www.onsbloemendaal.nl 6 nr. 1 voorjaar 2020 Joan Lor Historie Onze stichting heeft in samenwerking met de Klankbordgroep Begraafplaatsen dit jaar een verzoek ingediend bij de gemeente voor het behoud van historisch waardevolle graven. Het College van B W heeft besloten dat de gemeente het onderhoud van historisch waardevolle graven overneemt, wanneer rechthebbenden afstand hebben gedaan van de grafrechten. Naar aanleiding van vastgestelde criteria is er een selectie van elf historisch waardevolle graven naar voren gekomen waarvan het onderhoud in de toekomst wordt overgenomen. Van een deel van deze graven, in het bijzonder oorlogsgraven, wordt het onderhoud reeds door de gemeente verzorgd. Wij zijn deze zomer, samen met de Vereniging tot behoud van het Landelijke Karakter van Vogelenzang (VLKV), in actie gekomen om de reuzenbalsemien te verwijderen op Landgoed Vogelenzang. Met tien vrijwilligers was een dag te kort om de grote hoeveelheid woekerende planten te verwijderen. Er waren nog twee dagen voor nodig om tot een bevredigend resultaat te komen. Tot onze spijt is de aanvraag voor een monumentenstatus voor het Meertje van Caprera afgewezen. In het laatste tijdschrift van vorig jaar leest u de motivatie hiervoor. Toch zijn wij blij dat de Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit Bloemendaal hier zorgvuldig naar heeft gekeken. Zij heeft de Bestuur Er vonden een paar wisselingen in het bestuur plaats. Ramon Frankfort heeft zich in verband met tijdgebrek teruggetrokken. We mochten ons echter ook verheugen met de komst van twee nieuwe bestuursleden, te weten Klaartje Pompe uit Aerdenhout, werkzaam bij het Noord-Hollands Archief en Frank Verveld, Bloemendaler en werkzaam geweest in de financiële sector. Op 28 december is Louise de Vita, bestuurslid van 2000 tot 2009, overleden. Zij heeft zich ingezet voor het behoud van groen, waaronder het Bloemendaalse Bos. Hoewel het geen onstuimig jaar was voor het bestuur, werden wij toch gevraagd en ongevraagd weer bij talloze maatschappelijke en politieke aangelegenheden betrokken. Op het gebied van groenvoorziening heeft het bestuur de nodige zienswijzen en bezwaarschriften ingediend, waarvan de meeste werden gehonoreerd. Tijdschrift Ons Bloemendaal Ook dit jaar verschenen weer vier prachtige afleveringen van Ons Bloemendaal. Boeiende en interessante onderwerpen waren: een film over het wonder van Bloemendaal anno 1627; de geschiedenis van het Meertje van Caprera; het verhaal van ridder Jan van Brederode; de collectie Stoop; zeventig jaar landgoedbeheer. Twee artikelen over de huisnummers 11 en 13 door Inge de Wilde waren een succes. En het wel en wee van sommige inwoners van de gemeente Bloemendaal, zoals Theo Lommerse, de melkboer van Bennebroek, en Dirk Hogenbirk, smederij en constructiebedrijf, sprak zeer tot de verbeelding. Groencommissie De leden van de Groencommissie ondervonden goede medewerking van de betrokken ambtenaren van Groenvoorziening. Alle vragen werden snel beantwoord en meestal kon met de antwoorden worden ingestemd. Waar nodig werd gelukkig herbeplanting voorgeschreven. Soms werd op onze aandrang afgezien van het kappen van beeldbepalende bomen, zoals op het gemeentelijk weiland bij het Halve Maantje in Bloemendaal Dorp. Alert reageren door de Stichting Ons Bloemendaal bleek nodig bij de beoogde kap van 29 bomen voor een extra tennisbaan bij WOC aan de Zeeweg in Overveen. In februari is, samen met anderen, voorkomen dat WOC zonder definitieve vergunning (gemeente) bomen ging kappen. Mede dankzij de bezwaarprocedure zijn de plannen bijgesteld. Er komt een, weliswaar smalle, groene zoom terug bij het beschutte picknickplaatsje en langs de Brouwerskolkweg. De gemeentelijke Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit (voorheen Welstandscommissie) eist tot ons genoegen nu ook een groenblijvende begroeiing van het drie meter hoge hek in plaats van camouflagedoek. Bomen of parkeerplaatsen is de nog lopende discussie bij de nieuwbouw van acht woningen nabij Brouwerskolkweg 2 in Overveen. Het struweel met bomen vóór de woningen is beeldbepalend en maakt deel uit van het besloten karakter van de gemeente voorgesteld zich sterk te maken voor duidelijke markering van dit uiterst kwetsbare gebied in bestemmingsplan, omgevingsplan en andere ruimtelijke plannen. Archiefcommissie De archiefcommissie heeft het afgelopen jaar de oude stellingkasten vervangen door meer geschikte archiefkasten. Bovendien zijn er drie nieuwe afsluitbare lage archiefkasten geplaatst, die zijn geschonken door de gemeente Velsen. In deze kasten ligt voornamelijk het beeld- en geluidsmateriaal opgeslagen. Er is verdere voortgang geboekt bij het opschonen, ordenen en inventariseren van het bestuurs- en het documentatiearchief. De bibliotheek is weer met een aantal nieuwe aanwinsten uitgebreid. Tot dusverre zijn bijna driehonderd boeken uit onze bibliotheek op de website geplaatst. Ook dit jaar mochten we weer een flink aantal schenkingen in ontvangst nemen, variërend van tijdschriften en kranten, foto's, ansichtkaarten tot diverse interessante voorwerpen en documenten, waaronder een dik dossier met originele documenten over de bouw en inrichting van villa Die Clinghe uit 1919. De rubriek 'Zoekplaatje' in ons tijdschrift heeft weer veel waardevolle reacties opgeleverd. Alleen naar aanleiding van de aflevering met de foto van een onbekende ijskelder ontvingen we niet het verlossende antwoord. Na grondig speurwerk door Frits van der Veldt werd het raadsel alsnog definitief opgelost. De foto, waarop een stadsbus staat afgebeeld en die op verzoek van het NZH Vervoer Museum werd geplaatst, leverde velerlei bruikbare reacties op. Als dank werd de archiefcommissie uitgenodigd voor een interessante rondleiding door het NZH Vervoer Museum in Haarlem. Boekencommissie De boekencommissie heeft zich in 2019 beziggehouden met een mogelijke uitgave van de cahiers van Marie Nierhoff. Uiteindelijk is besloten er geen boekje van te maken, maar zijn de cahiers gescand en op de site van het Noord-Hollands Archief toegankelijk gemaakt. Daarnaast is een begin gemaakt met een schrijverscollectief om een boek over honderd jaar Zeeweg uit te geven, dat voorjaar 2021 ter gelegenheid van de viering van het honderdjarig bestaan van de Zeeweg zal verschijnen. De aanleg, de tweede wereldoorlog, de flora door landschapsarchitect L.H. Springer ontworpen Brouwerskolkweg. Stichting Ons Bloemendaal dringt in haar bezwaarschrift aan op gedeeltelijk behoud van dit groen door een andere situering van de parkeervakken. Jaarverslag 2019

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 4