www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2020 19 Op deze bondige wijze kondigde het echtpaar Rijnierse-Van Velsen de geboorte van al hun acht kinderen aan; dit keer de geboorte van Anna Catharina Wilhelmina. Periodiek onbekend. (Bron: CBG Verzamelingen) In het 'Blauwe cahier' van Anna Rijnierse van september 1946 is deze foto ingeplakt; als deze foto in 1946 is gemaakt, dan is zij hier 74 jaar oud. (NHA) De 74-jarige Simon Rijnerus Rijnierse (1834 1912), de vader van Anna, en zijn zoon, de 43-jarige Simon Petrus Rijnierse (1865-1937), in 1908 voor hun werkplaats aan de zuidzijde van de Zijlweg op no 16. (NHA) Overlijdensbericht van Anna Rijnierse; periodiek onbekend (CBG Verzamelingen) Anna als overlever: de bloemisten De bemoeienis van de familie Rijnierse met de bollenteelt en de bollenhandel komt stapsgewijs ten einde als in 1927 Toon Rijnierse en in 1944 Piet Rijnierse overlijden. In het Adresboek van Bloemendaal van 1951 zien we dat Anna Rijnierse in dat jaar alleen nog met broer Willem Rijnierse, inmiddels 82 jaar, op Zijlweg 11 woont. Op 9 november 1964 overlijdt Anna Catharina Wilhelmina Rijnierse op 92-jarige leeftijd. Broer Willem was haar al in 1957 ontvallen, 89 jaar oud. Het is stil geworden op Zijlweg 11 in Overveen. Anna als dienaar van de publieke zaak Niet bekend is of Anna Rijnierse een betaalde baan had of in een van de familiebedrijven heeft gewerkt. Wel is bekend dat zij een groot deel van haar lange leven actief is geweest voor de publieke zaak. Zo was ze al op 25-jarige leeftijd lid van het Comité ter voorbereiding van de kinderfeesten in Bloemendaal ter gelegenheid van de troonsbestijging van H.M. Koningin Wilhelmina in september 1898 samen met verschillende Bloemendaalse notabelen waaronder de vrouw van burgemeester Immink. In het Bloemendaalsch Weekblad van 14 april 1928 komen we ‘Mej. A.C.W. Rijnierse' tegen als lid van Bloemendaalsche Comité van vrouwen die in de gemeente Bloemendaal onder vrouwen geld ophalen voor een landelijk huldeblijk bij het 50-jarig jubileum van Koning-Moeder Emma op 1 januari 1929. In de eerste decennia van de vorige eeuw was Anna Rijnierse ook actief in het toezicht op het onderwijs in de gemeente Bloemendaal en lid van twee commissies die dat toezicht uitvoerden op het lager en middelbaar onderwijs, zoals uit het Adresboek van Bloemendaal van onder meer 1920 blijkt. In de jaren ‘30 van de vorige eeuw verlegt zij haar ‘werkterrein' van het onderwijs naar de gezondheidszorg. Zo is ze (inmiddels 62 jaar) volgens het Adresboek van Bloemendaal van 1934 bestuurslid van de Vereniging voor Kraamverzorging. En volgens het Adresboek van 1936 lid van de Commissie voor Wijkverpleging van het Witte Kruis, waar haar broer en aannemer Simon Petrus Rijnierse, de penningmeester van is. In ieder geval is duidelijk waarom Marie Nierhoff na de oorlog bij Anna Rijnierse terecht is gekomen met het verzoek om haar herinneringen op te schrijven. Zij stond net als Marie zelf als vrouw middenin de Bloemendaalse gemeenschap. Anna als overlever: de aannemers Uiteindelijk zal Anna Rijnierse de hoge leeftijd van 92 jaar bereiken. Zij overleeft in ieder geval zowel de aannemers als de bloemisten in Overveen met de naam Rijnierse. Anna's broer, Simon Petrus Rijnierse zou zijn vader na diens overlijden in 1912 in het bedrijf opvolgen. De vierde generatie-Rijnierse aan het bewind. Op 28 november 1905 trouwde Simon op 39-jarige leeftijd met de 32-jarige Cato Eldering. Omdat dit echtpaar kinderloos bleef, werd de leiding van het bedrijf na het overlijden van Simon overgenomen door een neef van Cato: Gerrit Eldering, die al sinds 1921 in het bedrijf werkzaam was. Dit alles maakte Anna van dichtbij mee. Inmiddels wordt het aannemersbedrijf geleid door alweer de derde generatie Eldering. Bronnen: Marcel Bulte en Wim Post; 'Bloeiende Bedrijvigheid; 400jaar Bloembollenbedrijven in Zuid-Kennemerland - Bennebroek - Bloemendaal - Haarlem - Heemstede - Overveen - Santpoort - Vogelenzang' (2002 Uitgeverij De Vrieseborch Haarlem). Archief Noord-Hollands Archief Beeldbank Noord-Hollands Archief Genealogie Rijnierse: