Familie Wubbe Vergroeid met de Bollenstreek ■A www.onsbloemendaal.nl nr. 2 zomer 2020 25 Bollenbedrijf De Bulb tussen Bekslaan en Woestduin, Vogelenzang (Foto: Jeroen van der Werff) Peter van der Werff Opa en oma Wubbe Willem 4 Wubbe Willem 3: Zijn handen staan niet verkeerd Veel nazaten van Antje en Gerrit Wubbe zullen in de bollen gaan werken, maar voor hun eigen kinderen komt de bollentijd te laat. Wel is van haar kleinzoon Willem 3 Wubbe (1844-1918) bekend dat hij als timmermansknecht in dienst is bij het timmerbedrijf Van der Vossen. Dat loopt ten einde als hij een karwei doet bij de adellijke familie Van Ittersum op hun buitenplaats Te Bijweg, die zich uitstrekte van de Hartekamp tot de Zwarteweg in Bennebroek. De baron vindt Willem 3 te brutaal en eist excuses. Willem 3 weigert en verliest meteen zijn baan. e Bollenstreek was heel lang geen bollenstreek; dat kwam pas met de teelt van bloembollen. Na een paar eeuwen sluimeren, begon rond 1830 de bollencultuur grotere vormen aan te nemen. Met de groeiende welvaart in West-Europa steeg de vraag naar bolbloemen. Eigenaren van woeste duingronden lieten hun zand afgraven om er bollenbedrijven op te beginnen. Het gaf een stevige impuls aan de werkgelegenheid voor de lokale bevolking. De familie Wubbe deelt in de nieuwe mogelijkheden, allereerst in Lisse. Een van hen, Antje Wubbe- Schrama (1784-1852), kan het niet vinden met haar schoonfamilie nadat haar man, Gerrit Wubbe, in 1825 is overleden. Zij besluit met haar vijf kinderen te verhuizen naar de Binnenweg in Bennebroek. Maar zijn handen staan niet verkeerd en hij pakt alles aan wat maar mogelijk is. Uiteindelijk is hij volleerd timmerman en krijgt werk in Wilnis. Op zondagavond verlaat hij te voet zijn huis aan de Reek in Bennebroek, is maandagmorgen in Wilnis en gaat aan het werk. Zaterdagavond loopt hij terug en is net op tijd voor de vroegmis in Vogelenzang. Tijdens de mis valt hij in slaap en thuis slaapt hij verder. Zijn gezin ziet hij Jan 4: Wil kweker worden Het leven van Jan 4 Wubbe (1883-1971), enige zoon van Willem 3, staat langer in het teken van de bollen. Hij wil graag kweker worden en gaat in de leer bij Wesseling die tulpen en groenten in Bennebroek kweekt. Met het telen van een nieuwe tulp vind je nieuwe afzetmogelijkheden en ben je de concurrentie een slag voor. Het kruisen gaat door stuifmeel van de ene tulp op de stamper van de andere tulp te brengen. Het zaad breng je in de grond. De nieuwe tulp bloeit na ongeveer vijf jaar. De kweker verzint er een naam voor en brengt de tulp op de markt. Jan 4 Wubbe heeft de beginselen in de gaten en schuift door naar Simon Roozen in Bennebroek, op het terrein dat Henri Roozen later voor de Linnaeushof zal gebruiken. Maar nu kweken ze er narcissen en hyacinten. Jan vertrekt, want hij moet in dienst. Hij wordt vrijgesteld maar verliest toch zijn baan. Een zus van zijn vader, Willem 3 Wubbe, doet een goed woordje voor hem bij Bonkenburg, waar zij als naaister werkt. Bonkenburg is baas in het bollenbedrijf De Bulb. Dat is van baron van Ittersum, dezelfde waar Willem 3 ooit onmin mee had. De baron heeft via zijn vrouw een enorm stuk afgegraven duin tussen de Bekslaan en de buitenplaats Woestduin geërfd. Hij exploiteert de grond samen nauwelijks en zij zien hem vooral slapend. Het kan erger. Een zwager van Willem 3, Charles Rondas, werkt in de zanderij van jonkheer A.E. Barnaart in Vogelenzang. De jonkheer laat, met plannen voor bollenteelt, het grote stuk duin ten zuiden van de Bekslaan afgraven. Het zand gaat met zolderschuiten en bakboten naar Haarlem en Amsterdam. Charles is schipper, ‘vletter', op een van de boten. In de Leidsevaart valt hij van zijn boot en verdrinkt. Leden van de familie Wubbe wonen al vele generaties lang in Bennebroek. Zij werkten in hoofdzaak bij bollenbedrijven in het dorp en omliggende plaatsen. Drie nazaten stelden informatie over hun voorouders beschikbaar aan de auteur. ‘Met het telen van een nieuwe tulp vind je nieuwe afzetmogelijkheden en ben je de concurrentie een slag voor D

Ons Bloemendaal | 2020 | | pagina 13