Honderd Jaar Kennemer Lyceum: De geschiedenis van een bijzondere school www.onsbloemendaal.nl nr. 1 voorjaar 2020 17 Gymnastiekles bij Aelbertsberg met Th. J.H. van 't Lam, 1921 Marie Christine Marres Neutraal bijzonder Het Kennemer Lyceum was vanaf de oprichting een neutraal bijzondere school. Bijzonder omdat de school niet, zoals een openbare school, onder de gemeente of het Rijk viel, maar onder een bestuur van ouders. Niet de gemeenteraad maar dit bestuur benoemde de rector en de leraren. Voor neutraal werd gekozen omdat de school niet religieus gekleurd wilde zijn; leerlingen van alle gezindten waren welkom. De school onderscheidde zich in die dagen eveneens van veel andere scholen, zoals de rooms-katholieke, doordat er vanaf het begin sprake was van gemengd onderwijs: Het Kennemer was toegankelijk voor zowel jongens als meisjes. Tegenwoordig noemt men deze vorm van onderwijs algemeen bijzonder. Dr. A. de Vletter Het oudste lyceum van Nederland was het Nederlands Lyceum te Den Haag. Voorafgaand aan de oprichting van het Kennemer werd advies gevraagd aan de rector van deze school, prof. dr. R. Casimir, opvoedkundige en onderwijsvernieuwer. Hij adviseerde zijn bezoekers een van zijn leraren tot rector te benoemen: dr. A. de Vletter. Deze leraar Nederlands en geschiedenis was een discipel van professor Casimir en had zeer vernieuwende opvattingen over het onderwijs. In zijn ogen was de school meer dan een leerfabriek. Ook algemene ontwikkeling, culturele ontplooiing en sport vond hij belangrijk. Hij was geen voorstander van ‘een klassikale opzet', noch van huiswerk of het cijfer- rapport- en overgangssysteem, en dus zeer geïnteresseerd in montessorionderwijs. Gedurende twintig jaar gaf hij op inspirerende wijze leiding aan de school en zou het Kennemer Lyceum baanbrekend zijn op vele terreinen. Via zijn Mededeelingen Kennemer Lyceum, dat vanaf 1925 ongeveer iedere twee maanden verscheen, hield hij de ouders op de hoogte van het wel en wee van de school. Werkweken Vanaf de oprichting van de school organiseerde De Vletter veel excursies, zoals naar het Rijksmuseum van Oudheden, en op 2 oktober 1930 met de bus naar de Zuiderzeewerken van ir. Cornelis Lely. Daarnaast waren er werkweken: de onderbouw ging kamperen in Lunteren en de bovenbouw ging naar het vaste vakantiehuis La Babillarde in de Ardennen, dat het Kennemer voor het eerst in 1930 huurde. De leerlingen moesten zelf in het Frans boodschappen doen en inleidingen houden over ter plekke bestudeerde onderwerpen. Het doel van de werkweken was de leerlingen te leren zich ook buiten het schoolgebouw te kunnen voegen in een ordelijke, beschaafde gemeenschap. Voor Tennisbanen Bij een moderne school behoorde volgens De Vletter ook sport. Aan het Stoopplein was in 1928 een geweldig sportcomplex aangelegd waar de leerlingen bijna alle takken van sport beoefenden: 's winters voetbal, hockey en zwemmen (in Stoop's Bad) en 's zomers atletiek, cricket, zwemmen en tennis. De tennisbanen waren door de school zelf gefinancierd en werden buiten schooltijden verhuurd. Ook baanbrekend was het KIHO, Kennemer Instituut voor Hoofdelijk Onderwijs, opgericht in 1926 om kinderen met gezondheids- of leerproblemen, die het gewone middelbaar onderwijs niet konden volgen, in een voor hen geschikt tempo, volgens voor hen geschikte methoden op school te onderwijzen. Later werd dit het AVIO (Algemeen Voorgezet Individueel Onderwijs). Deze kinderen namen deel aan alle bijeenkomsten van de school, maar werden individueel begeleid, ook door een schoolpsycholoog, destijds uniek voor een Nederlandse school. Na de Tweede Wereldoorlog zou het AVIO zeer belangrijk zijn voor kinderen die na hun repatriëring vanuit Indië op het Kennemer kwamen. Dit dankzij een boekje dat De Vletter eerder had samengesteld, getiteld Over Bloemendaal en het onderwijs aldaar, en dat in 2750 exemplaren was verspreid in Nederlands-Indië, om de school onder de aandacht te brengen van ouders van potentiële leerlingen aldaar. In 1946 en '47 werden deze kinderen liefdevol ontvangen door De Vletter: ‘al moesten ze op de de culturele vorming werden er concerten en voordrachten op school gehouden. Een indrukwekkende lijst met namen van musici, cabaretiers, politici, kunstenaars, sporters en ondernemers die de school in de loop der jaren bezochten, is als bijlage opgenomen. et boek is ingedeeld per decennium, van 1920 tot 2016 en in elk hoofdstuk staan de (onderwijs) ontwikkelingen beschreven, anekdotes, leraren die zijn overleden en (later) beroemde leerlingen die de school bezochten; dit alles aangevuld met veel beeldmateriaal, waaronder tekeningen en ontwerpen van Anton Pieck, tekenleraar op het Kennemer van 1920 tot 1960. Ook het schoolgebouw zelf, ontworpen door Eduard Cuypers, komt uitgebreid aan bod: van bouwtekeningen en beschrijvingen van alle kunstwerken in het gebouw, tot de ontruimingen tijdens de oorlog, en de vele verbouwingen en uitbreidingen daarna. Minister Slob schreef het voorwoord. In april 2020 viert het Kennemer Lyceum het honderdjarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan is op 10 februari jongstleden het standaardwerk Honderd Jaar Kennemer Lyceum: De geschiedenis van een bijzondere school, geschreven door oud-leraar Engels, conrector en archivaris Guido van Rijn. De intrigerende geschiedenis van de school is in dit boek in al zijn facetten beschreven en in beeld gebracht, beginnend bij de onderwijsvernieuwingen van de inspirerende eerste rector De Vletter, via de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog, de woelige jaren zestig en zeventig tot de aanpassingen aan de moderne tijd. ‘Ik geloof dan ook dat men De Vletter moet nemen als een geheel, het negatieve van het positieve aftrekken en als er dan genoeg overblijft, tevreden zijn. De resultaten pleiten voor hem’ ft H

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 9