorjaarsbijeenkomst Dinsdagavond 7 april 2020 Dr. Freek H. Schmidt Programma: 20.30 uur 21.30 uur De redactie Paulanha van den Berg - Diamant, Marie-Christine Marres, Rosemarij Schotte, Gert Jan van Setten en Inge de Wilde Lezing Genius Loci, bouwrichtlijnen en kenmerken van Bloemendaal zijn bepalend voor het architectonische ontwerp De Voorjaarsbijeenkomst op dinsdag 7 april vindt plaats in het Gemeentehuis, Bloemendaalseweg 158, Overveen Het Kennemer Lyceum bestaat honderd jaar en Guido van Rijn schreef daar een mooi boek over; Marie-Christine Marres bespreekt het in dit nummer. Het eerste exemplaar werd op 10 februari aangeboden aan burgemeester Roest. Die vergeleek in een geestige toespraak het vaak turbulente verleden van deze bijzondere school met de bestuurlijke situatie in onze gemeente, waarin we ook niet te klagen hebben over sleur en verveling. Het zou misschien goed zijn als we meer mensen als Jeanne Fortanier- De Wit in de Raad hadden; als lid van de Tweede Kamer was ze geliefd bij alle fracties. Ze woonde van 1950 tot 1970 in Overveen, en Inge de Wilde haalt haar even uit een onverdiende vergetelheid. Met Marie Nierhoff is dat al gebeurd, maar wie had nog weet van de door haar geïnitieerde cahiers met herinneringen van oude Bloemendalers? Het is vaker vastgesteld: een kenmerk van onze dierbare gemeente is dat veel van haar inwoners nogal zelfbewuste en ongezeglijke dames en heren van stand zijn. Dat was lang geleden ook al zo. Neem de eerste bewoners van de buitenplaats Elswout: machtige tycoons, schatrijk geworden met Russische transacties. De laatste Van Lenneps op Leyduin waren ook niet mis; lees het artikel van Gert de Kruif. Eén van hen zorgde wel voor opschudding in de familie door zijn huwelijk met een meisje vèr beneden zijn stand. Zulke mésalliances kwamen vaker voor, soms met ongewisse afloop. Zo verkeerde de Bennebroekse arts John van Hoolwerff in het onzekere of hij nou van adel was of niet. Peter van der Werff legt uit hoe dat kwam. Wel zeker is de datum van de Voorjaarsbijeenkomst van Ons Bloemendaal: 7 april, in het gemeentehuis. U vindt het jaarverslag in dit nummer, en u kunt hier ook vast kennis maken met de nieuwe bestuursleden, Klaartje Pompe en Frank Verveld. Tot dan! Toelichting op de lezing van Dr. Freek H. Schmidt Genius loci betekent letterlijk de geest van de locatie. In de architectuur verwijst dit begrip naar de bouwrichtlijnen en kenmerken die bepalend zijn voor het architectonisch ontwerp. Niet alleen de ligging, bodemgesteldheid en kavelgrootte bepalen de waarde en de gebruiksmogelijkheden van een plaats, maar ook minder goed meetbare zaken als inbedding in de omgeving en de sfeer. Dr. Freek H. Schmidt is architectuurhistoricus en universitair hoofddocent aan de Vrije Universiteit. Daarnaast is hij voorzitter van de Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit Bloemendaal. Deze commissie is benoemd door de gemeenteraad en samengesteld uit ervaren en vakbekwame adviseurs met relevante kennis. De adviseurs zijn onafhankelijk ten opzichte van de gemeentelijke organisatie en de bouwinitiatieven. 19.30 uur 20.00 uur Inloop. Ontvangst met een kopje koffie Welkomstwoord van de voorzitter Korte toelichting van de penningmeester Gelegenheid tot het stellen van vragen Lezing door Dr. Freek H. Schmidt, voorzitter van de Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit Bloemendaal Borrel www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2020 www.onsbloemendaal.nl nr. iBvoorjaar 2020 4 5

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 3