www.wiewaswie.nlwww.cbgverzamelingen.nl www.rijnierse.nl Fragment 1 “Op herhaald verzoek om oude toestanden en gebruiken van Overveen op papier te zetten, ben ik -na lang geaarzeld te hebben- besloten de pen op te nemen om naar best vermogen, volgens eigen indrukken uit mijn kinderjaren, en volgens overleveringen van hen, die mij zijn voorgegaan, deze zoo getrouw mogelijk weer te geven. Ik begin dan ruim 65 jaar geleden mijn dorp vanaf den Zijlweg te betreden. Toen begon Overveen bij den ouden grenspaal, welke stond ter hoogte waar de tegenwoordige Julianalaan op dien weg uitkomt. Daar in den ouden tijd niet alleen Haarlem, maar ook Overveen de bakermat geweest is van de hyacintenteelt, had men aan beide zijden van den Zijlweg bloembollenvelden met eenvoudige behuizingen, die den stempel droegen van vooruitgang en welvaart.” Fragment 2 “In mijn verbeelding is het lente, want de hyacinten bloeien en wanneer men de vensters opent, ademt men den bloemengeur in, daar overal langs wegen en binnenpaden de velden prijken met hun prachtige kleurschakeeringen. Zoo ook worden de terrassen der buitenplaatsen van hen, die den winter in Amsterdam doorbrachten met groote zorgvuldigheid in orde gebracht, de gazons weer verfraaid met schitterende mozaïekperken en in Lindenheuvel -thans Overbeek- de sparren gesnoeid en de blauw porceleinen vazen er tusschen geplaatst. In April en Mei betrekken de families weer hun buitenverblijven, dan wordt het levendig in het stille dorp, men ziet de prachtige equipages met raspaarden bespannen passeeren, koetsier en palfrenier gekleed in hun deftig livrei. De stedelingen komen ook naar buiten om van het voorjaar te genieten. Jong en oud trekken naar de aloude uitspanning Kraantje Lek of naar de Brouwerskolk om er ontspanning en vertier te vinden. Des Zondags onderneemt de Haarlemsche burgerij haar geliefkoosde wandeling langs den Zijlweg naar Overveen om in Hotel Van Ouds het Raadhuis haar kopje thee te drinken, of met de omnibus van Maas door te gaan naar Bloemendaal.” Anna Rijnierse in 1953 op 81-jarige leeftijd voor de woning Zijlweg 11 (NHA) Fragment 3 “Aan het begin van den Bloemendaalscheweg, welke één der schoonste wegen in onze gemeente genoemd kan worden, lag aan de Westzijde de buitenplaats Belvédère. Het oude heerenhuis met colonnade aan den voorgevel stond op de heuvel aan den weg en gaf aan deze buitenplaats een deftig cachet. Over Belvédère bevond zich een weide, die eertijds toebehoorde aan P. Rijnierse, den bewoner van perceel Zijlweg 11. Dit weiland werd van hem door de familie Pluym aangekocht om het vrije uitzicht voor Belvédère te behouden. De poort van perceel Zijlweg 11 gaf toegang tot den z.g. notweg naar het weiland, omdat dit aan den Bloemendaalscheweg een hoogen dijk had en daarom niet toegankelijk was. In later jaren kreeg de wei nóg een andere benaming, namelijk ‘de kuil' en werd een gedeelte ervan ingenomen door het gebouwtje van Publieke Werken. Met de omstreeks 1938 gevolgde Het Comité ter voorbereiding van de kinderfeesten in Bloemendaal ter gelegenheid van de troonsbestijging van H.M. Koningin Wilhelmina op 6 september 1898. De foto is genomen op het weiland van Duin en Daal, waar ook het feest voor de gehele Bloemendaalse jeugd op 3 september werd gehouden. Links vooraan zittend met melkfles Anna Rijnierse. (NHA) jUiNA CATHARINA WILDE LM»A RUNIËRSE Karnen* de frnmlie; S. H. Rijnierse Overveen. 9 november !Srt, Zijlwec De H.H. Uitvaartdiensten worden fthauden op dondeïdeii 13 navember aa. dn de pareehiekerk vm O. L. Vrouwe Onbevlekt Onrvengen te Overveen. De itltt* H. Mii nm B.10 uur on om ia uor tfa pl«h-> tife II. Mis van Rennitm wuma de bcirnteni* in het lemilwsTst op Wt r.k. kerkhof ildaar. WeenfdutavDnd om Tït) uur Rozenkransgebed In boveneehOeWHle kerft. Liever Keen betoek Geen bloemtn Voorspoedig' bevuilen van eeae DOCUTÊH C. RIJNX&R8E FJN FELSËJf. OV iivttw, 10 Ottobnr 1872. ï- - J Eai»e ‘en, fmne kwmJvtwf» t Tot mi leedworen, overleed heden tUolseliot In de ouferdom van SS jaar. vooraan ven het R. Oliesel ome lieve Tanir

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 10