HIER WOONDE JEANNE EORTANIER-DE WIT IN OVERVEEN L i www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2020 15 Ter Hoffsteedeweg 26, Overveen Inge de Wilde Jeanne Fortanier-de Wit in gesprek met VVD- kamerlid Mr. Edzo Toxopeus (NHA) ijna niemand in mijn omgeving kent nog de naam van Jeanne Fortanier-de Wit en ook in het door Els Kloek samengestelde biografisch woordenboek 1001 vrouwen in de 20ste eeuw (2018) komt zij niet voor. Een bewijs dat zij uit het nationaal geheugen is verdwenen. Maar in de naoorlogse periode was Jeanne Fortanier-de Wit een zeer bekend en gewaardeerd Tweede Kamerlid, geprezen om haar deskundigheid en populair onder haar mede-Kamerleden. Als in 1955 voor de eerste maal een televisiedebat wordt gevoerd noemt de pers haar de ‘televisiester' van de Kamer. Een vrouw als lijsttrekker Vóór de oorlog behoorde Jeanne Fortanier al tot de veelbelovende jongeren in de Liberale Staatspartij en in 1946 was zij een van de initiatiefnemers tot oprichting van de Partij van de Vrijheid (PvdV). Bij de eerste naoorlogse Tweede Kamerverkiezingen werd zij zelfs lijsttrekker. Twee jaar later werd de PvdV omgevormd tot de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD) en Fortanier-de Wit maakte - opnieuw als enige vrouw - deel uit van de Kamerfractie. Pas in 1955 maakte het tweede vrouwelijke VVD-kamerlid, Joke Stoffels-van Haaften, haar entree. Burgerschapskunde Jeanne de Wit, geboren in 1907, doorliep de kweekschool en werkte vóór de oorlog als onderwijzeres in Rotterdam en Den Haag. Van 1939-1941 en in 1945-1946 was zij lid van de Rotterdamse gemeenteraad. Eenmaal in de Tweede kamer bleef onderwijs haar aandacht houden. Ze vroeg dringend om salarisverhoging voor leraren, maakte zich sterk voor openbaar onderwijs en voor de invoering van de schoolvakken burgerschapskunde en Esperanto. Naast onderwijs hield zij zich bezig met koninkrijkszaken. Ze was van 1956-1958 ondervoorzitter van de vaste commissie voor overzeese Rijksdelen en in 1957 ging zij met een parlementaire delegatie naar Suriname. In haar Tweede Kamertijd was zij ook bestuurslid van het Prins Bernard Fonds en de Centrale Vereniging van Openbare Leeszalen. Emancipatiezaken Al als jong meisje raakte Jeanne de Wit geïnteresseerd in de positie van de vrouw na lezing van de emancipatieroman Hilda van Suylenburg (1897) van Cécile Goekoop-de Jong van Beek en Donk. In haar Kamerperiode kwam deze belangstelling ook tot uitdrukking. In 1949 en 1950 was ze vertegenwoordigster van het Nederlandse Vrouwen Comité naar de vierde Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York en in 1955 steunde zij net als alle andere vrouwelijke Kamerleden de motie-Tendeloo tegen de handelingsonbekwaamheid van de getrouwde vrouw. Viceminister-president Beel legde de motie, die met 46 tegen 44 stemmen werd aangenomen, naast zich neer. Maar in 1956 werd deze kwestie dankzij minister van Justitie Mr. J. C. van Oven alsnog geregeld. Literatuur: H.J. L. Vonhoff, Liberalen onder één dak. VVD: 50 jaar liberale vereniging (Den Haag 1998). Staatscommissie Cals-Donner Na twaalf jaar Kamerlidmaatschap verliet Jeanne Fortanier in 1958 de Kamer om privéredenen. Zij had gezondheidsklachten en wilde haar zoon Guillaume begeleiden in zijn middelbare schoolperiode. In 1966 was deze inmiddels aan zijn rechtenstudie begonnen en Jeanne Fortanier keerde terug in het openbare leven. Ze kwam in de Provinciale Staten van Noord-Holland als opvolger van Hans Gruyters die overstapte naar D66. In 1967 werd ze lid van de Staatscommissie Cals-Donner die adviseerde over herziening van de Grondwet, wat uiteindelijk tot weinig spectaculaire wijzigingen leidde. Nog jaren bleef ze daarnaast actief in commissies, adviesraden en besturen, van de Commissie voor de Filmkeuring tot de Radio- en Omroepraad, en van het Algemeen Werkloosheidsfonds tot de Ziekenfondsraad. Eind jaren zeventig namen haar activiteiten langzamerhand af. Rond 1970 waren Jeanne en haar man al vertrokken van de Ter Hoffsteedeweg naar Velsen-Zuid, waar Jeanne Fortanier in 1993 overleed, haar man een jaar later. Henk Vonhoff die in 1998 bij het vijftig jarig bestaan van de VVD het herdenkingsboek Liberalen onder één dak schreef, wijdde warme en lovende woorden aan Jeanne Fortanier. Hij noemde haar een eminent volksvertegenwoordigster en vooruitstrevende liberaal. Op de Ter Hoffsteedeweg 26 in Overveen woonde tussen circa 1950 en 1970 het echtpaar Fortanier-de Wit met hun zoon Guillaume. De heer Fortanier was directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Amsterdam, maar het adres verdient in het bijzonder gememoreerd te worden vanwege de politieke carrière van zijn vrouw, Jeanne (officieel: Adriana) Fortanier-de Wit (1907-1993). B 1

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 8