Jo Th. Thijsse, Bloemendaler en ontwerper van dijken www.onsbloemendaal.nl 20 nr. 2 zomer 2020 Villa Binnenduin, Dr. Jac. P. Thijsselaan 3, Bloemendaal. Hier woonde Jo Thijsse als kind. Frank W. van den Berg (1938 - 1963) in 1933 in Delft, bebouwing van het weiland verdween het landelijk aanzien van dit gedeelte van ’t oude dorp en ging tevens de daarmede verband houdende slooping van het voormalig tolhuis en stalhouderij en het aan de overzijde gelegen Raadhuis een stukje Overveensche geschiedenis verloren.” Fragment 4 “Ik kom weer op mijn schreden terug om nu een wandeling te maken vanaf het Raadhuis naar het meer zuidelijk gedeelte van het dorp, om ook daar van het natuurschoon te genieten. Vanaf het einde der Ramplaan volg ik het pad door het weiland van Elswout, gestoffeerd met prachtig roodbont vee, behoorende bij de modelboerderij van voornoemd landgoed. Aan den Kwakel (smal houten bruggetje dat daar nog steeds is; TS) is een kruispunt dat ook bereikt kan worden door de Elswoutslaan te nemen, die midden door het landgoed loopt. Dit stuk heeft -evenals het geheele landgoed Elswout- sinds eeuwen niets aan natuurschoon verloren. Den weg verder gaande langs het huis van den Rentmeester, komt men aan het inrijhek van Duinvliet, nu ook tot Elswout behoorende. Het was vroeger eveneens een buitenplaats, doch het heerenhuis werd reeds jaren geleden gesloopt. Daarna sla ik linksaf en kom bij den Kwakel terug om nu de schilderachtige Marcellisvaart te volgen, die naar de Houtvaart leidt. Dit toch was een typisch landelijk gedeelte van de gemeente, langs deze vaart woonden enkele bloemisten, maar in hoofdzaak tuinders of wel groententelers. Ze laadden hun schuiten met frissche groenten voor den steiger van hun bedrijf om ze op de Haarlemsche groentenmarkt te verkoopen. Het was een schoon en landelijk plekje met als achtergrond het gezicht op de bosschen van Elswout. Aan dit eenvoudige bedrijfsleven heeft Fragment 7 “Hoeveel schoone feesten leven in mijn herinnering voort! Het bezoek van H.M. de Koningin- Moeder met onze Koningin Wilhelmina als prinsesje in 1892 en het groote bloemencorso, georganiseerd door den het vandalisme van den oorlog een einde gemaakt; van opstal en bedrijfsgebouwen is niets meer te vinden. Ook dit gedeelte der gemeente is met de omgeving Ramplaan, Rolland en Duinvliet door annexatie in 1927 bij Haarlem gevoegd.” Fragment 5 “Zeer typisch waren de groote bloembollenveilingen, welke in de maand April gehouden werden, wanneer de gewassen op het land in vollen bloei stonden. Dan kwamen er groote scharen kweekers om te koopen en als het veilen op één terrein was afgeloopen, verplaatste deze menschenmassa zich naar andere tuinen. Dat waren dikwijls dagen van groote drukte. Wanneer het middaguur daar was, werden er gratis broodjes met kaas en koffie aangeboden; ook liep er een man rond met een vaatje jenever en tabak met pijpen.” Fragment 6 “Omtrent het dorpsleven onderling is nog veel te vermelden. Overveen had zijn eigen dorpsbestaan. Hoewel met Bloemendaal tot dezelfde gemeente behoorende, was het contact tusschen de bewoners der beide dorpen niet groot te noemen. Wellicht vond dit zijn oorzaak in de verschillende geaardheid der dorpen. Overveen met zijn groote bloembollenkweekerijen, tuinderijen en bleekerijen verschilde zooveel van het stille, rustige Bloemendaal, welks bewoners in hoofdzaak leefden van het verhuren van optrekjes in den zomer en van hetgeen zij verdienden gedurende den tijd, dat de buitenplaatsen bewoond waren.” Voor het complete cahier: https://noord-hollandsarchief. nl/bronnen/bibliotheek en toets archiefnummer 23619 in dan wel 'Overveensche Herinneringen’ als titel. De tweede scan bevat de ingeplakte foto’s. A.N.W.B in 1896. Dan was ons dorp met zijn eerepoorten en bloemenweelde een attractie voor heel het land.” Fragment 8 “Ten slotte mag ik onze Overveensche kermis niet onvermeld laten, die in Augustus werd gehouden. Wanneer deze werd opgebouwd, bijgestaan door de dorpsjeugd, en Van Ooyen, de poffertjesbaas, met toestemming van het Gemeentebestuur de tol liet verplaatsen om zijn établissement op te kunnen bouwen, dan was ons dorp die week in feestvreugde met de simpele pret van koekslaan en verloten. En wanneer dan den laatsten Zondag het overtuintje van hotel Van Ouds het Raadhuis met lampions was verlicht, kwam ook de Haarlemsche burgerij in grooten getale naar Overveen om deze eenvoudige dorpsvreugde mede te beleven. Het gebeurde in die week vaak dat de heer W. Borski Jr., eigenaar van Belvédère, de schoolkinderen op poffertjes trakteerde, want in dit verband wil ik niet onvermeld laten, dat de heer Borski véél voor zijn dorp voelde. Hij is helaas in den bloei zijner jaren overleden zonder zijn groote plannen voor den bouw van het trotsche Elswout te hebben kunnen uitvoeren, dat daardoor nooit zijn voltooiing heeft bereikt.” Fragment 9 “En hiermede eindig ik mijn beschrijving van het dorp Overveen en spreek daarbij den wensch uit, dat het tot in de verre toekomst een sieraad mag blijven van de gemeente. September 1946 A. C. W. Rijnierse” Op nummer 3 van wat nu de Dr. Jac. P. Thijsselaan heet, in villa ‘Binnenduin’ in Bloemendaal, woonde als kind de waterstaatsingenieur prof. dr. ir. Jo Thijsse. Hij speelde een grote rol in het ontwerp voor de Afsluitdijk als de rechterhand van Nobelprijswinnaar prof. dr. Hendrik Lorentz en hij was één van de opstellers van het Deltaplan na de watersnoodramp in 1953. Hij was hoogleraar aan de toenmalige TH Delft en de grondlegger van het Waterloopkundig Laboratorium nu onderdeel van het kennisinstituut Deltares.

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 11